[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolská cesta do Marseille: Program a témy
P:3, 21. 09. 2023 17:01, ZAH

Vatikán 21. septembra (VaticanNews) Svätý Otec František ako prvý pápež v modernej dobe navštívi Marseille v piatok 22. a v sobotu 23. septembra. V utorok 19. septembra riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Matteo Bruni predstavil novinárom program tejto apoštolskej cesty, ktorá sa uskutoční pri príležitosti „Stredomorských stretnutí“.

 

Odlet pápeža Františka je naplánovaný z Rímskeho letiska Fiumicino na 22. septembra o 14.35 h, ako vysvetlil Matteo Bruni počas brífingu, pápež odcestuje do Marseille na záverečnú etapu podujatia s názvom: „Stredomorie, mozaika nádeje“.

Riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice spomenul témy podujatia, ako sú: životné prostredie, stretnutia odlišných, ale susediacich svetov v čase, keď „ešte nikdy nebola taká zjavná ako dnes priepasť medzi protiľahlými brehmi toho istého mora“, ďalej  migranti a utečenci, ktorí sú nútení opustiť domov a rodinu pri hľadaní budúcnosti, pričom až príliš často končia na stredomorskom cintoríne, ale aj na rôznych pozemných trasách a v púšti.

Okrem týchto tém, dodal Bruni, pápež prítomný vo Francúzsku, „adresuje tomuto národu myšlienky, ktoré rezonujú v celej Európe“. V neposlednom rade sa bude venovať téme vojny na Ukrajine a vo svete, vzhľadom na bolesť, ktorú pápežovi spôsobuje.

Marseille bude po Štrasburgu v roku 2014 druhým francúzskym mestom, ktoré bude hostiť rímskeho biskupa na medzinárodnom podujatí, ako to bolo naposledy pri jeho návšteve Európskeho parlamentu a Rady Európy.

Po prílete v piatok 22. septembra o 16.15 h privíta pápeža Františka na medzinárodnom letisku francúzska premiérka Élisabeth Borneová.

Následne bude je naplánovaný príchod do baziliky Notre Dame de la Garde, kde sa o 17.15 h pomodlí mariánsku modlitbu s diecéznym klérom. Potom, po privítaní kardinálom arcibiskupom Marseille, pápež povie prvý zo štyroch naplánovaných prejavov (všetky prednesie v taliančine).

O 18.00 h sa pri neďalekom pamätníku utopených námorníkov a migrantov pápež stretne na modlitbe s prítomnými náboženskými predstaviteľmi v Marseille a potom prednesie svoj druhý prejav. Nakoniec Svätý Otec František prejde s dvoma migrantami a náboženskými predstaviteľmi k pamätníku a položí veniec. O 19.00 h sa presunie na arcibiskupstvo v Marseille, kde sa počas týchto dní zdrží.

V druhý deň cesty, v sobotu 23. septembra, sa začne program o 8.45 h, pápež súkromne príjme ľudí v ekonomickej núdzi, pravdepodobne, ako vysvetlil Matteo Bruni, stretnutie sa uskutoční v dome rehoľných sestier Matky Terezy.

Nasledovať bude presun do Palais du Pharo, kde sa o 10.00 h uskutoční záverečné zasadnutie „Stredomorských stretnutí“ za účasti biskupov Francúzska a ďalších stredomorských diecéz, mladých ľudí, politických autorít a združení, celkovo bude vyše 900 účastníkov. Pápeža privíta prezident Francúzskej republiky Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte. Svätý Otec sa potom o 11.30 h stretne s hlavou štátu. Ešte predtým pápež prednesie svoj tretí prejav v Kongresovom centre.

Stredomorské stretnutia sú pokračovaním reflexie, ktorú začala Talianska biskupská konferencia v Bari v roku 2020 za prítomnosti pápeža a potom pokračovala vo Florencii v roku 2022 ako proces spoločenstva medzi diecézami, ktoré majú väzby na Stredomorie v rôznych kontextoch. K biskupom zhromaždeným v Marseille sa pridali mladí ľudia všetkých náboženstiev a denominácií: všetci pochádzajú z piatich brehov Stredozemného mora, zo severnej Afriky, Blízkeho východu, Egejského a Čierneho mora, Balkánu a románskej Európy.

Posledná časť apoštolskej cesty do Marseille sa uskutoční popoludní, keď o 16.15 h bude pápež sláviť svätú omšu na štadióne Vélodrome a prednesie homíliu. Na slávnosti bude prítomný aj prezident Macron.

Nasledovať bude presun na medzinárodné letisko v Marseille, kde sa o 18.45 h uskutoční rozlúčkový ceremoniál s krátkym stretnutím s prezidentom republiky. Matteo Bruni pripomenul, že pápež František prijal prezidenta Macrona vo Vatikáne trikrát, a v odpovedi na otázku novinárov opísal priebeh týchto audiencií, ktoré podľa neho vždy prebiehali výslovne „v zmysle srdečnosti a dôvernosti“.

Na záver vatikánsky hovorca oznámil odlet spiatočného letu do Ríma-Fiumicino o 19.15 h, pričom prílet je naplánovaný na 20.50 h.

Spracoval Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20230921018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]