[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V centre Manhattanu otvorili kaplnku večnej adorácie - oázu pokoja
P:3, 14. 08. 2023 15:11, ZAH

USA 14. augusta (VaticanNews) Na Manhattane, hlavnom meste svetového obchodu, bola otvorená prvá kaplnka večnej adorácie. „Tu môžete vidieť našu chaotickú snahu o šťastie," hovorí páter Bonifác Endorf OP, zodpovedný za projekt. Ako zdôrazňuje, teraz je tu miesto, kde možno nájsť skutočný pokoj.

Kaplnka bola postavená pri Kostole svätého Jozefa, o ktorý sa starajú dominikáni. Na jej výzdobe sa nešetrilo, pretože krása interiéru mala osloviť modliacich sa. Na tento účel sa vyzbieralo takmer 850 000 USD. Návrh pripravil architekt Zeke Balin. V strede kaplnky stojí mramorový oltár s mozaikou milosrdného Ježiša, na vrchole s nápisom "Ako smrť mocná je láska" v latinčine. Veľkým podporovateľom vzniku kaplnky a iniciátorom projektu je kardinál Michael Dolan, arcibiskup New Yorku. Ako zdôraznil na slávnostnom otvorení, jedným z najväčších pokladov kresťanov je modlitba pred Pánom prítomným v Eucharistii.

„Podľa môjho počítania už takmer dve storočia, presne 194 rokov, sa ľudia prichádzajú do tejto farnosti modliť. Myslím na veľké osobnosti ako Boží služobníci Pierre Toussaint, Dorothy Day, Fulton Sheen, ako svätá Františka Xaverská Cabrini MSC, ale aj policajti a hasiči, právnici a burzoví makléri, matky a otcovia, bohatí a bezdomovci, chorí, ustarostení, unavení. Prichádzajú sa sem modliť ako Šalamún. Prichádzajú prosiť, ďakovať, ospravedlňovať sa, klaňať sa. A práve to bude teraz pokračovať ešte nezvyčajnejším spôsobom, teda modlitbou pred Najsvätejšou sviatosťou v adoračnej kaplnke. Pomáha nám to modliť sa - a neviem, ako ostatní, ale ja potrebujem takúto pomoc, keď ide o modlitbu."

Počas slávnostného otvorenia farár Endorf zdôraznil, že práce na otvorení kaplnky trvali viac ako štyri roky. Niekedy sa zdalo, že projekt je nereálny kvôli nadmerným nákladom alebo iným ťažkostiam, ktoré sa objavili na ceste. Tie sa však vždy podarilo prekonať a ako dominikán zdôraznil, nemôže to pripísať nikomu inému ako samotnému Duchu Svätému. Preto verí, že kaplnka bude pre New York skutočným miestom milosti.

Krzysztof Dudek SJ - Vatikán( TK KBS, kdu; ml ) 20230814032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]