[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 28. 04. 2024   Meniny má Jarmila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež viedol dialóg s mladými ľuďmi pred Svetovými dňami mládeže
P:3, 25. 07. 2023 12:55, ZAH

Vatikán 25. júla (VaticanNews) Pred Svetovými dňami mládeže sa v podcaste s názvom Popecast uskutočnil dialóg na diaľku medzi pápežom Františkom a skupinou chlapcov a dievčat, ktorí sa navzájom zverujú a rozprávajú svoje príbehy. Sú medzi nimi transrodová osoba s postihnutím, dvaja väzni, dievča s duševnými poruchami, tínedžer, ktorý trávi čas hraním videohier. Pápež počúva, utešuje, povzbudzuje. Potom prijme návrh malého Alexandra na Svetový deň detí: „Môžeme to nechať zorganizovať starým rodičom. Budem o tom premýšľať!,“ odpovedá.

"Esta es la juventud del Papa..."

Kto je pápežova mládež? Kto je dnešná mládež? Z makrokozmu Svetových dní mládeže, ktoré sa čoskoro začnú v Lisabone, je možno ťažké preniknúť do nuáns generácie, ktorú charakterizujú napredujúce technológie a vyznačuje sa krehkosťou, ale aj túžbou konať, objavovať, prehodnocovať seba samého.

Generácia, do ktorej patria Jonah, postihnutý a transsexuálny muž, Edward a Valery, ktorí sa ocitli vo väzení za krádež, Arianna, ktorá trpí bipolárnou poruchou a utieka sa do spánku, aby unikla úzkostiam života, Giuseppe, ktorý väčšinu svojich dní trávi hraním videohier, a mnohí ďalší, ktorých tváre nepoznáme, ale poznáme ich rany, obavy, túžby a projekty. Podelia sa o ne v podcaste, ktorého protagonistami sú mladí ľudia z rôznych prostredí.

Keď hovorili, netušili, že ich hlasy budú znieť z reproduktorov počítača v Dome svätej Marty. V ich svedectvách je teda všetka úprimnosť ľudí, ktorí si rozprávaním príbehov uľavujú a navzájom sa zverujú. Pred tým počítačom sedí Petrov nástupca, ktorému sa tvár občas stiahne bolesťou, keď počuje slová ako samovražda, odsúdenie, marginalizácia. Usmieva sa nad rozmanitosťou prízvukov. Záleží mu na tom, aby sa ku všetkým dostalo jedno slovo: „Boh“, horizont života. Tým druhým slovom je „vpred“.

Príbeh Jonáša, zdravotne postihnutého a transsexuála

Jonáš, telesne postihnutý, homosexuál, transsexuál, veriaci, si nerobí žiadne nároky, len sa chce podeliť o svoj príbeh: „Viera, ktorú som skutočne pociťoval ako svoju vlastnú, mi pomohla prijať samého seba v mojom postihnutom, netypickom tele, nikdy som sa necítil osamelý ani v ťažkostiach, pretože som si bol vedomý, že ten, ktorý ma poznal ešte skôr, ako som bol, mi nikdy nezverí príliš ťažký kríž,“ hovorí. „Keď som si uvedomil, že som transsexuál, najradšej by som tomu neveril... Čo s tým krásnym a dokonalým telom ako Jeho dielom? Cítil som sa stlačený dichotómiou medzi vierou a transrodovou identitou, dvoma ramenami toho istého tela, môjho tela!“ Jonáš vysvetľuje, že prví ľudia, ktorým sa zveril, sa ho snažili odradiť a predznamenali mu „temnú cestu“, cestu „dezertérov od Krista“. „Cítil som sa vinný“.

Pápež: „Boh nás miluje takých, akí sme“

Pán je vždy s nami, vždy, hovorí pápež, aj keď sme hriešnici, prichádza nám na pomoc.

„Pán vždy kráča s nami, vždy. Nie je znechutený nikým z nás. Aj keď sme hriešnici, pristupuje k nám, aby nám pomohol. Boh sa nehanbí za našu skutočnosť, miluje nás takých, akí sme. A to je tá šialená Božia láska.... Boh nás miluje takých, akí sme, Boh nás stále hladí. Boh je pre nás otcom, matkou, bratom, všetkým. A je ťažké to pochopiť, ale miluje nás takých, akí sme. Nevzdávaj sa... Pokračuj...“

Edward a Valery: marginalizácia, detský gang, sirotinec, hnev

Rumun Edward bol členom detských gangov. Kradol, obchodoval s drogami, okrádal ľudí, čo bola reakcia na stav chudoby a marginalizácie, na posmešky o starom oblečení a zlej taliančine. Sám seba opisuje ako dobrého chlapca, ale veľmi krehkého. Valery je Rus a použil násilie voči veciam a ľuďom. Vnútorný hnev, ktorý sa v ňom nahromadil po tom, ako ho rodičia opustili v sirotinci, sa stal iskrou, ktorá spustila výbuch počas pandémie. Nemá žiadne sny, zveruje sa, ale len čaká, kedy sa trest skončí. Obaja sú v nápravnom zariadení pre mladistvých Kayros.

Pápež: „Chyby by nemali zničiť život“

Ich príbeh je ľudským príbehom, hovorí pápež, príbehom, ktorý pokračuje cez úspechy a chyby.

„Spoločnosť je často krutá, pretože jedna chyba nás poznačí na celý život..... Obviňujúci prst nás ničí. Poviem vám jedno: na svojej ceste ste neboli sami, aj keď ste robili chyby, Pán bol s vami. A Pán bol pripravený vziať vás za ruku, aby vám pomohol pozdvihnúť sa. Bol to On, kto stvoril okolnosti života, aby vás pozdvihol aj.... Život sa neutápa v chybách. Mnohokrát nás naše chyby prinútia zamyslieť sa, aby sme sa pohli vpred.“

Arianna, duševná choroba a Božia spása

Arianna nie je mladé dievča, ktoré trpí bipolárnou poruchou, ktorá ju drží v pasci a bráni jej pracovať. Spí, aby unikla úzkosti zo života poznačeného ťažkosťami, vrátane tých duševných. O všetkom hovorí s jasnosťou, ktorá pramení z pocitu, že ju Boh zachránil. Pápež je jej rozprávaním dojatý a žiada, aby si niektoré pasáže vypočul dvakrát, najmä tú, v ktorej dievča hovorí, že žije ako na hojdačke medzi túžbou spáchať samovraždu a srdcom vybuchujúcim radosťou.

Pápež: Nezahoď dobrodružstvo života

Pápež ju však varuje: Takýto život je v nebezpečenstve, že sa stane labyrintom.

„Vždy sa pozerajte dopredu, nestrácajte horizont, pretože práve horizont vás podnecuje na ďalšiu cestu. A tým horizontom je Boh. Nestrácajte toto dobrodružstvo života. Nevstupujte do labyrintov svojho vedomia, ktoré nás nakoniec nezachránia...“

Pápež tiež vyzval na dodržiavanie všetkej potrebnej psychologickej starostlivosti. Uviedol, že všetci máme nejaké psychofyzické rany, všetci sme zranení životom a tiež hriechom a tieto rany si vyžadujú starostlivosť.

Agustína a argentínska mládež

Mladých ľudí sprevádza Agustina z Argentíny. Hovorí o práci rovesníkov svojej krajiny pre lepšiu budúcnosť. Pápež sa s iskrou v oku naladí na rozprávanie svojho krajana a reaguje príbehom:

„Raz išli anjeli k Bohu a sťažovali sa: Večný Otče, si nespravodlivý, lebo si nám všetkým dal len jeden podiel bohatstva... zatiaľ čo Argentíne si dal všetko, oplýva všetkým. A Večný Otec odpovedal: Ale ja som si to uvedomil, a aby som im to vynahradil, dal som im Argentínu. Problémom Argentíny sme my, ktorí mnohokrát nemáme silu ísť ďalej.“

Potom na príklade posledných majstrovstiev sveta vo futbale pápež opisuje, ako Argentínčanov cesta unaví a zastavia sa v polovici cesty.

Valéria: túžby a kritika mladých ľudí voči Cirkvi

Valéria, učiteľka náboženstva, sa stáva hovorkyňou žiadostí, požiadaviek a dokonca aj sťažností, ktoré zhromažďuje vo svojej službe. Ako napríklad tie, ktoré sa týkajú transparentnejšej Cirkvi, modernizovanej vo svojich metódach, blízkej ľuďom. Skrátka, Cirkev v pohybe, poznamenáva pápež.

„Cirkev je Cirkvou, keď je v pohybe. V opačnom prípade sa stáva do seba zahľadenou náboženskou sektou. V Cirkvi mnohokrát prebiehajú boje malých skupín, jedna proti druhej. Keď sa rozmanitosť zmení na stranícku príslušnosť, podkopáva to jednotu.... V Cirkvi neexistuje jednotnosť, a v tom spočíva jej veľkosť.“

Giuseppe a jeho virtuálny život

Ako posledný sa prihovorí Giuseppe, ktorý zanechal štúdium na univerzite a väčšinu času trávi doma hraním videohier a nadväzovaním virtuálnych vzťahov. Nevypovedá, ale ospravedlňuje svoje životné rozhodnutia: Koniec koncov, neubližujem a neprijímam zlo. Pápež počúva a mení sa z dedka na otca, pričom nešetrí prísnosťou, pretože mladými mužmi ako Jozef treba trochu zatriasť.

„Naozaj si vypestoval spôsob života a kontakt s ľuďmi, ale je to neplodný kontakt. Je to podobný druh kontaktu, aký majú ľudia, keď sú v izolovanej nemocnici a pozerajú sa na členov svojej rodiny za sklom. Chýba vám horizont... Nemôžete žiť bez horizontu, viete? Nakoniec sa začneš nudiť sám so sebou.“

Pozvánka na Svetové dni mládeže

Pôjdete na Svetové dni mládeže?, pýta sa pápež nakoniec všetkých účastníkov rozhovoru. Niektorí áno, niektorí nie, niektorí ani nevedia, o čom hovoria. Pápežovo pozvanie však platí pre všetkých: Stojí za to ísť na Svetové dni mládeže. Oplatí sa riskovať! Tí, ktorí neriskujú, nejdú dopredu. Oplatí sa ísť, potom sa o tom budeme rozprávať.

Návrh na Svetový deň detí

Na záver zaznie hlas deväťročného Alessandra, ktorý navrhuje Svetový deň detí.

„Veľmi sa mi to páči! A môžeme získať starých rodičov, aby ho zorganizovali. Požiadajte starých rodičov, aby zorganizovali takýto deň. Pekný nápad. Budem o tom premýšľať a uvidíme, ako to urobiť“.

Salvatore Cernuzio – Vatican News



( TK KBS, VaticanNews CZ, sc; pz ) 20230725018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]