[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 03. 05. 2024   Meniny má Galina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Lach: Viesť dialóg je základným prvkom v každej spoločnosti
P:3, 27. 09. 2023 08:35, DOM

Bratislava 27. septembra (TK KBS) Jedným z dvoch slovenských účastníkov zasadania 16. riadneho generálneho zhromaždenia synody biskupov, ktorá sa začne 4. októbra v Ríme, bude pomocný biskup Bratislavskej eparchie Mons. Milan Lach. Pred odchodom na zasadnutie poskytol rozhovor Tlačovej kancelárii KBS.

Pápež František rozhodol, že na tomto synodálnom zhromaždení sa okrem biskupov zúčastnia aj rehoľníci a rehoľníčky, veriaci laici a laičky, diakoni a kňazi, ktorí budú mať hlasovacie právo. Ako vnímate tento posun v Cirkvi?

Svätý Otec sa takto rozhodol pre dobro Cirkvi zaiste po dlhom rozlišovaní. Je to nové, čo tu ešte nebolo, aby okrem biskupov aj iní členovia Katolíckej cirkvi mali hlasovacie právo na synodálnom zhromaždení. Uvidíme, ako to bude počas hlasovania vyzerať. Sám som zvedavý.

Pápežovi tiež záleží na hlase mladých. Ako sa dá zosúladiť kontinuita s Tradíciou a novosť, ktorú mladí môžu priniesť?

Máte pravdu, pápežovi veľmi záleží na hlase mladých ľudí. Boli sme toho svedkami aj v Lisabone, kde predostrel mladým pozvanie, aby prevzali zodpovednosť za dnešnú Cirkev,  ale aj v budúcnosti, a aby sledovali príklad Panny Márie. Ona tiež bola mladou ženou otvorenou pôsobeniu Svätého Ducha, ktorá prijala pozvanie Pána, aby bola Matkou Božieho Syna. Svätý Otec si veľmi uvedomuje, že práve mladí budú o pár desaťročí tí, ktorí budú niesť celú zodpovednosť za Cirkev na všetkých kontinentoch. Slovensko nevynímajúc. Súlad medzi Tradíciou Cirkvi a novosťou sa dá vždy nájsť, kde je pre to dobrá vôľa a je to prejav pôsobenia Svätého Ducha.

Synodálny proces je cesta, na ktorú sme v Cirkvi nastúpili všetci spolu ako Boží ľud. Najdôležitejšia je však prítomnosť Svätého Ducha, ktorý usmerňuje naše myslenie a konanie. Ako si môžeme byť istý, že uprostred takej rozmanitosti dospejeme k jednote?

Ako hovorí pápež František, dôjsť k jednote vyžaduje kráčať spolu za Kristom a to tak, že najprv budeme počúvať, potom sa modliť a nakoniec urobíme rozlišovanie, čo je najlepšie pre Boží ľud, ktorý kráča za Kristom. On nám prisľúbil, že bude s nami až do skončenia sveta. Po 2000-ročnej skúsenosti Cirkvi som presvedčený, že nájde jednotu, nepochybujem o tom, i keď to nebude ľahká cesta.

Synodalita nie je „výmysel“ pápeža Františka. Sám hovorí, že ide o integrálnu súčasť Cirkvi. Ako bol a je synodálny rozmer prítomný vo východných cirkvách a v čom je jeho špecifikum?

Azda je potrebné povedať, že koncept synodálneho princípu vo východných cirkvách bol a je prítomný od začiatku existencie Cirkvi. Stačí čítať Skutky apoštolské. Vo východných cirkvách sa princíp synodality uskutočňuje len skrze biskupov, ktorí majú právo hlasovať. Takže vo východných cirkvách je Synoda biskupov riadnym zákonodarným orgánom. Napríklad sami si volia biskupa a podobne. A Synoda biskupov, ktorú pápež zvoláva do Ríma, je jeho poradný orgán, ktorý mu len radí pri jeho rozhodovaní.

Aké sú Vaše osobné očakávania od Synody biskupov?

Pravdu povediac, nemám nejaké špeciálne očakávania od synody. Je to moja prvá skúsenosť. Nikdy som na takej synode nebol. Uvidíme. Som zvedavý na názory jednotlivých členov synody, od biskupov až po laikov. Bude tam zastúpená Cirkev z celého sveta. Trochu poznám pohľady zo Spojených štátov amerických, ale bude zaujímavé počuť aj ďalšie názory. Najprv si chcem vypočuť iných delegátov z celého sveta, nakoľko to bude možné, a potom uvidím.

Svätý Otec neustále prízvukuje potrebu dialógu a počúvania. Ako sa dá dospieť z pozície biskupa, ktorý je cirkevnou autoritou, k takémuto postoju?

Jednoducho. Viesť dialóg je základným prvkom v každej normálnej spoločnosti. Je potrebné nájsť si čas, čo nie je vždy pre biskupa, popri tom všetkom, čo musí robiť, ľahké. A potom sa usilovať počúvať ľudí, ktorým záleží na dobre Katolíckej cirkvi a na rozvíjaní vzťahu s Ježišom Kristom.

Hlavným posolstvom synody sú tri často opakované heslá – spoluúčasť, spoločenstvo a misia. V čom spočíva zmysel misie pre nás kresťanov v súčasnom svete?

Naším poslaním je ísť do celého sveta ohlasovať radostnú zvesť v bežnom živote svojím osobným svedectvom. A tiež to, že Ježiš Kristus ma miluje a pozýva aj mňa, aby som miloval Boha a svojich blížnych; že, je mojím Pánom a preto, aby zničil môj hriech, trpel, zomrel na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych. Máme čo robiť. Odvahu! Nie sme na to sami.

Pripravila Katarína Jančišinová



( TK KBS, kj, ml; kj ) 20230926034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]