[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo dvojčíslo číslo časopisu Gréckokatolíckej charity v Prešove Cesta
P:3, 19. 07. 2023 06:49, DOM

Prešov 19. júla (TK KBS) V Prešove vyšlo letné dvojčíslo časopisu Gréckokatolíckej charity v Prešove Cesta. Na svojich stranách prináša rozmanité témy. Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracoval Peter Kyslan.

_

Letné dvojčíslo (7-8/2023) časopisu Cesta s témou BEZPEČIE je v distribúcii. Podporte kúpou časopisu našich distributérov na celom Slovensku. 

V rozhovore Biblia dnes sme sa rozprávali s biblistom a profesorom katedry Biblických a historických vied Teologickej fakulty Trnavskej univerzity doc. S.S.Lic. Jozefom Tiňom, PhD. o knihe kníh, o jej vnímaní z pohľadu dnešného človeka, o jej vzniku a o porovnaní Starého a Nového zákona.

V duchovnom slove Bezpečie. O čo vlastne ide? o. Jozef Gača píše, že ústrednými prvkami života sú dôvera, bezpečie a zmysluplnosť, ktoré vytvárame vo vzťahu s inými ľuďmi. Ide tu ale aj o iný vzťah. Okrem viditeľného sveta je tu i neviditeľný. Aj týmto smerom potrebujeme mať vzťahy, dôležitejšie a zásadnejšie, a potrebujeme mať hlavne otvorené duchovné oči.

V celoročnom cykle Ísť na všetky periférie predstavujeme organizáciu, ktorá sa venuje profesionálnemu zdravotnému klaunovaniu na Slovensku, je to o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors a jej príbeh sa začal písať pred takmer 20 rokmi. Humor zohráva dôležitú úlohu v liečebnom procese pacientov. Humor a smiech prispievajú k odbúraniu stresu, psychickému uvoľneniu v napätých situáciách a tým podporujú duševnú pohodu a vyvolávajú pocity radosti.

Článok Atraktívne letné cyklokampane v Prešovskom samosprávnom kraji predstavuje skutočnosť, že kraj pripravil pre cyklistov novinku – prepravu bicyklov prostredníctvom cyklobusov. Premáva v piatich turisticky atraktívnych lokalitách Prešovského regiónu, ako sú Slanské vrchy, Čergov, Pieniny, Domaša či Poloniny.

V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Poprava v La Moncloa. Goyov desivý obraz je jedným z najpozoruhodnejších vyobrazení krutosti človeka voči človeku. Napoleonove vojská obsadili Španielsko, ale 2. mája 1808 proti nim povstali občania Madridu. Nasledujúci deň francúzska armáda vykonala strašnú odplatu – popravila stovky vzbúrencov, ale aj mnoho nevinných, ktorí sa na povstaní nezúčastnili.

V článku Internetová bezpečnosť detí sa môžete dočítať, že internet má obrovské množstvo cenných nástrojov a veľkú škálu využitia. Väčšina ľudí, ktorí sú online, majú pozitívne a prospešné skúsenosti. Existujú však nebezpečenstvá, ktoré sa v tomto prostredí nachádzajú. Rodičia a deti si musia byť vedomí rizík, ktoré na internete existujú, a vedieť, ako ich minimalizovať.

V rubrike Zaujímavosti predstavíme článok Dnešná mapa Iraku. Jedným z dôsledkov prvej svetovej vojny bol úplný rozpad Osmanskej ríše, ktorá doplatila na unáhlené a v konečnom dôsledku nevýhodné spojenectvo s Nemeckým cisárstvom a s Rakúsko-Uhorskom. Samotné Turecko sa stalo prísne sekulárnym štátom, do istej miery aj vďaka národnému sebavedomiu, ktoré Turci získali víťazstvom pri Dardanelách.

V rubrike Z charít je predstavená kazuistika z Nízkoprahového denného centra Prešov názvom Znova vidieť.  Prijímateľ má 55 rokov, je nižšej postavy a je nevidiaci. Päť rokov trvajúca slepota ho priviedla k odkázanosti na pomoc iných osôb. Býva v nocľahárni v Prešove a poberá dávku v hmotnej núdzi. Život na ulici a životné straty ho doviedli k užívaniu alkoholu. Na ulici prežil niekoľko úrazov, z ktorých niektoré majú následky doteraz.

Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.

-

Pouličný časopis vydáva Gréckokatolícka charita v Prešove s cirkevným schválením. Je to katolícky časopis, ktorý sa venuje súčasným pálčivým problémom a prináša aj množstvo duchovných tém. Čitatelia v ňom nájdu rozhovory so zaujímavými osobnosťami katolíckej cirkvi, ale aj s odborníkmi z oblasti medicíny, psychológie a sociálnej práce. Časopis prináša svedectvá ľudí, ktorí prešli závislosťou a úspešne abstinujú a tiež tých, ktorí prekonali ťažké životné krízy. Kúpou časopisu podporíte ľudí bez domova, ktorí si chcú slušným spôsobom zarobiť na živobytie.

TK KBS informoval Peter Kyslan( TK KBS, pky, ml; pz ) 20230719002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]