[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Členovia Rady KBS pre rodinu sa stretli na zasadnutí na Donovaloch
P:3, 27. 09. 2023 10:25, DOM

Donovaly 27. septembra (TK KBS) Členovia Rady KBS pre rodinu sa v utorok 26. septembra 2023 stretli na svojom pravidelnom zasadnutí na Donovaloch. Cieľom stretnutia bolo mapovanie stavu permanentnej formácie kňazov v diecézach vzhľadom na tému formácie kňazov a seminaristov v oblasti pastorácie rodín a teológie manželstva rodiny, ktorou sa Rada zaoberá vo svojom aktuálnom funkčnom období.

Stretnutie sa začalo úvodnou svätou omšou, ktorú celebroval vladyka Cyril Vasiľ, predseda Rady, ktorý vo svojom príhovore vychádzal z čítania dňa z knihy Ezdrášovej. Ako zdôraznil, kráľ Dárius bol síce pohanským kráľom, ale umožnil Židom vracajúcim sa z Babylonského zajatia postaviť si chrám. Tento obraz prirovnal k potrebe vynakladania všetkého úsilia i prostriedkov v starostlivosti o chrámy malých domácich cirkví, aby mohli žiť a pôsobiť v slobode, bezpečí a pokoji.

Po úvodnom zamyslení o formácii kňazského srdca, ktoré pripravil kňaz Maroš Lovič, kňazi z jednotlivých diecéz prezentovali výstupy mapovania stavu permanentnej formácie v diecézach na základe údajov, ktoré Rade pre rodinu poskytli zodpovedné osoby za permanentnú formáciu v jednotlivých diecézach/eparchiách. Výstupy viedli k diskusii členov, z ktorej vzišli konkrétne návrhy možnosti formácie kňazov v oblasti pastorácii rodín a teológie manželstva a rodiny.

V poobednom bloku zazneli správy zástupcov z pracovných skupín pracujúcich na dvoch jesenných aktivitách Rady (Celoslovenskom stretnutí aktérov v pastorácii rodín a Spoločnom zasadnutí Rady KBS pre rodinu a Komisie pre klerikov KBS), zároveň bol predstavený plán aktivít na rok 2024.

Ďalší vstup patril prezentácii aktuálneho stavu, doterajších i ďalších krokov v procese aktualizácie metodiky a tém kurzov prípravy na manželstvo. Členom Rady bol predstavený hlavný redaktor KPM, ktorý bude až do finalizácie procesu zodpovedný za redakčné práce i komunikáciu so zodpovednými za jednotlivé témy i metodiku.

V nasledujúcej diskusii sa prítomní zamýšľali nad možnosťami propagácie nových publikovaných dokumentov Cirkvi a pastoračných materiálov v diecézach, ktoré boli vydané v ostatných mesiacoch: Evanjelizácia a sviatosť manželstva (dokument Talianskej biskupskej konferencie), Malá cesta kresťanských manželov, pastoračná príručka Svätosť v rodinách sveta a najnovší dokument Dikastéria pre laikov, rodinu a život: Katechumenátne itineráre pre manželský život.

V ďalšom bode zazneli informácie a svedectvá z blahorečenia rodiny Ulmovcov a boli predstavené možnosti a plány promócie kultu nových blahoslavených na Slovensku. Členovia Rady si tiež vypočuli správu o organizácii Svetového dňa starých rodičov a seniorov, ktorý tento rok zastrešovala Rada v spolupráci s Radou KBS pre mládež a Sociálnou subkomisiou KBS.

V závere členovia Rady predstavili aktuálne novinky a aktivity, ktorými sa zaoberajú vo svojich diecézach.

TK KBS informovala Rada KBS pre rodinu( TK KBS, rpr, ml; pz ) 20230927024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]