[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin začal návštevu Slovenska
P:3, 14. 09. 2023 11:15, DOM

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin začal návštevu Slovenska. Prišiel na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS). 

Pricestoval pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku.

„Hlavným cieľom je zdieľať vieru cirkevných spoločenstiev, posilniť ich spoločenstvo, obnoviť posolstvo, ktoré Svätý Otec zanechal počas apoštolskej návštevy, spoločne sa modliť k Panne Márii na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, národnej patrónky, za krajinu a za veľké úmysly, ktoré sú blízke pápežovmu srdcu, predovšetkým za mier.

Súčasťou cesty sú aj momenty dialógu s úradmi krajiny a zdieľania s občianskou spoločnosťou s cieľom posilniť spoluprácu medzi Svätou stolicou a Slovenskom, aby sa podporili hodnoty, ako sú sociálna spravodlivosť, solidarita, bratstvo a mier," uviedol kardinál Parolin pred návštevou pre Slovenskú redakciu VaticanNews
 

Z Vatikánu priletel do Viedne, odkiaľ sa presunul na Slovensko. Na hraničnom priechode Jarovce - Kitsee ho privítali zástupcovia Apoštolskej nunciatúry na Slovensku, KBS a zástupcovia Slovenskej republiky (SR).

Po príchode na Slovensko zavítal na Apoštolskú nunciatúru v Bratislave. Po návšteve nunciatúry sa presunul na stretnutie s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom (kliknite pre viac informácií)Foto: Úrad vlády SR

V Prezidentskom paláci ho prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Bratislava, Parolin, Caputova

Foto: Kancelária prezidentky SR 

Zdroj: Kancelária prezidentky SR 

Po prijatí u prezidentky nasledovalo stretnutie a obed so slovenskými biskupmi. 

Bratislava, nunciatura,kardinal, Parolin
Foto: TK KBS/Peter Zimen

Bratislava, kardinal, Parolin, Kollar
Zdroj: Národná rada SR

Po stretnutí s biskupmi sa stretol s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a požehnal súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. „Toto súsošie symbolizuje nielen stáročnú prítomnosť kresťanstva na Slovensku, ale aj vôľu a túžbu, ako je uvedené v Ústave SR, budovať krajinu na odkaze svätých Cyrila a Metoda, ktorí sú zároveň patrónmi Európy," uviedol v príhore po požehnaní súsošia kardinál Parolin. 

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU

Bratislava, pozehnanie, socha, Gorazd, Cyril, Metod, kardinal, Parolin
Foto: Andrea Gagliarducci


Zdroj: Národná rada SR

Večer sa presunul do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde za účasti viacerých biskupov a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho predsedal slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej. Všetkým odovzdal pozdravy od pápeža Františka. „V srdci neustále prechováva živú spomienku na apoštolskú cestu na Slovensko, ktorá sa konala presne pred dvoma rokmi. Jeho slová a skutky naďalej rezonujú v srdciach veriacich a v celom slovenskom ľude," uviedol v homílii kardinál Parolin. 

„Mučeníci – biskup Vasiľ a sestra Zdenka – objali kríž s príkladným duchom viery osobitne počas veľkého utrpenia, ktoré znášali počas rokov strávených vo väzení. Obaja boli mučení, ponižovaní, odsúdení na samotu a napokon na smrť. Kríž bol pre nich veľkou oporou. Istí si tým, že s nimi bol sám trpiaci Ježiš (porov. Gal. 2, 20), a vedomí si toho, že ich bez výhrad obetované a prežívané utrpenie bolo príkladom čností pre všetkých, aj pre ich prenasledovateľov, poskytli dôkaz o pevnosti a vernosti. Biskup Vasiľ a sestra Zdenka nemali strach a za evanjelium sa nehanbili (porov. Rim. 1, 16), ale žili iba pre Krista.

Ich mučeníctvo vyzýva slovenský národ, aby v súčasnom spoločenskom kontexte krízy a spochybňovania kresťanských hodnôt zostal verný a odvážny v skúškach života, aby neupadal do beznádeje, keď prídu ťažkosti, a aby si bol istý, že aj v tých najtemnejších chvíľach je v našich srdciach Božie svetlo, ktoré nám dáva nádej. Mučeníci Vasiľ a sestra Zdenka za nás orodujú, aby sme si posilnili vieru, aby sme autenticky svedčili o kresťanských hodnotách a poskytovali svetlo mnohým našim bratom a sestrám, ktorí potrebujú našu pomoc," povedal.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU 

Program v Šaštíne a na východe Slovenska  

V piatok 15. septembra zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie (o 10:30). Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom. Zo Šaštína sa presunie do Bratislavy, odkiaľ odcestuje do Košíc.

V Košiciach požehná prijímacie a integračné centrum pre ukrajinských utečencov a stretne sa s ukrajinskou komunitou. Navštívi Katedrálu Narodenia presvätej Bohorodičky a Katedrálu sv. Alžbety v Košiciach, kde sa o 19:00 pomodlí vešpery. V sobotu navštívi Klokočov, kde bude predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho (o 10:00) a požehná pútnické centrum pri svätyni. Potom odletí späť do Vatikánu.

Životopis kardinála Pietra Parolina

Informácie o návšteve kardinála Pietra Parolina

Aktualizované( TK KBS, ml; ml ) 20230914029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]