[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny pripomínajú beatifikácia rodiny Ulmovcov
P:3, 06. 09. 2023 08:58, DOM

Bratislava 6. septembra (TK KBS) S najnovšími Katolíckymi novinami (36) sa ocitnete v krajine s večne modrou oblohou – v Mongolsku, kde Svätý Otec František strávil štyri dni na pastoračnej návšteve. Prinášame anotáciu nového čísla.

V Téme sa zamýšľame nad významom dobrého mena. „Dobré meno je spolu s fyzickým životom najväčšia hodnota, ktorú človek má,“ hovorí morálny teológ Ivan Šulík. Na dobré meno však útočia urážlivé a nenávistné komentáre na sociálnych sieťach či v médiách. Podľa cirkevného právnika Jána Dudu sa kresťan katolík „nesmie uchyľovať k takýmto komentárom, lebo tým poškodzuje dobrú povesť iného“. Zároveň takéto správanie viac svedčí o jeho autorovi než o jeho adresátovi.

V rozhovore s minoritským pátrom Tomášom Lesňákom hľadáme odpovede aj na to, čo znamená prosba z Otčenáša posväť sa meno tvoje a ako rozvíjať vzťah k menu nášho krstného patróna. „Mali by sme spoznávať životný príbeh svätca, ktorého meno nosíme. Môže nás inšpirovať, dodávať odvahu a byť svetlom, ktoré nám pomôže chápať udalosti v našom živote.“

Už onedlho sa v Poľsku uskutoční beatifikácia Ulmovcov. Je to v histórii prvýkrát, čo bude blahorečená celá rodina aj s ešte nenarodeným dieťaťom. Milosrdní samaritáni z Markowej Viktória a Jozef Ulmovci pomáhali Židom počas druhej svetovej vojny prežiť. Ich pomoc sa však zmenila na krvavú obetu.

V reportáži vaše kroky povedú na košickú kalváriu, kde sa o mladých starajú Saleziáni dona Bosca. „Mladí nepotrebujú, aby sme všetkému rozumeli, všetko vedeli. Potrebujú cítiť prijatie, byť vypočutí, pochopení,“ hovorí don Jozef Knap.

V Duchovnej obnove kňaz Jozef Kozák ponúka prvé zamyslenie na tému rodiny. Prízvukuje, že človek nie je samotár. „Boh stvoril niekoho, s kým sa máme a môžeme dopĺňať. Ale nato potrebujeme byť aktívne spolu a veľa komunikovať. Deliť sa o svoj život – radosti, starosti, plány aj obavy.“

Na záver to najlepšie – ako sa vraví. Na misijnej strane sa pousmejete nad kamerunským potmehúdskym školákom Števkom a fintou rehoľnej sestričky Stallamaris Tóthovej, vďaka ktorej sa z lenivého chlapca stal najlepší žiak v triede.

Zdroj: Katolícke noviny( TK KBS, kn, ml; pz ) 20230906007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]