[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Nevzdávajme sa, aj keď nevidíme okamžité úspechy
P:3, 16. 07. 2023 20:59, ZAH

Vatikán 16. júla (VaticanNews) V príhovore pred modlitbou Anjel Pána, v nedeľu 16. júla, pápež František rozvinul podobenstvo o rozsievačovi z evanjelia: „Ježiš je „dobrý rozsievač“, neunúva sa rozsievať s veľkorysosťou“. Potrebujeme prekonať pokušenie vidieť okamžité výsledky, pretože zrno rastie aj keď ho nevidíme a úrodu prináša niekedy až po mnohých rokoch.

Videozáznam (zdroj: Vatican News) 

Príhovor Svätého Otca Františka

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes nám evanjelium predstavuje podobenstvo o rozsievačovi (porov. Mt 13, 1-23). Obraz „rozsievania“ je veľmi krásny. Ježiš ho používa na opis daru svojho Slova. Predstavme si semienko: je malé, sotva viditeľné, ale vďaka nemu rastú rastliny, ktoré prinášajú ovocie. Božie slovo je podobné; predstavme si evanjelium, malú knihu, jednoduchú a každému dostupnú, plodí nový život v tých, ktorí ho prijímajú.

Ak je teda Slovo semenom a my sme pôdou: môžeme ho prijať alebo odmietnuť. Ale Ježiš je „dobrý rozsievač“, neunúva sa rozsievať ho s veľkorysosťou. Pozná našu pôdu, vie, že kamene našej nestálosti a tŕnie našich nerestí (porov. v. 21 - 22) môžu udusiť Slovo, no vždy dúfa, že dokážeme priniesť hojné ovocie (porov. v. 8).

Takto koná Pán a k tomu sme povolaní aj my: rozsievať bez únavy. Ale ako sa to dá urobiť, neustále rozsievať bez únavy? Uveďme si niekoľko príkladov.

Predovšetkým rodičia: oni rozsievajú dobro a vieru vo svojich deťoch a sú povolaní robiť to bez toho, aby sa nechali odradiť, ak sa niekedy zdá, že deti nerozumejú alebo si nevážia ich ponaučenia alebo ak mentalita sveta „ťahá proti nim“.

Dobré semeno zostáva, to je to, na čom záleží, a v pravý čas zapustí korene. Ak však podľahnú nedôvere, vzdajú sa siatia a nechajú svoje deti napospas móde a mobilom, bez toho, aby im venovali čas, bez toho, aby ich vychovávali, potom sa úrodná pôda zaplní burinou. Rodičia, neúnavne rozsievajte deťom!

Pozrime sa potom na mladých ľudí: aj oni môžu zasiať evanjelium do brázd každodenného života. Napríklad s modlitbou: je to malé semienko, ktoré nevidíme, ale s modlitbou Ježišovi zverujete všetko, čo prežívate, a tak ho On môže nechať dozrieť.

A myslím aj na čas, ktorý treba obetovať pre druhých, venovať ho tým, ktorí to najviac potrebujú: môže sa zdať, že je to stratený čas, je to však posvätný čas, kým zdanlivé uspokojenie konzumizmu a hedonizmu zanechajú človeka s prázdnymi rukami.

A myslím na štúdium, je to pravda, že je namáhavé a neprináša okamžité uspokojenie, podobne ako siatie, ale je nevyhnutné na budovanie lepšej budúcnosti pre všetkých.

Videli sme rodičov, mladých a teraz sa pozrime na rozsievačov evanjelia. Mnohí dobrí kňazi, rehoľníci a laici, ktorí sa venujú ohlasovaniu, ktorí žijú a hlásajú Božie slovo často bez toho, aby videli bezprostredné úspechy. Pri ohlasovaní Slova nikdy nezabúdajme, že aj tam, kde sa zdanlivo nič nedeje, v skutočnosti pôsobí Duch Svätý a Božie kráľovstvo už rastie, a to prostredníctvom nášho úsilia aj poza neho.

Preto s radosťou napredujte, drahí bratia a sestry! Spomeňme si na ľudí, ktorí do našich životov zasiali semienko Božieho slova: každý z nás nech myslí na to „ako začala moja viera“. Možno vyklíčilo až roky po tom, čo sme sa stretli s ich príkladmi, ale stalo sa tak práve vďaka nim!

Vo svetle tohoto všetkého si môžeme položiť otázky: rozsievam dobro? Starám sa len o žatvu pre seba, alebo sejem aj pre iných? Zasievam nejaké semienka evanjelia do svojho každodenného života: štúdia, práce, voľného času? Odrádza ma to, alebo ako Ježiš pokračujem v rozsievaní, aj keď nevidím okamžité výsledky?

Nech nám Panna Mária, ktorú si dnes uctievame ako Preblahoslavenú Pannu Máriu z hory Karmel, pomáha byť štedrými a radostnými rozsievačmi Dobrej zvesti.

(Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News: Martin Jarábek)

Pápež ocenil letné aktivity pre deti a pripomenul výročie Cenacola

Po poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 16. júla pápež František z okna Apoštolského paláca pripomenul niekoľko iniciatív a výročí. Napriek teplotným rekordom v slnečnej poludňajšej hodine sa na Námestí sv. Petra zišlo okolo 15 tisíc veriacich, aby si vypočuli slová Svätého Otca a bezprostredne prijali jeho apoštolské požehnanie.

Najprv pápež František pozdravil zakladateľku a členov komunity Cenacolo pri príležitosti 40. výročia ich založenia:

„Srdečne pozdravujem komunitu Cenacolo, ktorá je už 40 rokov miestom prijatia a ľudskej podpory; žehnám Matku Elvíru, biskupa zo Saluzza a všetky bratstvá a priateľov. Je krásne, čo robíte, a je krásne, že existujete! Ďakujem vám!“

Svätý Otec František zdôraznil, že je potrebné pamätať na pohromy vojny, keď spomenul 80. výročie bombardovania Ríma. Pritom opäť vyzval k modlitbe za sužovanú Ukrajinu:

„Chcem pripomenúť, že pred osemdesiatimi rokmi, 19. júla 1943, boli niektoré štvrte Ríma, najmä San Lorenzo, bombardované, a pápež, ctihodný Pius XII., chcel ísť medzi rozrušený ľud. Žiaľ, aj dnes sa tieto tragédie opakujú. Ako je to možné? Zabudli sme na to? Kiež sa nad nami Pán zmiluje a oslobodí ľudskú rodinu od pohromy vojny. Zvlášť sa modlíme za drahý ukrajinský ľud, ktorý tak veľmi trpí.“

Napokon sa pápež obrátil s pozdravom a vďakou na tých, ktorí sa venujú deťom v letných táboroch, ako je aj ten „vatikánsky“ a pripomenul aj taliansky detský a mládežnícky filmový festival Giffoni:

„Chcel by som pozdraviť a poďakovať všetkým farnostiam, ktoré v tomto období realizujú letné aktivity s deťmi a mladými ľuďmi – aj vo Vatikáne je jedna veľmi obľúbená. Vďaka kňazom, sestrám, animátorom a rodinám! A v tejto súvislosti vám želám všetko najlepšie do ďalšieho ročníka filmového festivalu Giffoni, ktorého protagonistami sú deti a mladí ľudia.“

Vatican News - Martin Jarábek / Miroslava Holubíková 

Aktualizované 17. júla 2023 / 13:00 ( TK KBS, VaticanNews, mj; ml ) 20230716007   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]