[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František začal tretí deň apoštolskej cesty spovedaním mladých
P:3, 04. 08. 2023 12:00, ZAH

Lisabon 4. augusta (VaticanNews) Pápež František začal tretí deň apoštolskej cesty v Portugalsku vysluhovaním svätej spovede v Parku Vasco da Gama.

Neskôr sa stretol so zástupcami charitných centier a centier pomoci vo farskom stredisku Centro Paroquial de Serafina. Na poludnie sa vrátil na Apoštolskú nunciatúru, kde obedoval s niekoľkými mladými ľuďmi. Večer bude pápež František predsedať krížovej ceste s mladými ľuďmi v parku Eduarda VII.

Pred ranným odchodom z nunciatúry do parku sa Svätý Otec stretol so 106-ročnou pani Mariou da Conceição Brito Mendonça, ktorá sa narodila v deň fatimských zjavení 13. mája 1917, a s mladou Ednou Pinou Lopes Rodriguesovou, ktorá trpí vážnou chorobou a ktorej pápež v júni poslal odkaz o svojej náklonnosti a modlitbách.

Lisabon, Fatima, pani

Spovedanie v parku

Lisabon, spovedanie, Frantisek

V Lisabone Svätého Otca mladí zídení na Svetových dňoch mládeže (SDM) na každom kroku sprevádzajú skandovaním a spevmi. Bolo tomu tak aj pri príchode do parku Vasca de Gamu neďaleko pobrežia, ktorá sa počas Svetových dni mládeže (SDM) premenila na areál odpustenia. V parku ho privítal zborový spev „Esta es la juventud del Papa.“ 

Svätý Otec si sadol do jednej z množstva bielo-žltých spovedníc rozmiestnených na trávnatom priestranstve parku, kde v hojnom počte prichádzajú mladí z SDM. Pápež František vyspovedal 19-ročného Taliana Samuela, 21-ročného Francisca zo Španielska a 28-ročného Yesvi z Guatemaly.

V spovedniciach, rozdelených podľa rôznych jazykov, sú k dispozícii kňazi, ktorí mladých pútnikov vypočujú a pozývajú ich zakúsiť Božiu lásku a milosrdenstvo prostredníctvom sviatosti zmierenia. Záhrada sa nachádza najväčšom námestí na Pyrenejskom polostrove, ktoré bolo vybudované v roku 1940 na oslavu histórie Portugalska.

V rozľahlom parku sa totiž nachádza 150 spovedníc vyrobených mladými väzňami z väznice Pasos de Ferreira, ktoré sú postavené z recyklovaných a recyklovateľných materiálov a sú prístupné aj pre telesne postihnutých. V tom istom parku sa nachádza „veľtrh duchovných povolaní", kde majú mladí ľudia možnosť spoznať rôzne rehoľné spoločenstvá a iné vetvy Katolíckej cirkvi.

V charitnom centre: Treba konkrétnu lásku, ktorá si vie „zašpiniť ruky“


Lisabon, centrum, deti, Frantisek

Z parku smeroval pápež do Farského centra Serafina, kde ho privítali zástupcovia charitných centier. 

V spomínanom farskom centre, ktorého patrónom je sv. Vincent de Paul, poskytujú pomoc vyše 800 ľuďom. Jeho súčasťou je škôlka, centrum pre mladých, domov pre dôchodcov i služba rodinám a matkám v núdzi. Niektoré z charitných centier vytvárajú podporu a zázemie pre detských a maloletých onkologických pacientov a ich rodiny, ďalšie vytvárajú domov pre opustené deti.

Svätý Otec vo svojom príhovore reagoval na slová predstaviteľov troch centier. Vyzdvihol rozmer spolupráce a spoločenstva v pomoci druhým a zdôraznil: „Nesmieme sa nechať ‚definovať‘ chorobou či problémami, pretože my nie sme choroba, nie sme ani problém: každý z nás je dar, jedinečný dar vo svojich hraniciach, vzácny a posvätný dar pre Boha, pre kresťanské spoločenstvo a pre ľudské spoločenstvo. A tak, takí, akí sme, obohacujme celok a nechajme sa obohatiť celkom!“ Dôležitá je tiež konkrétnosť lásky a pomoci, venovanie pozornosti tomu, čo sa deje tu a teraz, vysvetlil pápež a dodal: „Abstraktná láska neexistuje. Platonická láska je akoby na obežnej dráhe, nie je v realite. Je treba konkrétnu lásku, tú, ktorá si „zašpiní ruky“. (...) Vy svojou angažovanosťou, tým, že si špiníte ruky dotýkaním sa reality a biedy druhých, vytvárate inšpiráciu, vytvárate život, a za to vám ďakujem. Ďakujem vám z celého srdca, pokračujte a nenechajte sa odradiť!“

Obed s mladými

Svätý Otec dnes na obed zasadol k spoločnému stolu s niekoľkými mladými na apoštolskej nunciatúre. Ešte predtým však prijal ďalšie návštevy

Lisabon, obed, mladi, Frantisek

Na obed so Svätým Otcom bolo vybraných desať mladých ľudí.  Medzi desiatimi mladými ľuďmi je aj Luis Carlos, mladý muž z Kolumbie, ktorý je od februára tohto roku dobrovoľníkom v Miestnom organizačnom výbore (LOC). Je súčasťou dizajnérskeho tímu Riaditeľstva pre komunikáciu a touto príležitosťou bol nadšený. 

„Nemohol som tomu uveriť, keď ma pozvali, aby som bol jedným z tých, ktorí boli vybraní, aby boli s pápežom," povedal. Pred obedom Luis povedal, že chcel „porozprávať o svojich skúsenostiach ako dobrovoľník. Povedal, že je nás veľa, ktorí pracujeme na tom, aby sa tento deň uskutočnil a aby sa jeho posolstvo dostalo k mnohým ľuďom na celom svete.“ 

Ďalšie návštevy mimo oficiálneho programu

Lisabon, delegácia KAICIID Po návrate na nunciatúru navštívila pápeža Františka delegácia z medzinárodného centra pre dialóg KAICIID, ktorú sprevádzal kardinál Ayuso. Hovorili o hodnote bratstva a dialógu a o nebezpečenstve monológu a prozelytizmu.

Stretnutia mimo programu Pápež ďalej viedol rozhovor s Rahimom Aga Khanom, synom vodcu komunity Izmaelitov, ktorá má svoje centrum v Lisabone. Na záver Svätý Otec prijal skupinu rehoľníkov a rehoľníčok i ľudí rôznych vierovyznaní a kresťanských denominácií, ktorí sa podieľajú na ekumenickom a medzináboženskom angažovaní miestnej Cirkvi. Pred obedom s mladými sa pápež František krátko stretol aj s izraelským novinárom Henriqueom Cymermanom.

Zdroje: Vatican News SK Zuzana Klimanová / SDM Lisabon 2023
Foto: Vatican Media 

_

Aktualizované( TK KBS, VaticanNews CZ; ml ) 20230804025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]