[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misjné diela ponúkajú októbrovú pobožnosť s mozaikou Matky Cirkvi
P:3, 26. 09. 2023 08:58, DOMFoto: Archív PMD


Bratislava 26. októbra (TK KBS) Pápežské misjné diela (PMD) na Slovensku ponúkajú októbrovú pobožnosť s mozaikou Matky Cirkvi. 

„Modlitba pred mozaikou Matky Cirkvi vo vašich príbytkoch vám pomôže vyjsť z vašich prílišných starostí a smútkov. Modliť sa ju môžete denne počas misijného mesiaca októbra, ale aspoň raz za týždeň. Môžete ju objednať aj pre svojich známych, susedov, rodinu, členov spoločenstva a priateľov. Pomôžete tým svetovým misiám a projektom pomoci pre deti v Afrike. Kto chce, môže prispieť aj finančnou podporou,“ avizujú PMD. Októbrovú pobožnosť Panny Márie Matky Cirkvi zasielajú bezplatne. Ako prejav vďaky sa môžete zaregistrovať a stať sa Misijným samaritánom alebo podporiť misijné projekty.

Mozaika Panny Márie Matky Cirkvi, ktorú dal vytvoriť Ján Pavol II.

V máji 1981 bol na Námestí svätého Petra vo Vatikáne postrelený Ján Pavol II. a ako sám povedal, jeho život bol zachránený vďaka Máriinej ochrane. Na znak vďaky dal na námestie umiestniť obraz Panny Márie, Matky Cirkvi. Myšlienka obrazu sa zrodila už v roku 1980, keď mladý študent na audiencii u pápeža Jána Pavla II. povedal, že dlho hľadal na Námestí svätého Petra obraz Panny Márie, ale nijaký nenašiel. Pápež mu odpovedal: „Dobre, veľmi dobre.“ Architekti začali okamžite uvažovať a hlavne hľadať miesto, kam by mohli obraz Panny Márie umiestniť. Jeho inštaláciu nakoniec urýchlilo zázračné uzdravenie Svätého Otca po atentáte, kedy ho Panna Mária ochránila – umiestnenie obrazu sa tak preňho stalo osobnejšie.

Len o sedem mesiacov neskôr, 8. decembra 1981, požehnal Ján Pavol II. mozaiku, ktorú umiestnili na múr vysunutého krídla Apoštolského paláca – možno ju vidieť vpravo hore pri pohľade na baziliku zo svätopeterského námestia. Nešlo pritom len o „dokončenie“ pôvodného zámeru – bolo to predovšetkým gesto, ktorým pápež zveril Cirkev do Máriinej materskej ochrany a poďakoval za prežitie atentátu. Pod obrazom Márie a dieťaťa Ježiša je nápis „Totus Tuus“ („Celkom tvoj“) – apoštolské motto jeho pápežského úradu. Predstavuje oddanosť Márii, na ktorej materskú starostlivosť sa spoliehal ako chlapec po smrti svojej matky, ku ktorej sa neskôr utiekal aj ako kňaz a pápež a ktorej takto vyjadril vďaku za to, že mu po atentáte zachránila život.

Mozaika je reprodukciou starovekého zobrazenia Panny Márie ako Matky Cirkvi, ktoré pochádza z pôvodnej Konštantínovej baziliky a dnes je uložené v oltári Baziliky svätého Petra. Obraz je zároveň úzko spojený so sviatkom Panny Márie, Matky Cirkvi, ktorý po prvýkrát pre celú Cirkev zaviedol pápež František v roku 2018. Nový mariánsky sviatok sa slávi v pondelok po Turícach, doteraz tradične označovaný ako svätodušný pondelok.

Zdroj: Pápežské misijné diela na Slovensku( TK KBS, pmd, ml; pz ) 20230926021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]