[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolíci si pripomenuli 20. výročie blahorečenia biskupa Hopka
P:3, 13. 09. 2023 10:42, DOM

Prešov 13. septembra (TK KBS) V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove si v pondelok 11. septembra gréckokatolíci pripomenuli 20. výročie blahorečenia pomocného biskupa Prešovskej eparchie mučeníka Vasiľa Hopka, ktorého počas svojej 3. apoštolskej návštevy Slovenska spoločne so sestrou Zdenkou Schelingovou vyhlásil za blahoslavených pápež Ján Pavol II.

V úvode slávnosti všetkých prítomných aj televíznych divákov v mene vladyku Petra Rusnáka privítal Mons. Ľubomír Petrík a zdôraznil, že v deň 20. výročia – 14. septembra – budú biskupi a kňazi celej Katolíckej cirkvi zjednotení v eucharistickej modlitbe spoločne s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinim v Katedrále sv. Martina v Bratislave, a preto sa táto spomienka slávi pár dní vopred – 11. septembra, keďže 11. deň v každom mesiaci si v katedrále v Prešove osobitne pripomínajú spomienku na blahoslaveného Vasiľa Hopka.

Archijerejskú svätú liturgiu spoločne s vladykom Petrom Rusnákom slávil vladyka Milan Lach SJ a viac ako 30 kňazov s dvomi diakonmi. Homíliu ohlásil Daniel Galajda, farár katedrálnej farnosti. Hovoril o postoji farizejov, ktorí povýšili zákon nad všetko, stali sa z nich legalisti. Zákon, Boží zákon, musí veriaci žiť s chápaním Kristovej lásky, lebo zákon bez lásky sa stáva len akýmsi paškvilom.

Povzbudil veriacich slovami Krista „neboj sa maličké stádo“ a poukázal aj na to, že práve členovia minority sa zvyknú postaviť voči celej spoločnosti do akéhosi obranného postoja a plačú nad tým, ako im je ubližované. Na príklade blahoslaveného biskupa Hopka poukázal na jeho záverečné roky života, kedy s podlomeným zdravím, ale predsa v modlitbe a so zápalom povzbudzoval malé gréckokatolícke stádo k uvedomeniu si svojej identity.

Na konci svätej liturgie pokračovala slávnosť modlitbou molebenu nad ostatkami blahoslaveného Vasiľa Hopka v bočnej kaplnke katedrály. Vladyka Peter poďakoval všetkým za modlitbu a prítomnosť na slávnosti a zdôraznil aké potrebné je rozširovať kult úcty k blahoslaveným biskupom mučeníkom Gojdičovi a Hopkovi. Slávnosť ukončili pri spoločnom agapé v priestoroch arcibiskupského úradu.

Zdroj: Prešovská archieparchia( TK KBS, ml; pz ) 20230913019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]