[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup o situácii na Haiti: Treba "Marshallov plán" integrálneho rozvoja
P:3, 14. 08. 2023 12:49, ZAH

Haiti 14. augusta (VaticanNews) V Haiti alarmujúco vzrástol počet únosov, a to osobitne žien a detí. Len od januára do júna je potvrdených 300 prípadov. V hlavnom meste Port-au-Prince sa konal pochod tisícov ľudí, ktorí protestovali proti ozbrojeným gangom vyčíňajúcim v tejto karibskej krajine. Ohrozený je aj zdravotnícky personál, uviedla pre Vatican News Maria Vittoria z Nadácie Rava. Miestny biskup Mons. Dumas hovorí o potrebe uplatnenia akéhosi „Marshallovho plánu“ pre integrálny ľudský rozvoj.

Haiti, ktoré sa čoraz viac ocitá v zajatí neistoty a násilia, nenachádza pokoj. Podľa agentúry OSN UNICEF sú deti a ženy, ktoré sú nútené žiť v prostredí častých popráv a sexuálneho násilia, často unášané z ulíc ozbrojenými skupinami a využívané na získanie finančných alebo taktických výhod. Obete, ktorým sa podarí vrátiť domov, sa musia vyrovnať s hlbokými fyzickými a psychickými jazvami, ktoré môžu pretrvávať mnoho rokov.

Okrem toho je „na pokraji kolapsu miestne zdravotníctvo a školy sú terčom útokov“. Vzrastajúce násilie, rabovanie, blokády ciest a všadeprítomnosť ozbrojených skupín v praxi vážne brzdia humanitárne úsilie, čo sťažuje distribúciu nevyhnutnej pomoci postihnutým komunitám. OSN opisuje celkovú situáciu ako katastrofálnu. K dnešnému dňu potrebuje humanitárnu pomoc približne 5,2 milióna ľudí, čo je takmer polovica všetkých obyvateľov karibskej krajiny, vrátane takmer 3 miliónov detí.

Len v minulom roku utieklo z Haiti približne 73 500 ľudí kvôli rastúcemu násiliu gangov a chudobe. Krajinu okrem toho v júni zasiahlo zemetrasenie a silné záplavy so zosuvmi pôd, ktoré si vyžiadali desiatky obetí. Ďalšou ranou pre krajinu je epidémia cholery.

„Humanitárna pomoc je v súčasnosti ešte nevyhnutnejšia než po ničivom zemetrasení v roku 2010, avšak máme oveľa menej zdrojov“, uvádzajú humanitárni pracovníci.

„Násilie sa stupňuje priamo úmerne situácii chudoby, zanedbania a anarchie, v ktorej sa krajina nachádza, vieme, že došlo aj k únosom mŕtvol, život má teraz na Haiti veľmi nízku hodnotu“, hovorí pre Vatican News Maria Vittoria Rava, prezidentka nadácie, ktorá prevádzkuje detskú nemocnicu Saint Damian v Port-au-Prince, kde sa ročne lieči približne 80 000 haitských detí. Ako zdôrazňuje, terčom násilia sú všetci bez rozdielu, i zdravotnícky personál a humanitárni pracovníci a hlavnými problémami zostávajú podvýživa, cholera a vážny nedostatok zdravotnej starostlivosti.

Práve v tomto ťažkom kontexte sa pohybuje Cirkev na Haiti, ktorá sa rozhodla byť sprostredkovateľom pokoja a ktorá robí všetko pre to, aby podporila hladujúce a trpiace obyvateľstvo. Mons. Pierre-André Dumas, biskup z Anse-à-Veau-Miragoâne, je presvedčený, že treba „pracovať na normalizácii krajiny realizáciou skutočného „Marshallovho plánu“ pre integrálny ľudský rozvoj“. Okrem toho je podľa neho potrebné „rešpektovať pravidlá spravodlivosti a právneho štátu. A medzinárodné spoločenstvo by sa malo v tomto smere viac angažovať“.

Marco Guerra, Zuzana Klimanová, Federico Piana - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mg, zk, fp; ml ) 20230814025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]