[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoveď spred 70 rokov navždy zmenila život Jorgeho Maria Bergoglia
P:3, 22. 09. 2023 10:40, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 22. septembra (VaticanNews) Dňa 21. septembra 1953 Jorge Mario Bergoglio zažil dotyk Pána Boha, ktorý navždy poznačil jeho život. V Argentíne sa tento deň slávi ako deň študentov. Takmer 17-ročný Jorge, ktorý sa chystal na oslavu, zašiel na svätú spoveď. Skúsenosť Božieho milosrdenstva, ktorú pri spovedi zažil, sa stala rozhodujúcou pre jeho život.

Cirkev 21. septembra slávi sviatok sv. Matúša – hriešnika, mýtnika, ktorého Ježiš povolal, aby sa stal apoštolom. Sám pápež sa v rozhovoroch a prejavoch viackrát vrátil k udalostiam spred 70 rokov:

„Pred odchodom na večierok som vošiel do farnosti, kam som chodieval. Našiel som tam kňaza, ktorého som nepoznal, a pocítil som potrebu ísť na spoveď. Bol to pre mňa zážitok stretnutia: zistil som, že niekto ma čakal. Neviem, čo sa stalo, nepamätám si to, vôbec neviem, prečo tam bol ten kňaz, ktorého som nepoznal a prečo som pocítil potrebu ísť na spoveď, no pravda je, že niekto na mňa čakal. Čakal na mňa už dlho. Po spovedi som cítil, že sa niečo zmenilo. Už som nebol taký istý ako predtým. Počul som len akoby volanie: bol som presvedčený, že sa mám stať kňazom. Táto skúsenosť vo viere je dôležitá. Hovoríme, že musíme hľadať Boha, ísť k nemu prosiť o odpustenie, no keď ideme, on nás už čaká, on je tam prv! My v španielčine máme slovo „primerear“, ktoré to dobre vysvetľuje: „Pán nás vždy predchádza, on je prvý, čaká na nás! A to je naozaj veľká milosť: nájsť toho, kto na teba čaká. Ty ideš ako hriešnik, no on ťa už čaká, aby ti odpustil.“ (Vigília Turíc 18. mája 2013)

Povolanie pápeža Františka sa teda zrodilo zo skúsenosti Božieho milosrdenstva. Jeho pápežské motto: „Miserando atque eligendo“, teda „Pohliadol naňho s milosrdenstvom a vyvolil si ho“, je prevzaté z homílie sv. Bédu Ctihodného, kňaza z 8. storočia, keď hovorí o Ježišovi, ktorý si povoláva mýtnika, hriešnika Matúša, hľadiac naňho s láskou. Pápež František viackrát spomenul obraz s názvom Povolanie svätého Matúša od Caravaggia, ktorý sa nachádza v kostole San Luigi dei Francesi v Ríme a ktorý vždy rád obdivoval.

Preložila Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; kj ) 20230922027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]