[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na benefičnom koncerte pre organ v Šali vyzbierali niekoľko stoviek eur
P:3, 04. 09. 2023 12:29, DOM

Šaľa 4. septembra (TK KBS) Dvesto ľudí prišlp v nedeľu na koncert do farského kostola svätej Margity Antiochijskej v Šali. Tvorbu od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla a ďalších skladateľov svetového baroka i romantizmu predstavili miestni organisti, bratia Július a Dušan Bujdákovci. So sprievodným slovom sa pridal Štefan Galanko. Koncert bol spojený s benefičnou zbierkou, jej výnos bude smerovať na podporu opravy organa. 

Šaľa, organ, koncert, organista, Július Bujdák Šaľa, organ, koncert, organista, Dušan Bujdák

„Ďakujeme Bohu, že nám dožičil tento umelecký zážitok. Vďaka, že ste otvorili dvere do nášho chrámu. Prosím, zatlieskajme našim organistom a tým, ktorí koncert pripravili,“ povedal dekan v Šali Peter Nagy. „Celkovo sme vyzbierali 1290 eur a 50 centov. Pán Boh zaplať každému, kto prišiel a prispel,“ dodal dekan. Na koncerte sa zúčastnil aj primátor mesta Šaľa Jozef Belický. 

Šaľa, organ, koncert

Svetové diela predstavili organista Július Bujdák, ktorý na organe hrá s bratom Dušanom. Vyštudoval hru na organe na  Ľudovej škole umenia v  Bratislave - Petržalke. Zúčastnil sa celorepublikovej (v rámci vtedajšieho Československa) súťaže Mladých organistov v Opave v roku 1988. Ako chrámový organista pôsobí v šalianskom kostole od svojich 14 rokov (vyše 40 rokov). Jeho brat takmer 20 rokov. 

Podujatie sa konalo v rámci projektu Otvorené dvere. Nadviazalo na „nulté“ podujatie. Pred prázdninami na ňom vystúpili deti, ktoré pomáhajú vo farnosti. Cieľom týchto akcií je poukázať na zlý technicky stav organa, ktorý je v hrateľnom stave, avšak v obmedzenej miere. Farnosť sa preto rozhodla, že sa pokúsi získať finančné prostriedky na jeho generálnu opravu. 

O päť rokov bude mať organ 100 rokov.  Podporiť sa dá už pár mesiacov v kostole, kde sa každú nedeľu po 15. dni v mesiaci koná  zbierka na jeho opravu. Doteraz sa vyzbieralo vyše 19 tisíc eur. Celkovo bude potrebné získať približne 80 tisíc eur. Tí, ktorí chcú toto dielo podporiť, nájdu bližšie informácie na stránke farnosti Šaľa

Zdroj: Farnosť Šaľa ( TK KBS, fs; ml; pz ) 20230904025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]