[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Marek Forgáč študentom: Nech v našich vzťahoch prebýva Kristus
P:3, 06. 09. 2023 08:00, DOM

Prešov 5. septembra (TK KBS) Pomocný biskup a generálny vikár Košickej arcidiecézy otvoril v Prešove nový školský rok 2023/2024 svätou omšou v Konkatedrále sv. Mikuláša.

Prešovskú konkatedrálu naplnili stovky detí, mladých ľudí, učiteľov a zamestnancov tamojších katolíckych škôl. Gymnázium sv. Moniky a Spojená katolícka škola sv. Mikuláša spolu slávili sviatočné Veni Sancte v pondelok 4. septembra. Prosili Boha o pomoc, inšpiráciu, silu a ochranu v novom školskom roku. Biskup Forgáč ich povzbudil  homíliou, v ktorej školákom a ich učiteľom pripomenul, aby nezabúdali hľadať a nachádzať Krista vo svojom živom školskom spoločenstve: „Aby v našich blízkych vzťahoch prebýval Kristus! Prosíme o dary Ducha Božieho, aby sa v našich školách lámal chlieb a pri ňom, aby nám horelo srdce, aby sme mali stále intenzívnu duchovnú starostlivosť, aby sme vedeli každý deň povedať: tu v našej škole je Pán!“

Svätú omšu spolu s otcom biskupom slávili viacerí kňazi. Medzi nimi aj prešovský dekan Jozef Dronzek a školskí kapláni Martin Miškuf a Peter Štieber, ktorých osobitne povzbudzoval do služby deťom a mládeži, ktorá sa po prázdninách znova rozbieha naplno. „Máte krásnu službu, ostanete dlho mladí,“ pripomenul s úsmevom biskup Marek Forgáč, ktorý pred svojím biskupským svätením pôsobil niekoľko rokov medzi mládežou ako duchovný správca Univerzitného pastoračného centra v Košiciach.

O služby pri svätej omši sa ochotne postarali maturanti Gymnázia sv. Moniky a slávenie popri organe sprevádzal spevom a hrou zbor zo Základnej umeleckej školy sv. Mikuláša.

Na záver otec biskup zablahoželal riaditeľovi Gymnázia sv. Moniky Pavlovi Petrovskému k jeho životnému jubileu, ktorého sa dožil počas prázdnin a poďakoval mu za jeho dlhoročnú prácu v katolíckom školstve. Po skončení svätej omše sa prváci presunuli do školy za svojimi prvými povinnosťami a ostatní sa pred konkatedrálou zvítavali a zdieľali medzi sebou svoje prázdninové zážitky i očakávania do práve otvoreného nového školského roka.

TK KBS informoval Peter Haľko( TK KBS, pha, ml; pz ) 20230906005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]