[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Otváracou svätou omšou sa začali 37. svetové dni mládeže v Lisabone
P:3, 02. 08. 2023 07:30, ZAH

Lisabon 2. augusta (TK KBS) Státisíce mladých pútnikov z celého sveta sa v utorok 1. augusta spojili v modlitbe na otváracej svätej omši Svetových dní mládeže  (SDM) v Lisabone. Hlavným celebrantom večernej liturgie v parku Eduarda VII. bol lisabonský patriarcha, kardinál Manuel Clemente.

Lisabon, otvaracia omsa

Želám vám, aby ste sa v tomto spoločnom dome, kde prežívame Svetové dni mládeže, cítili „ako doma", povedal kardinál Clemente na otváracej svätej omši SDM, ktoré potrvajú do nedele 6. augusta a zúčastní sa na nich aj pápež František. Vyjadril sa i k téme lisabonských SDM: “Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa” ( Lk 1,39) do hôr, aby navštívila svoju sesternicu Alžbetu. Najprv zdôraznil, že „Mária sa vydala na cestu.“ V tom čase bola mladá ako účastníci Svetových dní mládeže, ktorí sa tiež vydali na cestu, často náročnú kvôli vzdialenosti, presunom a nákladom. „Takto sa môžeme pozerať na svoj život: ako na cestu, ktorú treba prejsť a ktorej každý deň je ďalšou etapou," zdôraznil.

Poznamenal, že možno to, čo ich zastavuje na tejto skutočnej ceste, je „virtuálne zdanie sveta, z ktorého si možno vybrať, ktoré je k dispozícii pred obrazovkou a závisí od jediného kliknutia, ktoré ho môže zmeniť na iný svet." Virtuálny svet nás núti sedieť „pred zariadením, ktoré sa nám ľahko používa, pričom si myslíme, že to my ho používame.“ Zatiaľ čo „realita je o tom, že ideme na cestu, stretávame sa s inými a so svetom takým, aký je, aby sme ho obdivovali a zároveň ho vylepšovali.“ Patriarcha vyzval k vďačnosti voči médiám, ktoré nám umožňujú lepšie spoznať seba, druhých a svet. „Žijeme podľa médií a už nevieme žiť inak. Počítajme s pomocou týchto nástrojov, ale nezbavujme sa toho, aby sme kráčali sami, aby sme boli v priamom kontakte s realitou, ktorá sa nás dotýka," povzbudil kardinál Clemente. Dodal, že nič nemôže nahradiť toto osobné a skupinové putovanie „v ústrety cestám všetkých.“ „Na cestu!“ - vyzval lisabonský patriarcha.


Zdroj: Vatican News

Potom pripomenul, že Mária sa s náhlivosťou vydala do hôr a niesla Ježiša, „Boha s nami,“ aby ho priniesla Alžbete. Aj mladí účastníci Svetových dní mládeže poznajú tento zhon, s ktorým im iní vyšli v ústrety, aby im priniesli Ježiša a široké obzory a život v hojnosti, ktorý im dáva. V ich strede „visí vo vzduchu zhon", tak ako koluje Duch Svätý. Uponáhľanosť však, ako hovorí pápež František, neznamená netrpezlivosť. Tá sa totiž vzťahuje na to, čo nemáme a po čom túžime, zatiaľ čo uponáhľanosť je zdieľanie toho, čo nás už vedie. V tejto súvislosti pripomenul slová Prvého listu svätého Petra o zdôvodňovaní nádeje, ktorá je v nás, čo treba robiť s jemnosťou a úctou. „Buďte takí, s takou náhlivosťou bez netrpezlivosti, ako ten, kto sa delí o to, čo má,“ vyzval kardinál Clemente.

Na záver pripomenul, že Mária vstúpila do Zachariášovho domu a pozdravila Alžbetu. Poznamenal, že aj mladí účastníci SDM k sebe pristupujú s úprimným a radostným pozdravom. Každé stretnutie, ktoré prežívame, by sa malo začať takýmto úprimným pozdravom, v ktorom vyslovíme slová úprimného prijatia a skutočného zdieľania, vysvetlil lisabonský patriarcha. Ubezpečil, že toto mesto a celé Portugalsko srdečne víta mladých ľudí. Poďakoval rodinám a inštitúciám, ktoré ich prijímajú, a povedal, že v každej z nich vidí „Alžbetin dom, ktorý privítal Máriu, ale aj Ježiša, ktorého nosila v sebe.“ „Toto veľmi chýba svetu, v ktorom žijeme, v ktorom nevenujeme pozornosť ľuďom, ktorých stretávame. Naučme sa spolu s Máriou pozdraviť každého a každého. Praktizujme to počas týchto Svetových dní mládeže. Nový svet sa začína v novosti každého stretnutia a v úprimnosti pozdravu, ktorý si vymeníme. Aby sme boli ľuďmi medzi ľuďmi vo vzájomnom a neustálom navštevovaní, želám vám všetkým šťastné a podnetné Svetové dni mládeže,“ uzavrel kardinál Clemente.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

Lisabon, otvaracia omsa, Slovaci
Foto: Rada pre mládež a univerzity KBS 

Portugalský Lisabon privítal niekoľko stoviek tisíc pútnikov a medzi nimi aj takmer dvetisíc Slovákov (1 784 vopred registrovaných a ďalší prídu priamo na miesto). Počas tohto týždňa je pre mladých pripravený bohatý program, či už formou umeleckých zoskupení na rôznych námestiach a parkoch v Lisabone.

Zdroje: Vatican News / E-kai / CNA / Rada pre mládež a univerzity KBS ( TK KBS, tk; ml ) 20230802001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]