[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Heslom novovymenovaného spišského biskupa bude veta Abba, Otče 
P:3, 27. 09. 2023 09:55, DOM

Vatikán 26. septembra (TK KBS) Heslom novovymenovaného spišského biskupa Františka Trstenského bude veta Abba, Pater (v preklade Abba, Otče) Oznámil to v rozhovore pre Beátu Dorkovú zo Slovenskej redakcie VaticanNews.

František Trstenský v rozhovore priblížil ako sa pripravuje na svoju biskupskú vysviacku, ktorá sa uskutoční 21. októbra 2023 o 10:00 v Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule. Prezradil, aké symboly by chcel mať vyobrazené vo svojom erbe. Keďže medzi slovenskými biskupmi bude jediným biblistom, podelil sa o svoje myšlienky, aké nové podnety by mohla táto jeho formácia priniesť v súvislosti s biblickým apoštolátom.

Prinášame prepis rozhovoru.

- Vaša excelencia, František Trstenský, ďakujem vám veľmi pekne, že ste prijali toto pozvanie na rozhovor pre vatikánsky rozhlas Vatican News. Pripomeniem našim poslucháčom, že ste boli vymenovaný za nového Spišského diecézneho biskupa 8. septembra na sviatok Narodenia Panny Márie a biskupská vysviacka vás čaká 21. októbra. Povedzte nám, ako prežívate toto takzvané medziobdobie medzi vymenovaním a vysviackou. Venujete sa naplno prípravám? Alebo pokračujete v každodennom programe ako predtým?

Som vďačný za to, že sa môžem oprieť o veľkú pomoc zamestnancov biskupskej kúrie na čele s diecéznym administrátorom otcom biskupom Jánom, ktorí mi veľmi vychádzajú v ústrety, organizačnému zabezpečeniu prípravy biskupskej vysviacky, pretože to nie je ani tak moja osobná udalosť, ako skôr sviatok pre Spišskú diecézu, ktorá v mojej osobe dostáva pastiera. Ale zároveň stále som ešte farárom v Kežmarku, takže každodenné úlohy farára, ako je svätá omša, svätá spoveď, vysluhovanie sviatostí a aj zabezpečenie chodu farnosti v podstate na mne stále spočíva. Popri tom sa už chcem aj sa pripraviť duchovne. Pre mňa je najdôležitejšie, že toto obdobie chcem prežiť ako obdobie stíšenia sa, uzobrania, preto aj v blízkej budúcnosti – začiatkom októbra, plánujem absolvovať duchovné cvičenia ako naozaj také utiahnutie sa, ako Ježiš hovorí, ísť do púšte, v modlitbe a v príprave vďačnosti prerozjímaním toho — čo ak Pán Boh dá — ma čaká.

- Pred pár dňami sme slávili slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, ako ste už vy sám povedali, Panna Mária vo vašom živote zohráva veľmi veľkú rolu. Uvedomovali ste si, že túto slávnosť slávite už naposledy v pozícii farára?

Pomaličky mi to všetko dochádza, aj ma občas chytá istá nostalgia, že mnohé veci, ktoré ako farár v Kežmarku prežívam s mojimi veriacimi farníkmi, že si hovorím: no, asi to už je tak naposledy vo vzťahu duchovného otca farnosti – farára, vo vzťahu k svojim farníkom. Pri ohlásení mojho menovania som spomenul, že Božia Matka je tá, ktorá prežívala radosti aj bolesti. Verím, že to tak bude aj naďalej, že Božia Matka aj v radostiach či bolestiach služby, ktorá ma čaká, že ma naďalej bude zahŕňať ochranou a pomocou.

- Tak isto v týchto dňoch Slovensko navštívil Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, mali ste možnosť sa s ním osobne stretnúť?

Áno, na pozvanie apoštolského nuncia na Slovensku som sa zúčastnil stretnutia pána kardinála s biskupským kolégiom s konferenciou biskupov Slovenska už ako menovaný nový Spišský biskup. Bolo to milé prijatie, lebo pán kardinál sa pri mne zastavil, zablahoželal mi, trošku sme zostali pár okamihov v rozhovore. Aj bolo milé, že sa pýtal koľko mám rokov a že som teda ešte mladý, ale v tom takom naozaj povzbudení aj od Svätého Otca, že „coraggio!,“  Svätý Otec to často hovorí, že „odvahu!,“ nebojte sa, zvládnete to. Tak som mu aj bol vďačný za povzbudenie do služby.

- Ako ste už povedali na začiatku, takisto sa aj pripravujete na toto vaše biskupské poslanie, praktické prípravy, výber hesla, výber erbu, prípadne ďalší výber insígnií?

Všetko to prebehlo veľmi rýchlo odkedy mi apoštolský nuncius oznámil, že ma Svätý Otec vymenuje, a potom to zverejnenie, že ešte pár dní dozadu človek nemal ani tušenie, že treba niečo také robiť a teraz práve naopak aj toto je tou súčasťou prípravy. Myslím, že môžem prezradiť, že môj zámer je vybrať si biskupské heslo, ktoré bude znieť: „Abba Pater!“ Čiže abba to je vlastne otec. Aj preto, že som biblista a to je oslovenie, ktoré Ježiš ako prvé možno povedal v Getsemanskej záhrade, kde hovorí: Abba, Otče! Tebe je všetko možné, ak je možné odním odo mňa tento kalich, ale tvoja vôľa nech sa stane. A mne to tak prišlo, keď som premýšľal prijať menovanie, že som sa naozaj cítil v tej pozícii, ktorá mi pripomínala Getsemany, že aj Pán teraz odo mňa niečo čaká a ja hovorím: Abba, Otče! Takže preto chcem v poslušnosti povedať Otče, nech sa stane Tvoja vôľa. A čo sa prípravy erbu týka, chcem, aby erb zohľadňoval tie prvky, ktoré zobrazia čomu žijem, čo je mi blízke. Chcem aby tam bola vyjadrená moja láska k Svätému písmu, aby tam bolo zastúpená aj mariánska úcta, ale aj tá skutočnosť, že ma menoval práve terajší Svätý Otec František. A potom možno aj to, že sme Spišská diecéza, ktorej patrónom je svätý Martin, takže nejaký znak, možno odkaz na neho. To všetko sa ešte tvorí, ale bude to súčasťou definitívneho vizuálu erbu.

- Študovali ste v Jeruzaleme, ľuďom ste známy okrem iného hlavne ako biblista. Medzi slovenskými biskupmi budete ako jediný biblista. Myslíte si, že táto vaša formácia môže priniesť nejaké nové podnety v ohľade biblického apoštolátu? Svätý Otec František tak rád pripomína, aby sme čítali Sväté písmo, aby sme vždycky ho nosili pri sebe niekde vo vačku. Aj takto možno tento odkaz chcete ďalej odovzdávať?

Áno. Lebo aj biblická viera mi ukazuje, že je veľmi praktická, konkrétna. Takže ja by som rád možno tak ako Svätý Otec František zdôrazňuje praktickosť — majte ho pri sebe. Rád by som tak pri stretnutiach ľuďom odovzdával aj konkrétne. Uvidíme, či nejakú časť Svätého Písma, možno nejaký list alebo povedzme niektoré evanjelium, aby ho naozaj možno zošúchali. Máte pravdu v tom zmysle, že pre mňa Sväté písmo je Božím zjavením, teda jeden z tých spôsobov, akým sa nám Boh dáva poznávať. A chcem si aj uvedomujem, že toto je úloha biskupa. Je nástupca apoštolov, je ten, ktorý je prvý ohlasovateľ viery a pre mňa bude východiskom vychádzať zo Svätého písma, lebo to je Ježiš, to je evanjelium, to je život prvej Cirkvi.

- Váš patrón, svätý František, nepatrí medzi biblické postavy, máte nejakú obľúbenú biblickú postavu?

Mám už dlhé roky taký zbor pomocníkov, svätcov, ku ktorým sa každý deň modlievam a prosím ich o pomoc. Samozrejme, medzi nimi je aj svätý František z Asisi, môj patrón, ale sú tam zastúpené aj moje obľúbené biblické postavy, a to je najmä Božia Matka Mária z Nazareta, ktorú prosím o pomoc, svätý Jozef, jej manžel, pestún a  ochranca Pána Ježiša, ochranca Cirkvi. Potom svätá Anna, ktorá ma sprevádza roky — ona sa síce vo Svätom písme priamo nespomína, ale je to matka Panny Márie, takže je to biblická postava — ona ma sprevádza od detstva, lebo v kostolíku, kde som vyrastal, je na Medzvedzí pri Tvrdošíne kostol svätej Anny, tu v Kežmarku je tiež svätá Anna a ja som v Jeruzaleme študoval blízko miesta, ktoré sa uctieva ako miesto narodenia Panny Márie, teda kde sa nachádzal dom Joachima a Anny. Takže to sú tie biblické postavy. Ján Krstiteľ, ktorý tiež patrí do zboru mojich  konzultorov, pomocníkov, ktorý je veľkou biblickou postavou. O ktorých orodovanie sa teraz, ale aj potom bude určite opierať, prosiť, žiadať, aby ma naďalej viedli svojím orodovaním u Nebeského Otca.

- Práca biskupa je v dnešnej dobe naozaj veľmi náročná. Nemali ste obavy, prípadne neistotu, či prijať túto službu?

A tie obavy aj mám. Pretože ako vravíte, uvedomujem si, že je to bremeno, je to náročná služba. Zároveň s veľkou dôverou, že Pán je dobrý a neopúšťa tých, ktorí mu dôverujú, že Pán neopúšťa. Keď je loďka na mori a zmieta ju búrka, Pán Ježiš je uprostred tej loďky a hovorí: čo sa bojíte, vy maloverní? Veď ma máte uprostred seba. Tak sa aj ja utiekam a veľmi dôverujem, že Pán je uprostred môjho života, uprostred Božieho ľudu našej Spišskej diecézy. Prichádzajú mi na úmysel slová žalmu 23, kde sa hovorí, že i keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého lebo Ty si so mnou. Tam nie je želanie, že kiežby si bol so mnou alebo želám si, ale to je istota, ktorú mi Božie slovo dáva – Pán je so mnou, Pán je s tebou František, neboj sa.

- Ďakujem Vám veľmi pekne za váš čas, ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Aj ja ďakujem a pozdravujem všetkých poslucháčov Vatikánskeho rozhlasu.

Zdroj: VaticanNews
Prepísala Emília Senková, upravil Peter Zimen( TK KBS, VaticanNew, bdo, es, ml; pz ) 20230927021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]