[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 11. 11. 2024   Meniny má Martin, Maroš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupská synoda: Vojna nikdy nie je riešením, cestou je hľadanie bratstva
P:3, 13. 10. 2023 12:35, ZAH

Vatikán 12. októbra (VaticanNews) Spoločná modlitba za dramatickú situáciu na Blízkom východe spojila účastníkov synody prebiehajúcej vo Vatikáne. Počas brífingu v Tlačovom stredisku Svätej stolice boli prezentované témy, ktoré sa v stredu 11. októbra popoludní objavili v sále. Vo štvrtok odzneli správy kúžkov k druhej časti Instrumentum laboris. Popoludní bola púť do katakomb.

Modlitba za mier vo svete spája celú Cirkev. To je posolstvo, ktoré prichádza zo synody o synodalite. Hovorilo sa o ňom vo štvrtok počas aktuálneho brífingu vo Vatikánskom tlačovom stredisku. Rečníci vyjadrili naliehavosť spoločného kráčania v medzináboženskom a medzikultúrnom dialógu.

Sila modlitby za mier

Svedectvo pre médiá priniesla okrem iných Margaret Karramová, prezidentka Hnutia fokoláre, Arabka, katolíčka, izraelsko-palestínskeho pôvodu: modlitba prosby na synode je podľa jej slov „veľmi silným momentom,“ pretože, ako sa zverila, „odkedy vypukla vojna, mala som rozorvané srdce a premýšľala som, čo tu vlastne na synode robím. Spojenie sa v modlitbe so všetkými bolo veľmi hlbokým momentom.“

Podľa Margaret Karramovej je pre mier potrebné vynaložiť veľa úsilia, ale „sila modlitby je rozhodujúca“. „Táto skúsenosť ma učí, čo znamená kráčať spolu, viesť dialóg, odpovedať na otázky druhých. Synodalita nie je len metodológia, musí sa stať spôsobom života Cirkvi: počúvať druhého s rešpektom, ponad rôzne názory.“

Zjednotení v modlitbe s celým svetom

Prezidentka Hnutia fokoláre potom spomenula mnohé iniciatívy medzináboženskej modlitby, ktoré boli v posledných dňoch zavedené aj prostredníctvom digitálnych platforiem s cieľom zapojiť čo najviac veriacich na celom svete. „Včera sa uskutočnilo aj spojenie s Ukrajinou. Dohodli sme sa, že sa stretneme v rovnakom čase, aby sme sa spoločne modlili prostredníctvom iniciatívy Živý mier, a požiadali sme aj o konkrétne gestá solidarity voči bratom iných náboženstiev spolu so záväzkom podpísať výzvu za mier, ktorá bude adresovaná vládcom.“

Dobro nerobí hluk

Dobré skutky nerobia hluk. I keď sa hovorí o nenávisti, Margaret Karramová chce zdôrazniť, že v Izraeli sa mnohí starajú o budovanie mostov s tými, ktorí žijú v Gaze. „Mám židovského priateľa,“ zveruje sa, „ktorý sa rozhodol modliť v rovnakom čase ako moslimovia, aby sa s nimi spojil v modlitbe.“

Záväzok každého z nás

Podnietený otázkami novinárov vyzvala prezidentka hnutia na skupinovú akciu medzinárodného spoločenstva, aby sa obnovili rokovania a aby bolo cítiť naliehavosť riešenia tohto konfliktu: „Stále je príliš veľa ticha. Môj hlas sám o sebe neprinesie ovocie, na podporu dodržiavania ľudských práv a zmierenia medzi národmi je potrebná angažovanosť všetkých.“

Afrika a synodalita

„Synodalita je už súčasťou africkej kultúry,“ povedal Mons. Andrew Nkea Fuanya, arcibiskup Bamendy v Kamerune a predseda biskupskej konferencie krajiny. „V našej Cirkvi robíme všetko spoločne, ako v rodine. Táto synoda,“ dodáva, „je pre Afriku veľkou útechou, pretože niekedy sa cítime opustení, ale zjednotenie v modlitbe s univerzálnou Cirkvou nám dodáva odvahu a náš kontinent môže na synode zanechať svoju stopu.“ Pokiaľ ide o vojnu, prelát s presvedčením konštatuje: „Nikdy nie je riešením.“

Evanjelium spája rôzne jazyky

Skúsenosť byť jednou rodinou zažila na synode aj sestra Caroline Jarjisová, ktorá je lekárkou v bagdadskom zdravotnom stredisku a rehoľníčkou z Kongregácie dcér Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Dnes ráno spolu s ostatnými účastníkmi zhromaždenia čítala evanjelium vo svojom vlastnom jazyku, po arabsky, a bola prekvapená, ako jej slovám všetci rozumeli. „Boh je prítomný v práci, ktorú robíme na synode, on si nás vybral a pripravil ešte pred príchodom do Ríma. Spoločne,“ pokračovala, „prežívame skúsenosť prvých kresťanov, ktorí sa delili o všetko.“

Svedectvo irackých mučeníkov

Z pohľadu sestry Caroline sa zračí nádej, hoci neskrýva známky dvadsaťročného utrpenia vo svojej krajine. „Pochádzam z krajiny vo vojne, kde sú kresťania menšinou, ale bohatstvo našej Cirkvi je dané prítomnosťou mučeníkov. Ich krv,“ povedala novinárom, „nám dáva impulz ísť ďalej a ja sa vrátim domov s väčšou silou prameniacou z tejto skúsenosti spoločenstva s univerzálnou Cirkvou.“

Na podnet otázok novinárov iracká mníška vyjadrila plnú podporu rozhodnutiu kardinála Louisa Raphaela Saka, ktorý opustil stolec bagdadského patriarchátu potom ako prezident  Rašíd zrušil dekrét Chaldejskej cirkvi, ktorý kardinála uznal za predstaveného a osobu zodpovednú za cirkevný majetok. „Je správne žiť dôstojne ako kresťania v krajine mučeníkov: nie sme občanmi druhej kategórie.“

Púť do katakomb

Popoludní boli účastníci synody pozvaní na púť do Katakomb svätého Šebastiána, ktoré sú známe tým, že sa v nich nachádzajú pozostatky svätých Petra a Pavla, ako aj svätého Kalixta a svätej Domitilly. V piatok ráno po svätej omši pri oltári Katedry Baziliky svätého Petra, ktorej predstedal kardinál Ambongo Besungu, je už ôsma generálna kongregácia, ktorá sa bude zaoberať tretím modulom Instrumentum laboris na tému: „Spoluzodpovednosť v misii. Ako si rozdeliť dary a úlohy v službe evanjeliu?“

Boli ukončené práce na druhom module venovanom téme Spoločenstvo.

Témy siedmej generálnej kongregácie

V stredu bolo v sále prítomných 343 členov, z ktorých 36 vystúpilo. Medzi témami, ktoré sa objavili, boli medzináboženský a medzikultúrny dialóg, vplyv kolonializmu na domorodé komunity, dôležitosť sviatosti zmierenia, ktorá nám umožňuje byť prijatí, ak prosíme o odpustenie hriechov.

Ďalej sa hovorilo o počúvaní a zapájaní sa mladých ľudí a o ich túžbe po stretnutí s Ježišom. V tejto súvislosti sa Mons. Nkea Fuanya počas brífingu podelil o skúsenosti svojej diecézy, kde v tomto roku zasvätenom Eucharistii každá farnosť pripravuje kaplnku na večnú adoráciu.

V centre pozornosti synody bola aj postava Matky Terezy z Kalkaty a jej starostlivosť o chorých, naliehavosť angažovanosti katolíckych lídrov pri podpore mieru, dráma marginalizovaných žien na perifériách, potreba inklúzie a načúvania v živote Cirkvi.

Synoda a Panna Mária

Na záver brífingu predseda Komisie pre informácie Paolo Ruffini, prefekt Dikastéria pre komunikáciu, pripomenul, že 12. októbra je sviatok Panny Márie z Aparecidy a Panny Márie de Pilar. Ako povedal, „bol zdôraznený význam mariánskeho profilu synodálnej Cirkvi. Panna Mária je Matka, laička, proroctvo, dialóg, charizma, svätosť, žité evanjelium.“

Paolo Ondarza, Martin Jarábek – Vatikán



( TK KBS, VaticanNews, po, mj, ml; pz ) 20231013037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]