[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Upozornenie k prezentáciám, ktoré organizuje Nadácia Slovakia Christiana
P:3, 19. 08. 2023 09:16, DOM

Bratislava 19. augusta (TK KBS) Vzhľadom na početné otázky kňazov i veriacich vo veci prezentácie knihy, na ktorú mnohí dostali pozvanie, vydáva Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska toto upozornenie.

Dňa 18. augusta 2023 predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober po konzultácii s Mons. Jánom Oroschom zaslal (formou listu aj prostredníctvom mailovej komunikácie) stanovisko Mons. Athanasiovi Schneiderovi, pomocnému biskupovi Astany (Kazachstan).

V liste vyjadril prekvapenie nad spôsobom, akým bol informovaný o prezentácii slovenského prekladu knihy Mons. Schneidera Katolícka omša, pripravovanej za osobnej prítomnosti Mons. Schneidera v Košiciach a v Trnave, avšak bez predchádzajúceho avíza zo strany Mons. Schneidera či organizátorov.

Na základe pozvánky, ktorú mnohí dostali, predseda KBS informoval Mons. Schneidera, že Nadácia Slovakia Christiana sa rozhodla prezentáciu jeho knihy použiť v rámci vlastnej kampane, ktorou vyzýva slovenských kňazov a veriacich k odmietaniu svätého prijímania na ruku a zasiela im odznaky, aby ich nosili na odeve a takýmto spôsobom svoj odmietavý postoj verejne deklarovali.

Mons. Bober v liste zdôraznil, že slovenskí kňazi v súlade s rozhodnutím biskupov a odobrením Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí umožňujú veriacim prijímanie Najsvätejšej sviatosti spôsobom, pre ktorý sa rozhodnú: kto chce, prijíma priamo do úst, kto chce, môže prijímať i na ruku.

Žiaľ, kampaň, ktorú sa uvedeným spôsobom rozhodla viesť Nadácia Slovakia Christiana, smeruje podľa predsedu KBS k rozdeľovaniu slovenských veriacich, môže vniesť do chrámov nepokoj, podnecovať vzdor, ba aj falošný pocit väčšej zbožnosti a nadradenosti jedných voči druhým.

Vzhľadom na tieto okolnosti, hoci s veľkým zármutkom, vyjadril Mons. Bober presvedčenie, že nemôže pokladať prítomnosť Mons. Schneidera na podujatiach organizovaných Nadáciou Slovakia Christiana na Slovensku za užitočnú, ani žiaducu. Súvisiace aktivity Nadácie Slovakia Christiana na území slovenských diecéz totiž predseda KBS vníma ako neprijateľné.

V závere listu vyjadril Mons. Bober nádej, že budúcnosť za iných okolností prinesie príležitosti na formy spolupráce s Mons. Schneiderom, a uistil ho o svojich modlitbách a prianí Božieho požehnania.( TK KBS, KBS; pz ) 20230819001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]