[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež nás vyzval, aby sme kráčali s mladými ďalej, odkázali slovenskí biskupi
P:3, 06. 08. 2023 19:00, ZAH

Lisabon 6. augusta (TK KBS) Pápež František nás na Svetových dňoch mládeže (SDM) v Lisabone vyzval, aby sme kráčali s mladými ďalej na ceste za Ježišom. Vyplýva to z vyjadrení biskupov, ktorý viedli  slovenských mladých v Portugalsku. „Čaká nás Soul v roku 2027. Predtým nás však Svätý Otec pozval k tomu, aby sme sa stretli počas Jubilejného roku 2025. Verím, že sa dobre pripravíme," povedal po záverečnej svätej omši v Lisabone Mons. Tomáš Galis, žilinský biskup a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre mládež a univerzity, ktorá koordinovala púť mladých Slovákov na SDM.

„Povedal, aby sme neprestali kráčať po ceste, ktorú pre nás Pán pripravil. Po zastavení v Ríme nás bude čakať životaschopná krajina, kde má kresťanstvo svoje korene. Vydáva pred svetom svedectvo nielen tým, že predstavuje časť Ázie, ktorá je na tom dobre po ekonomickej stránke, ale aj tým, že má veľa mučeníkov. Takmer 30 rokov po SDM na Filipínach v roku 1995, ktoré ešte zo slovenských biskupov navštívil nedávno zosnulý košický emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč, si spomínam na to, že na tomto ,kúsku zeme' sú ľudia otvorení pre Božie volanie. A teraz nás k nim pozval Svätý Otec," uviedol biskup Galis.

„Je to síce pre náš trochu ďaleko, ale je to výzva, aby sme sa do vtedy naučili dobre anglicky (úsmev) a zároveň je to príležitosť stretnúť v Južnej Kórei živú, vitalnu a rozvíjajúci sa miestnu Cirkev. Tak sa máme na čo tešiť," napísal TK KBS Mons. Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup, ktorý viedol slovenských pútnikov počas SDM v Lisabone.

„Voľba Soulu prezrádza otvorenosť pápeža Františka na budúcnosť Katolíckej cirkvi v Ázii a mladej generácie. Nevylučoval by som aj prítomnosť Severnej Kórey, ako výzvy k zmiereniu. Soul má skúsesnosť s organizáciou olympiády a svoju úlohu určite zohráva aj silná prítomnosť katolíkov v krajine," dodal sa Mons. Milan Lach, pomocný biskup Bratislavskej eparchie, ktorý viedol slovenských mladých a osobitnú skupinu gréckokatolíckej mládeže. 

Svetový deň mládeže má opäť hostiť ázijská krajina. Južná Kórea hostila už 6. ázijský deň mládeže v auguste 2014, ktorému predsedal sám pápež František, ktorý prišiel do Soulu a navštívil aj mestá Daejeon, Gkottongnae, Solmoe a Haemi. Ešte pred týmto podujatím čaká mladých ďalšie stretnutie, Jubilejný rok mladých, ktorý sa bude konať v Ríme pod názvom Pútnici nádeje.

„V Lisabone a jeho okolí sme zažili dni plné entuziazmu a radosti. Rád by som aj touto cestou poďakoval všetkým, ktorí prišli na SDM. Ďakujem tým, ktorí sa za nás modlili doma a sprevádzali nás duchovne. Osobitne ďakujem nášmu tímu, ktorý zodpovedal za prípravy a logistiku. Bola to obeta. A špeciálne ďakujem posielam ešte raz našim piatim dievčatám zo Slovenska, ktoré vystupovali počas hlavného programu SDM. Je to obrovská česť, že ich vybrali a verím, že to, čo zažili už nikdy nezabudnú. Stretol som sa s nimi a poďakoval im za prezentáciu našej krajiny," dodal biskup Galis.

„Každé SDM stoja za to," pokračoval ďalej biskup Galis, ktorý navštívil SDM v Toronte, Kolíne nad Rýnom, Sydney, Madrid, Rio de Janeiro, Krakov, Panama a Lisabon. „Každé z nich vo mne zanechali stopu. Preto som rád, že ich história pokračuje. Prijmime pozvanie pápeža na ďalšie stretnutie s ním, či na Jubileum mladých v roku 2025 do Ríma alebo v roku 2027 do Soulu v Južnej Kórei," dodal.( TK KBS, ml; ml ) 20230806008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]