[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

FKI pozýva k deväťdňovému zjednoteniu sa v modlitbe pred voľbami 
P:3, 20. 09. 2023 09:25, DOM

Bratislava 20. septembra (TK KBS) „Modlíme sa za Slovensko“ je názov deviatnika, ku ktorému pozývajú Fórum kresťanských inštitúcií (FKI) a Rada KBS Iustitia et Pax.

Takzvaný deviatnik sa začne vo štvrtok 21. septembra a skončí sa deň pred voľbami, v piatok 29. septembra. Spojený bude s viacerými aktivitami. Prvou je modlitba Modlíme sa za Slovensko (nižšie) s osobitnými prosbami na konkrétny deň. Modliť sa ju môže ktokoľvek individuálne, ale iniciátori povzbudzujú aj k spoločnej modlitbe, napríklad počas svätej omše či v spoločenstvách. Modlitba má cirkevné schválenie.

Ďalšou aktivitou sú videá, ktoré budú počas deviatich dní zverejňovať na sociálnych sieťach a YouTube kanáli FKI. Sú to videoimpulzy venované konkrétnym témam verejného života od rozličných osobností Slovenska. Na stránke FKI je možnosť prihlásiť sa na odber zamyslení na každý deň deviatnika.

„Deväť dní pred parlamentnými voľbami 2023 sa zjednotíme v intenzívnej modlitbe za Slovensko, do ktorej chceme zapojiť čo najviac kresťanov. Prosíme o Božie požehnanie a súčasne tým vyjadrujeme, že nám na našej krajine záleží. Nie je nám ľahostajné, kto ju bude najbližšie štyri roky viesť. Modlíme sa, aby si Pán cez voľbu občanov povolal múdrych a charakterných lídrov. Samozrejme, iniciatíva by mala motivovať aj k účasti vo voľbách. Nie je to však jej hlavným cieľom. Zámerom je prispieť aj z dlhodobého hľadiska k prijatiu zodpovednosti nás občanov za veci verejné. Odpovedáme tiež na výzvu cirkví modliť sa za voľby a oceňujeme aj ďalšie podobné iniciatívy," avizuje za iniciátorov deviatnika v sprievodnom liste podpredseda FKI Pavol Kossey. 

Modlitba Modlíme sa za Slovensko (s cirkevným schválením Arcibiskupského úradu v Bratislave 4. 1919/2023 zo dňa 19. septembra 2023) 

Večný Bože – náš Stvoriteľ, náš Vykupiteľ, náš Zástanca!

Svet i človek vyšiel z tvojich rúk. Tvoja pravda a láska môže do našej spoločnosti priniesť svetlo a pokoj.

Túžime žiť v spravodlivej, pokojnej a bezpečnej krajine. Pomôž nám v pokore srdca hodnotiť ponuku politikov a politických strán a voliť tých, ktorí budú prinášať spoločné dobro – pokoj, zmierenie,  slobodu, prosperitu, zásadné odmietanie korupcie, rozvíjanie spravodlivého právneho štátu a úprimnú snahu pomáhať chorým a slabým. 

Sme zodpovední – pred tebou i pred budúcnosťou – za to, komu dáme svoj hlas. Pomôž nám, aby sme sa rozhodovali uvážene, vo svetle tvojej pravdy a podľa svojho najlepšieho presvedčenia. Daj nám odvážnych, zodpovedných politikov, ktorí budú pripravení obetavo pracovať pre dobro našej spoločnosti a budú hľadieť ponad perspektívu štyroch rokov.

Osobitná modlitba týkajúca sa témy daného dňa (nasleduje nižšie) 

Pane, zostaň s nami a pomôž nám!

Štvrtok 21. septembra 2023 

1 Pane, sme si vedomí našej zodpovednosti pred tebou i pred budúcimi generáciami, koho volíme za správcov vecí verejných. Daj nám potrebnú múdrosť!

Piatok 22. septembra 2023 

2 Pane, chceme byť tvorivo verní. Túžime sa verne živiť cez stáročiami overené korene pravdy a múdrosti a súčasne prijímať všetko, čo je dobré, autentické a nové. 

Sobota 23. septembra 2023: 

3 Pane, nechceme ísť na ľudí s pravdou ako s kladivom! Nechceme ani robiť falošné kompromisy s pravdou v mene láskavosti. Nauč nás, Pane, byť otvorení pre jedno i druhé – verne sa držať pravdy a úprimne milovať blížneho. 

Nedeľa 24. septembra 2023: 

4 Pane, dávaj nám čím viac bratov a sestier, ktorí nám dokážu sprítomňovať tvoju múdrosť, lásku, kreativitu a ktorí budú pracovať a tvoriť pre zveľaďovanie spoločného dobra. Uvedomujeme si, že akí budeme my, taká bude naša krajina.

Pondelok 25. septembra 2023: 

5 Pane, aj keď je dialóg niekedy ťažký, chceme tento prostriedok, ktorý si nám dal, v otvorenosti, múdrosti a láske využívať pre hľadanie toho, čo slúži pre zmierenie a pokrok všetkých.

Utorok 26. septembra 2023: 

6 Formovanie budúcej generácie – výchova a vzdelávanie našich detí – je náročným, no krásnym umením. Pane, žehnaj naše rodiny, školy, výchovné zariadenia, aby sme v dnešnom náročnom svete viedli deti k láske a veľkorysosti voči blížnym, k obdivu a vďačnosti voči stvorenstvu, aby boli naplnení nádejou a budovateľmi bratského sveta!

Streda 27. septembra 2023: 

7 Biblia nás povzbudzuje zastávať sa sirôt, vdov a cudzincov. Sme si vedomí, Pane, koľko bolestí, bied, chorôb a konfliktov ťaží našich bratov a sestry... Daj nám súcitné srdce a otvorené ruky, aby sme dokázali pomáhať tým, ktorí sú na pomoc odkázaní a aby sme neupadli do pasce kolektívneho sebectva, ktoré dusí celú spoločnosť!

Štvrtok 28. septembra 2023: 

8 Pane, pozval si nás k úžasnému dobrodružstvu mať podiel na formovaní sveta, ktorý si ty stvoril. Pomôž nám využívať v slobode a kreativite všetky naše dary a talenty pre dobro našich bratov a sestier, pre dobro celej spoločnosti! Pomôž nám rásť v pokore, ktorú nezničia ani vlastné chyby a nedostatky!

Piatok 29. septembra 2023: 

9 Pane, sme ľuďmi krásnej perspektívy. Ty si nás stvoril, aby sme po tomto pozemskom putovaní prišli k tebe, kde zotrieš každú slzu z našich očí a kde nájdeme naplnenie, aké si teraz ani nevieme predstaviť. Pomôž nám byť stále dvomi nohami na tejto zemi a posudzovať veci tohto sveta z tvojej perspektívy!

Témy ranných videozamyslení

1. Sme zodpovední za tento svet, aj za to, ako je spravovaná naša spoločnosť 
2. Zakorenení a otvorení 
3. Pravdiví a láskaví 
4. Tvár krajiny tvoria jej ľudia  
5. Dialóg ako cesta k zmiereniu
6. Výchova a vzdelávanie 
7. Zastať sa sirôt, vdov a cudzincov 
8. Vytvárať priestor pre slobodu a iniciatívnosť 
9. Naša vlasť je v nebesiach

Zdroj: Fórum kresťanských inštitúcií ( TK KBS, fki, ml; kj ) 20230920019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]