[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal biskupov Ukrajiny: Vojna oberá deti o úsmev
P:3, 07. 09. 2023 14:57, ZAH

Vatikán 7. septembra (VaticanNews) Pápež František v stredu 6. septembra ešte pred generálnou audienciou prijal biskupov Synody Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ktorá od 3. do 13. septembra zasadá v Ríme na tému Pastoračná starostlivosť o obete vojny. Svätý Otec pri stretnutí spomenul, že v októbri budú modlitby ruženca v mariánskych pútnických miestach obetované za pokoj vo svete i na Ukrajine, píše sa v komuniké Svätej stolice.

V utorok 5. septembra vystúpil na synode Gréckokatolíckej cirkvi vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a oznámil, že plánujú osobitné stretnutie so zástupcami ukrajinských katolíckych cirkevných spoločenstiev o otázkach súvisiacich s vojnou.

Pápež František  si počas takmer dvojhodinového stretnutia s ukrajinskými biskupmi v salóne Auly Pavla VI. vypočul svedectvá o situácii v krajine i o utrpeniach ľudu z úst kyjevsko-haličského vyššieho arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka i niektorých ďalších biskupov. Petrov nástupca vyjadril svoju blízkosť a spoluúčasť na bolestiach Ukrajincov, ktorí ako povedal, tragédiu vojny s jej krutosťami prežívajú s „istým rozmerom mučeníctva“.

Pápež tiež vyjadril smútok nad pocitom bezmocnosti, ktorý človek zažíva tvárou v tvár vojne, ktorá je „záležitosťou diabla, ktorý chce ničiť“, a osobitne myslel na ukrajinské deti, s ktorými sa stretol počas audiencií: „Pozerajú sa na teba a zabudli na úsmev.“ „To je jeden z plodov vojny: vziať deťom úsmev,“ dodal Svätý Otec.

Ako odpoveď na vojnu je potrebné viac sa modliť za obrátenie i za ukončenie konfliktu. Na podnet ukrajinských biskupov pápež súhlasil s tým, aby sa v mesiaci október, a predovšetkým v mariánskych pútnických miestach, obetovali modlitby ruženca za pokoj vo svete i na Ukrajine. Dialóg sa dotkol aj pápežových vyjadrení z videospojenia s mladými Rusmi koncom augusta, ktoré boli rôzne interpretované. Svätý Otec biskupom zopakoval to, čo povedal novinárom počas letu z Mongolska o svojich slovách na tému veľkého Ruska, teda pojmu, ktorý v tomto kontexte chápal v kultúrnom zmysle.

Pápež ukrajinským biskupom napokon pripomenul príklad Ježiša, ktorý počas umučenia nezostáva obeťou urážok, mučenia a ukrižovania, ale dosvedčuje odvahu povedať pravdu, byť nablízku ľuďom, aby sa nenechali odradiť. „Nie je to ľahké, je to svätosť, ale ľudia chcú, aby sme boli svätými a učiteľmi tejto cesty, ktorú nás učil Ježiš,“ dodal Svätý Otec.

Zuzana Klimanová Vatikán( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; kj ) 20230907032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]