[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec vymenoval za nového spišského biskupa Františka Trstenského
P:3, 08. 09. 2023 12:00, PRE

Bratislava 8. septembra (TK KBS) Svätý Otec František vymenoval nového spišského biskupa. Stal sa ním dp. František Trstenský, doterajší farár a dekan v Kežmarku.

Dp. František Trstenský sa narodil 13. marca 1973 v Trstenej (Spišská diecéza). Filozofické a teologické štúdia absolvoval na Teologickom inštitúte pri Kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1997 v Tvrdošíne. Bol kaplánom v Spišských Vlachoch a v Dolnom Kubíne. V rokoch 2000 - 2004 študoval v Jeruzaleme, kde získal licenciát z biblických vied a archeológie (SSLic.). V roku 2006 získal doktorát z biblickej teológie (ThDr.) na Pápežskej akadémii v Krakove, v roku 2008 sa habilitoval na docenta na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku a v roku 2015 bol vymenovaný prezidentom SR za profesora. Od roku 2004 prednáša biblické predmety na Teologickom inštitúte Teologickej fakulty Katolíckej univerzity a v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule. Od roku 2014 do roku 2020 vykonával funkciu prorektora pre zahraničné vzťahy Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Od roku 2020 je farárom a dekanom v Kežmarku a zároveň prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu v Kňazskom seminári na Spiši. Je cirkevným cenzorom a členom viaceých diecéznych komisií.

Aktívne publikuje a spolupracuje s Rádiom LUMEN a TV LUX v oblasti biblickej problematiky.

Okrem biblických jazykov — hebrejčiny a gréčtiny — ovláda anglický, taliansky a francúzsky jazyk a dohovorí sa aj po nemecky a poľsky.


Zdroj: Spišská diecéza 


Zdroj: Spišská diecéza

Zdroj: Rádio LUMEN

_____

Reakcia Františka Trstenského na menovanie za nového biskupa Spišskej diecézy

„Drahí bratia kňazi, diakoni, zasvätení, milí bratia a sestry,

pred malou chvíľou bolo oznámené moje menovanie za nového pastiera Spišskej diecézy. Som vďačný Bohu a Svätému Otcovi Františkovi za menovanie.

Oznámené to bolo v dnešný sviatok Narodenia Panny Márie. Podobne ako narodenie každého človeka, aj narodenie Božej Matky bolo radostnou správou pre tento svet. Zároveň sme si ho dnes vypočuli v Konkatedrále zasvätenej Sedembolestnej Panne Márii. Z jej života vieme, že si pri spevádzaní Ježiša Krista prechádzala aj bolesťami.

V tom vidím symboliku mojej služby pastiera Spišskej diecézy. Prináša radosť, ktorú táto služba určite prináša, vedomie, že Boh je blízko, vedomie blízkosti spolubratov kňazov a Božieho ľudu, zároveň bolesť a bázeň pred ťarchou, ktorú táto služba obnáša.

Týmto miestom v konkatedrále, ktoré bolo zvolené po mojej prosbe, by som chcel ukázať gesto, že chcem byť pastierom, ktorý chce by uprostred Božieho ľudu, uprostred svojich spolubratov kňazov, diakonov, zasvätených a všetkých ľudí a že chcem byť biskupom, ktorý nečaká kým iní prídu k nemu, ale sám chcem pricházať medzi ľudí a na zhromaždenia veriacich.

Túžim po kontinuite a novom dynamizme diecézy, ktorú doteraz viedol ako apoštolský administrátor otec Ján. Ďakujem mu za všetko, čo urobil. Tiež ďakujem všetkým mojim predchodcom v úrade.

Verím, že sa s Božou pomocou budeme spoločne usilovať zveľaďovať našu miestnu cirkev a napomáhať jej poslaniu a v rámci všeobecnej Katolíckej cirkvi.

Prosím o Vaše modlitby.“

František Trstenský
novovymenovaný spišský biskup

______

Reakcia spišského administrátora Mons. Jána Kuboša

„Teším sa, že Spišská diecéza má nového diecézneho biskupa. Prežívame veľkú radosť z toho, že Pán Boh nám daroval nového pastiera v osobe Františka Trstenského. Boli vyslyšané modlitby mnohých našich veriacich.

Chcem vyjadriť radosť a vďačnosť, že Svätý Otec František menoval nového člena biskupského kolégia, ktorý v jednote s ním a s ostatnými biskupmi bude posväcovať ľudí v pravde Kristovho evanjelia a bude ich pastierom.

Pápež František často žiada od nás, vysvätených služobníkov Cirkvi, aby sme boli pastiermi, ,ktorých bude cítiť vôňou po ovciach.“ Želám novému biskupovi, aby vo svojom poslaní napĺňal tieto slová pápeža, ktorý ho vybral za biskupa pre našu diecézu.

Biskupské oznámenie prichádza v deň sviatku Narodenia Panny Márie. Nech ho Božia Matka vedie po ceste, na ktorú sa vydal.

V službe biskupa administrátora diecézy som sa snažil v sile Ducha Svätého napĺňať, čo som si predsavzal pri kňazskej vysviacke: byť dôkazom Božej dobroty... (porov. Ž 86, 17). Aj touto cestou ďakujem všetkým, ktorí mi v tom pomáhali; osobitne mojim spolupracovníkom v diecéznej kúrii, kňazom v službe Spišskej diecézy a všetkým Vám, ktorí ste mi vyprosovali Božie dary a sprevádzali ma svojimi modlitbami.

Mons. Ján Kuboš
spišský diecézny administrátor

____

Reakcia košického arcibiskupa metropolitu a predsedu KBS Mons. Bernarda Bobera

„Ďakujem Svätému Otcovi Františkovi, že vymenoval za nového pastiera Spišskej diecézy Františka Trstenského. Zároveň ďakujem doterajšiemu spišskému administrátorovi, otcovi Jánovi Kubošovi, za doterajšiu službu v prospech Božieho ľudu Spišskej diecézy.

Svätý Otec vybral kňaza, ktorý má za sebou cennú skúsenosť z pastorácie i akademického sveta. Verím, že mu to pomôže, aby mohol už od začiatku aktívne vykonávať službu diecézneho biskupa. Verím, že bude pokračovať v budovaní Spišskej diecézy ako živej a dynamickej komunity veriacich, ktorá je otvorená všetkým ľuďom. Želám mu veľa duchovných a telesných síl, aby mohol vydávať cenné a príkladné svedectvo života a byť užitočný pre našu Cirkev.

V mene Konferencie biskupov Slovenska srdečne blahoželám k menovaniu nového biskupa. Sprevádzajme ho svojimi modlitbami. Prajem  mu veľa duchovnej sily, aby mohol pracovať a slúžiť pre dobro Spišskej diecézy.“

Mons. Bernard Bober
košický arcibiskup metropolita a predseda KBS( TK KBS, ml; pz ) 20230908028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]