[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne predstavili detaily o priebehu synodálneho zhromaždenia
P:3, 22. 09. 2023 11:40, ZAH

Vatikán 22. septembra (VaticanNews) Synodálne zhromaždenie, ktoré sa bude konať 4. - 29. októbra, bude mať celkovo 464 účastníkov, z ktorých 365 voliacich členov - vrátane 54 žien. Budú medzi nimi aj dvaja čínski biskupi navrhnutí miestnou cirkvou „po dohode s autoritami“ a menovaní pápežom. V rámci programu sa plánujú viaceré podujatia, vrátane spoločnej púte, osobitnej modlitby za migrantov a modlitby ruženca vo Vatikánskych záhradách. Informovala o tom vo štvrtok 21. septembra Svätá stolica.

Na októbrovom zasadnutí XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody na tému: „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“ budú slovenskí delegáti: Mons. Marek Forgáč, pomocný biskup Košickej arcidiecézy a Milan Lach, pomocný biskup Bratislavskej eparchie.

Kardináli, biskupi, rehoľníci a laici z celého sveta budú počas štyroch týždňov v Aule Pavla VI. pracovať s novými tabletmi, prostredníctvom ktorých bude môcť každý účastník hlasovať, sťahovať a čítať dokumenty, „aby sa zabránilo plytvaniu papierom“, zaznelo včera na brífingu v Tlačovom stredisku Svätej stolice.

Čínskymi biskupmi, ktorí prídu na synodu budú: Mons. Antonio Yao Shun, biskup Jining/Wumeng, v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko, a Mons. Joseph Yang Yongqang, biskup Zhoucun, v provincii Šandong. Okrem nich bude prítomný aj biskup Stephen Chow z Hongkongu, ktorý bude 30. septembra kreovaný za kardinála. Nie je to prvýkrát, čo sa na synodálnych prácach zúčastnia biskupi z Číny. Dvaja prišli už aj na niekoľko dní počas Synody o mladých v roku 2018.

V kalendári prác je aj púť

Pokiaľ ide o kalendár sprievodných podujatí, v sobotu 30. septembra večer, po ekumenickej vigílii na Námestí sv. Petra, sa účastníci Synody presunú do mestečka Sacrofano na duchovnú obnovu, ktorá potrvá do 3. októbra. Ďalšími podujatiami budú: slávnostné otvorenie synodálneho zhromaždenia so svätou omšou, ktorú bude pápež celebrovať v stredu 4. októbra na Námestí sv. Petra; každodenné sväté omše so všetkými účastníkmi pri oltári katedry v Bazilike sv. Petra;  púť 12. októbra, ktorá bude ešte upresnená; modlitba za migrantov a utečencov na Námestí sv. Petra dňa 19. októbra; modlitba ruženca vo Vatikánskych záhradách 25. októbra.

Synodálne práce

Práca synody bude prebiehať v štyroch „moduloch“ zameraných na rôzne aspekty synodality, pričom záverečný modul bude venovaný súhrnnej správe, ktorá bude vypracovaná so súhlasom synody. Každý modul bude zahŕňať prezentáciu témy. Po nej budú nasledovať zasadnutia malých jazykových skupín, ktoré podajú správu generálnemu zhromaždeniu. Komisia vypracuje súhrnnú správu, ktorá sa potom pred predložením na schválenie synode prediskutuje a upraví.

Záverečné kongregácia generálneho zhromaždenia synody sa uskutoční v sobotu 28. októbra, kedy sa prečíta a schváli Súhrnná správa. Slávnostná svätá omša v Bazilike svätého Petra v nedeľu 29. októbra bude záverom Generálneho zhromaždenia synody.

Články Salvatoreho Cernuzia a Christophera Wellsa z Vatican News spracovala Zuzana Klimanová

Aktualizované( TK KBS, VaticanNews, sc, cw, zk, ml; kj ) 20230922031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]