[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František napísal predslov ku knihe o Regule svätého Františka
P:3, 27. 07. 2023 15:10, ZAH

Vatikán 27. júla (VaticanNews) „Prekypujúca životom. 800 rokov reguly svätého Františka“ (Brulicante di vita. 800 anni della regola di san Francesco) – to je názov knihy poľského minoritu Zdzisława Józefa Kijasa OFMConv, ktorý desať rokov pôsobil ako hovorca v Dikastériu pre kauzy svätých. K publikácii pojednávajúcej o texte Reguly sv. Františka, ktorá má byť aj pre súčasný svet „kompasom“, napísal predslov pápež František.

V úvode predslovu Svätý Otec uvádza, že sv. František chcel „svojim deťom odovzdať Regulu, aby spoločne kráčali k tomu istému cieľu: objať a pobozkať Krista prítomného v trpiacom tele odmietaných“. Ako pápež ďalej vysvetľuje, „evanjelium je «Regulou a formou» životného štýlu, ktorý sv. František navrhuje“ a svojím spoločníkom „neponúka seba ako vzor“, ale „ukazuje, že Ježiš je jediný Učiteľ“ a „jadro spočíva v «nasledovaní šľapají nášho Pána Ježiša Krista»“.

Svätý Otec vo svojom predslove zdôrazňuje, že „jednoduchosť a duch Reguly sú univerzálnym darom, ktorý sv. František prináša na cestu Cirkvi všetkých čias“. Ako pápež píše, „Regula nie je prekážkou, ale kompasom, ktorý vedie a sprevádza na ceste (...) Regula neoddeľuje, nerozdeľuje ani neprotirečí rozdielom, ale otvára spoločnú cestu.(...) Regula nabáda srdce a myseľ, aby sme pestovali svoju ľudskosť, aby sme pestovali vzťahy s Bohom a s druhými. (...) Je to cesta otvorenosti voči Bohu a voči druhým, aby sme mohli letieť k nebu, ktoré prijíma celú ľudskú rodinu, žiť v pokoji a radosti, so srdcom slobodným a otvoreným svetu, so soľou Ježišovej lásky. Táto soľ je pravým ovocím reguly.“

Text predslovu pápeža Františka s názvom „Regula, aby sme boli slobodní“ (La Regola per essere liberi) zverejnil vo štvrtok 27. júla taliansky turínsky denník „La stampa“.

Miroslava Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mh; ml ) 20230727021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]