[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko pricestuje kardinál Parolin, štátny sekretár Svätej stolice
P:3, 13. 09. 2023 09:00, DOM

Bratislava 13. septembra (TK KBS) Na Slovensko pricestuje kardinál Pietro Parolin, štátny sekretár Svätej stolice. Príde na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

„Je to mimoriadna udalosť. Kardinál Parolin nám prinesie pozdrav a požehnanie pápeža Františka, na čo môžeme byť zvlášť hrdí. Môžeme povedať, že k nám príde druhá najvyššie postavená osoba v hierarchii Katolíckej cirkvi. Nie sme veľkou krajinou, o to viac si to ceníme. Osobne sa teším, že zavíta do oboch kútov našej krajiny,“ hovorí predseda KBS Mons. Bernard Bober.

Kardinál štátny sekretár je titul predsedu vatikánskeho Štátneho sekretariátu, najstaršieho a najdôležitejšieho dikastéria (oddelenia) rímskej kúrie. Jeho úrad zodpovedá úradu premiéra (predsedu vlády) a môže ho zastávať iba kardinál-biskup.

Kardinál Parolin pricestuje pri príležitosti 30. výročia obnovenia diplomatických vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, 1160. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie, 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensko a druhého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Navštívi Bratislavu, Šaštín, Košice a Klokočov.

Program kardinála Parolina

Kardinál Pietro Parolin pricestuje na Slovensko vo štvrtok 14. septembra. Na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave ho privíta apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli s biskupmi Slovenska. Potom ho čaká stretnutie s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom, prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom.

Po stretnutí so slovenskými biskupmi sa zúčastní na požehnaní súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda v areáli Bratislavského hradu. Neskôr sa presunie do Katedrály sv. Martina v Bratislave, kde bude predsedať slávnostnej svätej omši pri príležitosti 20. výročia apoštolskej návštevy svätého Jána Pavla II. na Slovensku a blahorečenia biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej (o 18:00).

V piatok 15. septembra zavíta do Šaštína, kde bude v rámci Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie (o 10:30). Pred svätou omšou sa s biskupmi pomodlí modlitbu, ktorú sa pred dvomi rokmi modlili biskupi s pápežom Františkom.

Zo Šaštína sa presunie do Bratislavy, odkiaľ odcestuje do Košíc. V metropole východu požehná prijímacie a integračné centrum pre ukrajinských utečencov a stretne sa s ukrajinskou komunitou. Navštívi aj Katedrálu Narodenia presvätej Bohorodičky a Katedrálu sv. Alžbety v Košiciach, kde sa bude modliť vešpery (o 19:00). 

Záverečný deň navštívi Klokočov, kde bude po procesii s ikonou Panny Márie z Klokočova predsedať svätej liturgii Jána Zlatoústeho (o 10:00) a požehná nové pútnické centrum pri svätyni. Potom odletí späť do Vatikánu.

Viac informácií o programe( TK KBS, ml; pz ) 20230913018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]