[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mladí Slováci sa rozlúčili s diecézou Porto a pricestovali do Lisabonu
P:3, 01. 08. 2023 09:05, ZAH

Lisabon 1. augusta (TK KBS) Posledný júlový deň sa oficiálne skončili Dni v diecézach, ktoré sú tradičnou prípravou na  celosvetové stretnutie mladých s pápežom. Slovenskí mladí sa rozlúčili s diecézou Porto a pricestovali do hlavného mesta Portugalska, kde sa dnes začínajú Svetové dni mládeže.

Portugalsko, SDM, Slovaci

Vyše 600 mladých Slovákov zažilo autentickú atmosféru života v severoportugalskej diecéze Porto. Mladí prežili tento čas v miestnych rodinách a farnostiach, ktoré ich prijali s otvorenou náručou.

Portugalskí hostitelia si pripravili bohatý program, počas ktorého mali mladí príležitosť spoznať miestnu kultúru, krajinu, nadviazať nové priateľstva s miestnymi aj s pútnikmi z iných krajín. Celé Dni v diecézach sa niesli vo veľmi radostnej a prívetivej atmosfére.

„Keby som mal vyjadriť pocity z Dní v diecéze jedným slovom, bolo by to slovo vďačnosť. O našich portugalských rodinách môžem skutočné povedať, že nám boli ako rodina. Očarila ma ich nesmierna otvorenosť a pohostinnosť," opísal svoje dojmy Matej, člen mediálneho tímu SDM.

„V našej hostiteľskej rodine sme zažili mnohé veselé momenty, ochutnali sme, hádam, všetky typické jedlá a zobrali nás aj na kristiny ich príbuzných. Vzali nás medzi seba ako svojich vlastných a pri rozlúčke sa objavila aj nejedna slza na slovenskej aj portugalskej strane," dodal s úsmevom mladý Košičan.

Portugalsko, SDM, Slovaci

„Včera sme mali svätú omšu v dedinke Guisande, časť Viso, mali tam hody. Všetci z farnosti sme mali spoločnú svútú omšu. Potom hneď pokračoval piknik s rodinami na čerstvom vzduchu, pod stromami vedľa kaplnky. Po ňom sme šli do mesta Santa Maria de Feira, ku kongresovému centru s príznačným názvom Europarque, kde nás čakali pútnici aj z ostatných farností z oblasti. Mali sme možnosť odprezentovať svoju krajinu, zažiť zmiešané zdieľacie skupinky, zájsť za Ježišom v Eucharistii alebo sa modliť s portugalskou kapelou Follow Him. Nakoniec nám prišiel dať požehnanie a vyslať nás tak na púť do Lisabonu pomocný biskup diecézy Porto, Mons. D. Vitorino. Večer sme zakončili večerou v rodinách a Nocov národov, kde v miestnom preplnenom kultúrnom dome na prezentáciu krajín prítomných pútnikov prišli pozrieť farníci z farností Pigeiros, Guisande, Caldas de Sao Jorge, Vila Maior, Lourosa, Giao a ďalších. Zábava a rozlúčka s farnosťou trvala do výše druhej ráno, za to bola o to srdečnejšia.” opisuje posledné momenty v dňoch v diecéze Porto Jaroslav z Trnavskej arcidiecézy.

Okrem zbierania zážitkov slúžili Dni v diecézach aj ako duchovná príprava na stretnutie v Lisabone. Viaceré skupiny preto cestu do portugalskej metropoly využili aj návštevu pútnickeho miesta Fatima, ktoré sa nachádza približne 120 km od hlavného mesta. Okrem mladých, ktorí v Portugalsku prežili Dni v diecéze, cestujú na Svetové dni mládeže aj mnohé ďalšie skupiny pútnikov zo Slovenska.

Očakáva sa príchod ešte približne tisícky mladých Slovakov, ktorých v Lisabone čaká bohatý program. Ten odštartuje spoločnou svätou omšou v podvečer prvého augustového dňa v Parku Eduarda VII. Slovenský sprievodný program bude priebehať hneď v jeho blízkosti v kostole Sagrado Coração.

Dni v diecézach sú tradičným podujatím, ktoré predchádza celosvetovému stretnutiu mládeže. Myšlienka Dní v diecézach vznikla v roku 1997 počas príprav na SDM v Paríži. Cirkev vo Francúzsku si uvedomovala, že príchod státisícov pútnikoch z celého sveta je jedinečná príležitosť ako osloviť mladých, ktorí sú vlažní alebo hľadajúci. Odvtedy sa dni v diecézach konajú pravidelne.

TK KBS informovala Mária Budzáková( TK KBS, mbu; ml ) 20230801009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]