[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bez odpustenia niet nádeje, zaznelo pred modlitbou Anjel Pana vo Vatikáne
P:3, 18. 09. 2023 08:05, ZAH

Vatikán 18. septembra (VaticanNews) Každému z nás bolo odpustené. Boh za nás dal svoj život a my to nemôžeme nijako nahradiť. Avšak tým, že si navzájom odpúšťame, môžeme vydávať svedectvo a šíriť okolo seba nový život. Pápež František o tom hovoril pred nedeľnou poludňajšou modlitbou Anjel Pána. Zdôraznil, že bez odpustenia, ktoré je protilátkou na nenávisť a zášť, niet nádeje ani pokoja. Na Námestí sv. Petra sa zúčasnilo približne 20 tisíc veriacich.

Po mariánskej modlitbe pápež spomenul svoju nabližšiu apoštolskú cestu:

„Drahí bratia a sestry! V piatok odcestujem do Marseille, aby som sa zúčastnil na ukončení podujatia „Stredomorské stretnutia“. Je to krásna iniciatíva, ktorá sa koná v dôležitých stredomorských mestách a spája cirkevných a občianskych lídrov s cieľom podporiť cesty pokoja, spolupráce a integrácie v okolí mare nostrum, s osobitným dôrazom na fenomén migrácie. Predstavuje výzvu, ktorá nie je jednoduchá, ako vidíme aj zo správ týchto dní. Tejto výzve musíme čeliť spoločne, pretože je nevyhnutná pre budúcnosť všetkých, ktorá bude prosperujúca len vtedy, ak bude postavená na bratstve, pričom na prvé miesto bude klásť ľudskú dôstojnosť a konkrétne osoby, najmä tie najodkázanejšie. Zatiaľ čo vás prosím, aby ste túto cestu sprevádzali modlitbou, rád by som sa poďakoval občianskym a cirkevným autoritám a všetkým, ktorí pracujú na príprave stretnutia v Marseille, meste bohatom na národy, ktoré je povolané byť prístavom nádeje. Už teraz pozdravujem všetkých obyvateľov a teším sa na stretnutie s toľkými drahými bratmi a sestrami.“

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews 

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium nám dnes hovorí o odpustení (porov. Mt 18, 21-35). Peter sa pýta Ježiša: ,Pane, koľko ráz mám odpustiť svojmu bratovi, keď sa proti mne prehreší? Azda sedem ráz?' (v. 21).

Sedem je v Biblii číslo, ktoré označuje plnosť, a tak je Peter v predpokladoch svojej otázky veľmi veľkorysý. Ježiš však ide ďalej a odpovedá mu: ,Hovorím ti: Nie sedem ráz, ale sedemdesiatsedem ráz' (v. 22). Hovorí mu, teda, že keď sa odpúšťa, nekalkuluje sa, ale je dobré odpúšťať všetko a vždy! Presne tak, ako to robí Boh s nami a ako sú povolaní robiť tí, ktorí vysluhujú Božie odpustenie: odpúšťať vždy. Kňazom, spovedníkom hovorím často: vždy odpúšťajte tak, ako odpúšťa Boh.

Ježiš potom túto skutočnosť opísal podobenstvom, ktoré súvisí s číslami. Istý kráľ po prosbe odpúšťa sluhovi dlh vo výške 10 tis. talentov: ide o prehnanú, obrovskú hodnotu, ktorá sa pohybuje od 200 do 500 ton striebra, je to prehnané. Bol to dlh, ktorý sa nedal vyrovnať ani celoživotnou prácou: a predsa ten pán, ktorý nám pripomína Boha Otca, ho odpúšťa z číreho „súcitu“ (v. 27). Také je Božie srdce: vždy odpúšťa, pretože Boh je súcitný. Nezabúdajme, aký je Boh: je blízky, súcitný a nežný; taký je Boží spôsob bytia.

Potom však tento sluha, ktorému bol dlh odpustený, neprejavuje milosrdenstvo voči spolusluhovi, ktorý mu dlhuje 100 denárov. Aj to je značná suma, ktorá sa rovná asi trojmesačnej mzde - akoby chcel povedať, že vzájomné odpustenie niečo stojí! - ale vôbec sa nedá porovnať s predchádzajúcim číslom, s tým, ktoré pán odpustil.

Ježišovo posolstvo je jasné: Boh odpúšťa nevyčísliteľným spôsobom, presahujúcim každú mieru. On je taký, koná z lásky a nezištne. Boh sa nedá kúpiť, Boh je zadarmo, je celý bezodplatný. Nemôžeme sa mu odplatiť, ale keď odpúšťame svojmu bratovi alebo sestre, napodobňujeme ho. Odpustenie teda nie je dobrý skutok, ktorý človek môže urobiť alebo neurobiť: odpustenie je základná podmienka pre kresťanov. Každému z nás je v skutočnosti „odpustené“: nezabudnime na to, bolo nám odpustené. Boh za nás dal svoj život a my mu nijako nemôžeme vynahradiť jeho milosrdenstvo, ktoré nikdy neodstraňuje zo svojho srdca. Avšak tým, že odpovedáme na jeho nezištnosť, teda tým, že si navzájom odpúšťame, môžeme o ňom vydávať svedectvo a rozsievať okolo seba nový život. Lebo bez odpustenia niet nádeje, bez odpustenia niet pokoja. Odpustenie je kyslík, ktorý čistí vzduch znečistený nenávisťou, odpustenie je protilátka, ktorá lieči jed zášti, je to cesta, ako zneškodniť hnev a vyliečiť toľko chorôb srdca, ktoré zamorujú spoločnosť.

Pýtajme sa teda: Verím, že som od Boha dostal dar nesmierneho odpustenia? Cítim radosť z toho, že viem, že On je vždy pripravený odpustiť mi, keď padnem, aj keď iní neodpustia, aj keď ani ja sám si nedokážem odpustiť? On odpúšťa, verím, že On odpúšťa? A potom: dokážem ja na oplátku odpustiť tým, ktorí mi ublížili? V tejto súvislosti by som vám chcel navrhnúť malé cvičenie: skúsme si teraz každý z nás spomenúť na človeka, ktorý nám ublížil, a poprosme Pána o silu odpustiť mu. A odpusťme mu z lásky k Pánovi: bratia a sestry, prospeje nám to, vráti nám to pokoj do sŕdc.

Mária, Matka milosrdenstva, nech nám pomáha prijímať Božiu milosť a odpúšťať si navzájom.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News, Andrej Klapka a Martin Jarábek ( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20230917002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]