Španielsko 9. októbra (TK KBS) John Henry Newman je ideálnym svätcom pre obdobie synody. Nebál sa ťažkých tém a zároveň vedel, že ich treba posudzovať vo svetle učenia Cirkvi. V deň liturgickej spomienky na veľkého anglického konvertitu na to upozorňuje Jack Valero, ktorý bol hovorcom pri jeho blahorečení aj kanonizácii.
„To, čo ma počas príprav na kanonizáciu zarazilo, bolo, že Newman oslovil všetkých katolíkov,“ spomína anglický publicista v rozhovore pre španielsku webovú stránku Omnes. Niektorých z nich Newman priťahoval, pretože sa nebál žiadnej témy. Iní ho oceňovali, pretože sa ňou vždy zaoberal spôsobom, ktorý bol plne v súlade s učením Cirkvi.
„Zdá sa mi, že je veľmi vhodným svätcom pre synodálne zhromaždenie, sčasti preto, že sa nebojí riešiť akékoľvek otázky, ktoré sa vyskytnú, a sčasti preto, že ich vždy skúma vo svetle učenia Cirkvi. V čase rastúcej polarizácie je svätcom pre všetkých,“ povedal Valero.
V spomienkach na beatifikáciu a kanonizáciu anglického kardinála poukazuje na to, ako ho vnímali pápeži, ktorí týmto udalostiam predsedali.
Benedikt XVI. komentoval jeden z najznámejších Newmanových textov, v ktorom hovorí, že každý človek bol Bohom stvorený pre špecifickú a jedinečnú úlohu. „Mám poslanie,“ napísal Newman, „som článkom reťaze, putom jednoty medzi ľuďmi.“
Pápež František zasa citoval text, v ktorom Newman vysvetľuje, že kresťan má v sebe hlboký, tichý, skrytý pokoj, ktorý svet nevidí. V oboch prípadoch pápeži zdôraznili vplyv, ktorý môže mať každý kresťan na svoje okolie svojím každodenným životom, podobne ako Newman.
Valero pripomína, že Newman za svoju konverziu na katolicizmus zaplatil veľmi vysokú cenu. Opustilo ho mnoho anglikánskych priateľov a niektorí príbuzní. Svoje rozhodnutie musel mnohokrát obhajovať, najmä po tom, ako Prvý vatikánsky koncil vyhlásil dogmu o pápežskej neomylnosti.
V tom čase Newman vypracoval učenie o svedomí, ktoré sa neskôr stalo základom katolíckeho katechizmu pre učenie o tejto téme.
Newman vysvetľoval, že katolíci nenasledujú pápeža slepo, ale riadia sa svojím svedomím, ktoré je hlasom Boha v každom človeku. Newmanova koncepcia sa stala záchytným bodom pre mnohých ľudí. Okrem iných sa na ňu odvolávali členovia protinacistického hnutia Biela ruža v Nemecku.
Zdroj: Cirkev.cz