[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svedectvo gréckokatolíckeho biskupa v Odese: Bola to pekelná noc
P:3, 27. 07. 2023 09:50, ZAH

Ukrajina 27. júla (VaticanNews) „Aby som opísal svoje prežívanie útoku v noci z 22. - 23. júla, môžem povedať len jednu vetu: bola to pekelná noc, Armagedon mesta Odesa“. Takto gréckokatolícky biskup Mychaylo Bubniy, exarcha Odesy, v rozhovore pre Vatikánske médiá komentoval ruský raketový útok, ktorý spôsobil v tomto ukrajinskom regióne smrť jedného človeka a 22 ľudí bolo zranených, vrátane štyroch detí.

„A naďalej sa modlime za pokoj, najmä za drahú Ukrajinu, ktorá naďalej trpí smrťou a ničením, ako sa to, žiaľ, v noci opäť stalo v Odese.“ Takto prosil Svätý Otec o modlitby za ukrajinský počas poludňajšej modlitby Anjel Pána v nedeľu 23. júla. Nočné spustošenie spôsobené útokom ruských rakiet vyvolalo reakcie po celom svete.

„Bolo to strašné,“ pokračoval exarcha Bubniy v rozhovore, „výbuchy trvali štyri hodiny, od jednej do piatej ráno. Odesa celú noc nespala. Boli to hrozné výbuchy, pretože ruský agresor použil všetky možné rakety - Onyx, Iskander a ďalšie im podobné -, ktorými nepretržite útočil na mesto Odesa. Vďaka Bohu, nikto z našich veriacich nebol zranený a majetok nášho Odeského exarchátu nebol poškodený“.

Následne v nedeľu ráno bol mladý biskup vo svojej katedrále a slávil božskú liturgiu pre svojich veriacich. „Videl som, že ľudia sú otrasení a vystrašení. Z morálneho hľadiska je to naozaj veľmi deprimujúce“, uviedol v reflexii nad tým, čo viedlo Rusov k útoku na Odesu. „Podľa môjho názoru bol tento útok pomstou za to, čo sa stalo na Krymskom moste. Ale nemôže to byť len tak, pretože už viac ako rok a pol trpíme touto strašnou agresiou zo strany ruského štátu a bombardovanie Odesy sa vlastne začalo hneď po tom, ako Rusko odstúpilo od dohody o obilí (...)“.

Pri raketovom útoku bola zasiahnutá aj pravoslávna Katedrála Premenenia Pána, ktorá má pre obyvateľov osobitný význam. Exarcha Bubniy dodal: „Ľudia to vnímali ako skutočnú krutosť. Bol to taký negatívny pocit, ktorý sa ťažko vyjadruje slovami. Táto katedrála bola úplne zničená už v roku 1936 Stalinovým ateistickým režimom a v 90. rokoch ju obnovili veriaci z celej Odesy, všetci obyvatelia a podnikatelia. Pre obyvateľov Odesy je to duchovný klenot, ale nielen to: táto katedrála bola pod ochranou UNESCO“. V tejto súvislosti  táto organizácia na svojej webovej stránke dôrazne odsúdila „drzý útok ruských síl, ktorý zasiahol niekoľko kultúrnych pamiatok v centre mesta Odesa, ktoré je súčasťou svetového dedičstva“.

V závere rozhovoru gréckokatolícky biskup Mychaylo Bubniy vysvetlil, že spomínaná katedrála patrí Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. V dôsledku nočného útoku však bolo poškodených 61 budov a 146 bytov. Ako dodal biskup, „hrôza, ktorú zažili dokazuje, že agresor nemá žiadne morálne, ľudské ani iné hodnoty“, preto prosil o modlitby, aby „Pán Boh nejakým spôsobom zachránil celý svet a Ukrajinu pred zničením“ a vyzval „medzinárodné spoločenstvo, všetkých, ktorí majú nejaký vplyv na úrovni svetového dialógu“, aby „reagovali na útoky Ruska“ proti Ukrajine.

Svitlana Dukhovych, Miroslava Holubíková - Vatikán( TK KBS, VaticanNews, sd, mh, ml; pz ) 20230727004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]