[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Komunite Kráľovnej pokoja oslávili výročie spolu s biskupom Judákom
P:3, 04. 09. 2023 13:57, DOM

Močenok 4. septembra (TK KBS) V Komunite Kráľovnej pokoja v Močenku sa mesiac august niesol v duchu slávenia výročia príchodu komunity do Močenka. Biskupský kaštieľ v Močenku, niekdajšie letné sídlo nitrianskych biskupov, poskytol v roku 2003 komunite vtedajší nitriansky biskup Mons. Ján Chryzostom kardinál Korec. Okrem 20. výročia príchodu komunity do Močenku je rok 2023 jubilejný aj z dôvodu 30. výročia jej založenia.

V deň slávnosti Panny Márie Kráľovnej, pri príležitosti 30. výročia založenia Komunity Kráľovnej pokoja a 20. výročia jej pôsobenia v Biskupskom kaštieli v Močenku, slávil v komunite v Močenku Eucharistiu spolu s prítomnými kňazmi nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Po svätej omši nasledovalo spoločné posedenie s pohostením.

Na slávnosti sa zúčastnili nielen veriaci z farnosti Močenok a pútnici z celého Slovenska, ale aj predstavitelia verejnej správy – nitriansky župan Branislav Becík, starosta obce Močenok Roman Urbánik a ďalší.

Pohostenie pripravili členovia komunity spolu s klientmi pre všetkých prítomných z vlastných dopestovaných plodín a dochovaných zvierat. Život v komunite sa riadi tiež odkazom patróna sv. Vincenta ,Milujme Boha, bratia moji, milujme Boha, ale nech je to s námahou naších rúk a v pote našej tváre', kde každý podľa svojich schopností prispievam svojím podielom. Slávnosť sa konala v deň, kedy si pripomíname 200. výročie narodenia sv. Ľudovíta, otca sv. Terezky, ďalšej zo spolupatróniek komunity.

Biskup Judák vyzdvihol službu komunity, obetavosť jej členov, spolupracovníkov a zamestnancov. Zaželal do ďalších rokov Božie požehnanie a odhodlanie slúžiť tým, ktorí sú na okraji spoločnosti, chudobným a biednym. Poukázal na skutočnosť, že keď sa pred 150. rokmi staval tento kaštieľ, nepredpokladalo sa, že v ňom raz budú žiť práve ľudia odkázaní na pomoc iných, siroty a slabí. Využívanie kaštieľa je však v duchu jeho staviteľa, nakoľko biskup Palugay dal postaviť kaštieľ v Močenku, aby podporil remeselníkov a umelcov v čase veľkej núdze a nedostatku pracovných príležitostí.

Nitriansky župan ocenil prevádzku zariadenia sociálnych služieb, ktoré okrem iného využíva moderné technológie ako napríklad vykurovanie prostredníctvom tepelných čerpadiel, ohrev vody solárnymi panelmi, výrobu elektrickej energie fotovoltickými panelmi, pohon vozidiel na CNG. Prezrel si areál zariadenia, v ktorom klienti nielen rozvíjajú svoje pracovné zručnosti aj prácou na záhrade či pri chove hospodárskych zvierat – ošípaných a oviec, ale  majú aj možnosť využívať rôzne rehabilitačné prístroje, ako aj vonkajší bazén. Ocenil skutočnosť, že v čase pandémie Covid-19 sa v zariadení toto ochorenie nevyskytlo.

Komunitu Kráľovnej pokoja založili pred 30-timi rokmi páter Branko Tupý a Páter Rudolf Priedhorský, lazarista. Nitriansky biskup Ján Chryzostom kardinál Korec ju schválil dňa 26. októbra 1993 s kánonickým štatútom Christifidelium Consotiatio. Komunita Kráľovnej pokoja je mladá kresťanská komunita, ktorá túži svedčiť svojim životom o Kristovej láske v charitatívnej a sociálnej oblasti. Ako súkromné združenie veriacich kresťanov – katolíkov žije v plnom spoločenstve s Katolíckou cirkvou a činnosť vykonáva pre dobro Cirkvi a celej ľudskej rodiny so schválením Konferencie biskupov Slovenska.  

Žijú v nej zasvätené osoby, ako aj laici. Od roku 1993 má v užívaní kaštieľ v Radošine a od roku 2003 aj kaštieľ v Močenku (bývalé letné sídla nitrianskych biskupov), ktoré kompletne zrekonštruovala a upravili na moderné zariadenia sociálnych služieb – prevádzkuje detský domov, domov sociálnych služieb, zariadenie pre seniorov, zariadenie opatrovateľskej služby, špecializované zariadenie v celkovej kapacite 110 osôb.

TK KBS informoval Branko Jozef Tupý( TK KBS, bjt, ml; pz ) 20230904029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]