[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

L’Osservatore Romano pripomína vietnamských mučeníkov minulých storočí
P:3, 17. 07. 2023 11:38, ZAH

Vatikán 17. júla (VaticanNews) V rozhovore s duchvným otcom Dinh Anh Nhue Nguyenom, generálnym sekretárom Pápežskej misijnej únie a členom Komisie nových mučeníkov, L’Osservatore Romano pripomína vietnamských mučeníkov minulých storočí a nedávnej doby.

Môžeme si pripomenúť zástupy tichých mučeníkov, ktorí vždy boli a vždy budú v dejinách Cirkvi. Je ich toľko aj za posledných 25 rokov, a to po celom svete, hovorí minorita Dinh Anh Nhue Nguyen, člen Komisie nových mučeníkov a svedkov viery, ktorú nedávno vytvoril pápež František v súvislosti s Jubileom 2025.

Vietnamský františkánsky kňaz, generálny sekretár Pápežskej misijnej únie, v rozhovore pre denník L'Osservatore Romano hovorí o svojej vlasti: „Chcem si pripomenúť všetkých tých anonymných mučeníkov, ktorí v minulosti i v súčasnosti, dokonca aj vo Vietname, položili svoj život a odišli do ticha. V tejto ázijskej krajine máme 117 kanonizovaných, ale je tu asi 150 000 tých, ktorí zomreli in odium fidei, o ktorých vie len Boh, a ktorí sú s ním v raji,“ vysvetľuje a pripomína, že okrem mučeníkov kanonizovaných Jánom Pavlom II. v roku 1988 boli tisíce uväznené a zomreli za vlády dynastie Nguyen počas krutého prenasledovania v 17. až 19. storočí.

„Boli tam biskupi, kňazi, rehoľníci aj laici, Vietnamci aj cudzinci. Nechceli byť vyznamenaní svetom ani potomstvom: požehnaní Božou milosťou nachádzali šťastie a víťazstvo v samotnom Bohu. Predovšetkým zomierali z popudu čistej viery,“ poznamenáva otec Anh Nhue.

Toto svedectvo, ako poznamenáva, je stále živé a prináša ovocie aj dnes: „Je to vďaka Božej milosti vo vyjadrení pravej a hlbokej viery, nasiaknutej potom a krvou, ako ju stelesňuje toľko misionárov pripravených prinášať evanjelium a Božiu lásku do vzdialených krajín. Nová komisia preto bude môcť túto skúsenosť umocniť počúvaním svedectva miestnych cirkví,“ povedal.

Františkánsky rehoľník je presvedčený, že životy mučeníkov a ich najvyššia obeta za vieru sú silným rozprávaním pre dnešný život Cirkvi vo Vietname a na celom svete. Preliatie ich krvi vo vernosti Bohu bude inšpirovať nové generácie vietnamských kresťanov, aby žili podľa evanjelia a budovali Božie kráľovstvo vo svojej milovanej krajine.

Medzi nedávnymi príkladmi otec Anh Nhue poukázal na nedávny príbeh 41-ročného dominikánskeho kňaza Josepha Tran Ngoc Thanha, ktorý bol 29. januára 2022 zabitý počas spovedania a udeľovania sviatosti zmierenia vo svojej farnosti v diecéze Kon Tum, hlavnom meste rovnomennej provincie vo vnútrozemí Vietnamu.

Tohto kňaza napadol nožom psychicky labilný muž na zdesenie ľudí prítomných v kostole. Zraneného muža previezli do nemocnice, kde mu poskytli okamžité ošetrenie, no napriek tomu v ten istý deň o 23:30 zomrel, uvádza vatikánska agentúra Fides, ktorej páter Dinh Anh Nhue Nguyen v rokoch 2021 - 2022 šéfoval.

Pred svojím posledným výdychom vydal dominikán svoje mučenícke svedectvo Mons. Joseph Tran Ngoc Thanh odpustil svojmu vrahovi, povedal biskup a zdôraznil, aký cenný bol prínos zosnulého kňaza v práci laickej formácie a v diecéznej misijnej pastorácii.

„Jeho smrť je veľkou stratou, ale s pohľadom viery zverujeme túto udalosť Božiemu milosrdenstvu. Podobne ako otec Jozef sme povolaní milovať, odpúšťať, odložiť nenávisť a modliť sa za každého hriešnika, aby sa kajal. Božia vôľa je nevypočítateľná,“ dodal biskup z Kon Tumu. „Teraz ho už nikto nemôže odlúčiť od Božej lásky. Keď bol otec Jozef zasiahnutý, konal ako Kristus a rozdával Božie odpustenie. Zomrieť v tej chvíli in persona Christi musela byť mimoriadna milosť,“ uzavrel.

Paolo Affatato – L’Osservatore Romano( TK KBS, VaticanNews CZ, pa, lor, ml; pz ) 20230717033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]