[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stretnutie T22, ktoré bolo pred rokom, pripomína nový kríž zo skaliek
P:3, 26. 07. 2023 13:18, DOM

Bratislava/Trenčín 26. júla (TK KBS) Pred rokom sa kresťanská mládež zo Slovenska a iných krajín stretla na Národnom stretnutí mládeže T22 v Trenčíne. Bolo to v poradí štvrté podobné stretnutie. Hlavní organizátori privítali vyše 2500 účastníkov. Okrem niekoľko mesačných organizačných príprav tomuto stretnutiu predchádzala aj duchovná príprava s podtitulom Výšiny. Išlo o súbor katechéz, ktoré pod rovnakým názvom vyšli aj knižne.

Skalka, kriz, mladi

Celú udalosť odštartoval tzv. prípravný týždeň, kde sa stretlo okolo 400 dobrovoľníkov. „Dobrovoľníci T22 bez nároku na honorár odpracovali počas celej udalosti  spolu 21 180 dobrovoľníckych hodín,“ uviedla Valéria  Halamová, členka Centrálneho organizačného tímu T22.  Ústredná myšlienka „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“ (Lk 1,39) bola rozdelená do štyroch výziev: Vstaň!, vstaň, povolávam ťa!, Vstaň a choď!, Vstaň a oslavuj! Počas štyroch dní plných dynamického programu tak mladí mohli hlbšie prežívať toto odhodlanie Panny Márie, ktorá neváhala vydať sa na pomoc Alžbete. Okrem svätých omší, svätej liturgie, adorácie či pešej púte mladí mohli zažiť aj Expo povolaní alebo darovať kúsok seba, svoje dary i talenty v rámci popoludnia angažovanosti a tvorivosti. 

„Silným momentom bola časť programu N(m)oc modlitby, kde mladí strávili čas v modlitbe na rôznych miestach Trenčína a tak „premodlilli“ a odovzdali Bohu toto mesto, ale rovnako aj celé Slovensko.“ povedal Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS. „Ako spomienku na celoslovenské stretnutia mládeže T22 v Trenčíne sa podarilo zrealizovať zhotovenie kríža zo skaliek, ktoré na Skalku pri Trenčíne priniesli mladí ako symbol ich krížov a ťažkostí,“ informoval Štefan Bučo, farár farnosti Skalka nad Váhom, ktorý spolu so svojimi farníkmi stál pri zrode tejto myšlienky. Kríž požehnal žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, v sobotu 22. júla 2023 počas Hlavnej púte na Skalke.

Skalka, kriz, mladi

Národné stretnutie mládeže je „predskokanom“ (alebo prípravou) na Svetové dní mládeže s pápežom Františkom, ktoré sa práve začali Dňami v diecézach. Zo Slovenska odcestovalo približne 1300 mladých pútnikov. Vyše šesto práve docestovalo do diecézy Porto, kde strávia týždeň v rodinách a na spoločnom programe.

TK KBS informovala Rada KBS pre mládež a univerzity( TK KBS, rpm, ml; pz ) 20230726017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]