[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Otvárací koncert Jesenného cyklu v Cíferi venovali Viliamovi Hafnerovi
P:3, 19. 09. 2023 13:50, DOM

Cífer 19. septembra (TK KBS) MUDr. Viliam Hafner, lekár a významná osobnosť kultúrneho života v Cíferi, by v nedeľu 17. septembra oslávil 90. narodeniny. Jeho nedožitému jubileu venovali organizátori otvárací koncert 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov. Podujatie otvorilo Moyzesovo kvarteto premiérou znelky, ktorú pre Jesenný cyklus koncertov skomponoval hudobný skladateľ Marek Spusta.

Starosta obce Cífer Maroš Sagan priblížil poslucháčom koncertu osobnosť MUDr. Viliama Hafnera a zamyslel sa nad jeho odkazom pre dnešnú dobu plnú rozdelenia, nepriateľstva medzi národmi i jednotlivcami, dobu vojen a konfliktov. „MUDr. Hafner dokázal ľudí spájať hudbou, ktorá zušľachťuje ducha. Čerpal silu z viery v Boha. V Bohu nachádzal zdroj sily do všetkých aktivít a v ňom nachádzal silu odpúšťať. S pokorou vedel prekonávať krivdy. Spolupracovníci MUDr. Hafnera často spomínajú jeho radu ,povznes sa nad to', ktorú dopĺňal zhovievaným úsmevom. MUDr. Viliam Hafner si skutočne vážil každého človeka, hoci nemali rovnaký názor,“ povedal starosta Maroš Sagan. 

Po príhovore pokračovalo podujatie koncertom Moyzesovho kvarteta. V programe zazneli skladby slovenských autorov: Sláčikové kvarteto č. 2 Alexandra Moyzesa, Iniciály pre sláčikové kvarteto od Ladislava Kupkoviča, čestného občana obce Cífer, a piesne Deža Ursinyho v aranžmánoch Mareka Spustu - Pod hladinou, Vodná veža a Apple tree in winter. Pri záverečnom potlesku sa k členom Moyzesovho kvarteta pripojil aj hudobný skladateľ Marek Spusta, ktorý bol na koncerte prítomný so svojou manželkou. 

Po koncerte mali poslucháči možnosť stretnúť sa s hudobníkmi v sobášnej sieni v Dome kultúry v Cíferi, kde strávili chvíle rozhovormi o koncerte a spoločne si zaspomínali na MUDr. Viliama Hafnera i na skladateľa Ladislava Kupkoviča. Občianske združenie Spolok priateľov hudby v Cíferi si dopoludnia uctilo svojho zakladateľa Viliama Hafnera položením kvetov na hrob a modlitbou. 

MUDr. Viliam Hafner sa narodil 17. septembra 1933 v Cíferi. Už v mladosti spolupracoval s Cíferským speváckym zborom, kde sa stal dirigentom po Danielovi Bullovi. Zároveň v roku 1948 stál pri zrode cíferskej hádzanej. Po absolvovaní Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1958 odišiel pracovať do Humenného, kde dostal umiestnenku. V Humennom sa stal jedným zo zakladateľov Humenskej hudobnej jari. Od novembra 1968 zastával funkciu riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Humennom.

Začiatkom 80. rokov sa vrátil do Cífera a v roku 1984 obnovil činnosť Cíferského speváckeho zboru. V roku 1986 v Cíferi založil Spolok priateľov hudby. Viac ako tri desaťročia bol horlivým organizátorom kultúrneho života v obci. Okrem Cíferskej hudobnej jari založil a organizoval aj Jesenný cyklus koncertov a ďalšie príležitostné koncerty a podujatia. Na začiatku 90. rokov pôsobil vo funkcii námestníka riaditeľa a neskôr zástupcu riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Trnave. V novembri 1995 odišiel do dôchodku. Naďalej však zastupoval v ambulanciách praktických lekárov.

Niekoľko období bol predsedom MOMS v Cíferi. Zároveň pôsobil ako organista vo farskom kostole. Aktívny bol aj v kultúrnej komisii a pravidelne prispieval do rôznych periodík.

Za jeho neúnavnú prácu získal niekoľko ocenení, z nich najvýznamnejšie boli: Pamätná medaila predsedu Trnavského samosprávneho kraja za celoživotný prínos v oblasti rozvoja hudby a kultúry (2010), čestné občianstvo obce Cífer (2011), Zlatá medaila Matice slovenskej (2011), Cena Fra Angelica (2018). Zomrel 1. novembra 2019 v Cíferi, kde je aj pochovaný. Rok 2023 vyhlásilo Obecné zastupiteľstvo obce Cífer za Rok Viliama Hafnera v Cíferi. 

TK KBS informoval Dušan Caja



( TK KBS, dca, ml; kj ) 20230919028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]