[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vysokej nad Uhom oslávili 5. výročie blahorečenia Anny Kolesárovej
P:3, 04. 09. 2023 11:31, DOM

Vysoká nad Uhom 4. septembra (TK KBS) Vo Vysokej nad Uhom si v piatok 1. septembra počas eucharistickej slávnosti pripomenuli výročie blahorečenia, ktoré sa uskutočnilo v roku 2018 na štadióne Lokomotíva v Košiciach, kde bola Božia služobnica Anka Kolesárová vyhlásená za blahoslavenú ako mučenica čistoty.

Hlavný celebrant, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober vo svojom príhovore nazval Vysokú nad Uhom miestom radosti, miestom pokoja a premeny. Poukázal na všetky stretká, púte k Ankinmu hrobu, duchovné obnovy, duchovnú formáciu, ktoré na tomto mieste vyústili do začiatku procesu blahorečenia.

„Vysoká nad Uhom sa ešte pred začatím procesu blahorečenia Anky Kolesárovej stala miestom upevňovania vernosti, zodpovednosti a krásy čistých vzťahov. Tu si mnohí mladí ľudia našli svoje polovičky na celý život. Tu sa naučili pracovať na sebe, bojovať so sebou a trošku sa aj zaprieť, nepodľahnúť tak lacno žiadostivosti tela. Tu našli silu odolávať posmeškom okolia, ktoré ich považovalo za fanatikov alebo zaostalé naivky," uviedol arcibiskup Bober, ktorý Vysokú nad Uhom s odstupom času vníma ako miesto Božej prozreteľnosti.

„Ešte aj teraz počas vojny na Ukrajine ste tu v priestoroch Ankinho domu ubytovali veľa ukrajinských rodín utekajúcich pred vojnou. Vyzeralo to, ako keby sa minulosť zopakovala a Ankino rodisko sa zrazu stalo miestom prijatia a útočiska pre tých, ktorí podobne ako ona trpeli kvôli nezmyslenej vojne. Je zjavné, že ešte aj po smrti sa omilostená Anka postarala o ďalšie zázraky kresťanskej lásky a pomoci v núdzi. Vysoká je miestom obety, obetavej služby a lásky podľa Ankinho vzoru. Vy, čo žijete jej odkaz, ste to dokázali svojou nezištnou obetou pre tých najzraniteľnejších.

Vysoká je miestom radosti. ,Ak existuje na svete nejaká radosť, má ju iste človek čistého srdca' (Tomáš Kempenský). Duchovná sila čistej radosti silno zasahuje a prúdi srdcami mladých ľudí, ktorí pociťujú veľkú túžbu po ozajstných čistých vzťahoch. Je to miesto pokoja. Vo svete vláde nepokoj a vstupuje do ľudských sŕdc. No v tichu pri hrobe Anky Kolesárovej vládne Kristov pokoj. Jej príklad priťahuje mnohých a povzbudzuje k tichu a k modlitbe, aby mohli prijať od Boha pokoj, aký tento svet nemôže dať. Je to miesto znovuzrodenia a premeny. Jeden príbeh mení príbehy mnohých. Mnohí mladí vydali svedectvo, že Anka im pomohla zmeniť život. Rodičia ďakovali s úžasom: ,Vy ste mi vymenili dieťa.' Mladí prišli domov ako premenení.

Netreba zabúdať na to, že Vysoká je miestom svedectiev. Jedno dievča raz napísalo takéto svedectvo: ,Vždy, keď sa spolubývajúce na internáte vrátili z púte od vás, boli veľmi šťastné. Ticho som im závidela. Poprosila som ich, či ma nevezmú so sebou. Bola som ateistka, ale tu som začala nový život. Ďakujem vám.' A nakoniec, toto je miesto pre čisté vzťahy. Mladí sa zapisujú do knihy. Rozhodli sme sa pre čisté srdce a v krátkej osobnej modlitbe prosia o milosť žiť čistotu, aby vedeli byť slobodní pre úprimné pravdivé vzťahy.

Čistá láska je dar, ktorý oslobodzuje srdce pre Božie veci. Človek každého veku a každého stavu potrebuje objavovať tento poklad ako najcennejšiu perlu, ktorá dáva ľudskému životu chuť, krásu a zmysel. Pozývam vás k modlitbe, aby sme mohli byť obdarovaní nekonečnou Božou milosťou aj na príhovor blahoslavenej Anky Kolesárovej. Blahoslavená Anka Kolesárová, zostaň s nami a vypros nám milosť svätosti, jednoty a vernosti pre naše rodiny,“ dodal v závere svojho príhovoru košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20230904023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]