[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mongolsko silne zasiahnuté záplavami očakáva Svätého Otca Františka
P:3, 15. 07. 2023 14:20, ZAH

Mongolsko 15. júla (VaticanNews) Misionár pôsobiaci v Mongolsku hovorí o momentálnej situácii v krajine po ničivých záplavách i o očakávanej, historicky prvej návšteve pápeža. „Je nás tak málo, že môžeme povedať, že sa s ním stretneme naozaj všetci, jeden po druhom! Pápež František sa rozhodol prísť do Mongolska, čo svedčí o tom, ako veľmi si váži cirkvi na periférii“, hovorí páter Ernesto Viscardi.

Mongolsko, ktoré na prelome augusta a septembra navštívi pápež František, postihli veľké záplavy. Vyvolali ich silné dažde, ktoré začiatkom mesiaca postihli osobitne západ krajiny. Zasiahnutých bolo takmer 130 tisíc ľudí, viac než 20 tisíc osôb bolo kvôli nim vysídlených a zatiaľ bolo hlásených najmenej 48 obetí. Ide o najhoršie záplavy v krajine za posledných 40 rokov.

Taliansky misionár v Mongolsku páter Ernesto Viscardi, ktorý tu žije už dve desaťročia, pre vatikánsky denník L’Osservatore Romano uvádza, že v Ulánbátare stále pretrváva stav vysokej výstrahy a v nasledujúcich dňoch sa očakávajú nové zrážky. Situácia je však momentálne pod kontrolou.

„Dažde sa začali 3. júla; o dva dni neskôr voda vtrhla do oblasti Bajanzúrh hlavného mesta Ulanbátar, a to v dôsledku vyliatia rieky Selbe, ktorá pretína mesto zo severu na juh: zdá sa, že pod tlakom dažďov povolila hrádza, a tak sa rieka vyliala do mesta“.

Ako však ďalej konštatuje páter Viscardi, okamžite sa rozbehol prúd solidarity: „Mnohé farské spoločenstvá sa aktivizovali, aby podporili predovšetkým rodiny žijúce v osadách tvorených tradičnými bielymi kruhovými stanmi nazývanými ger či jurta, často umiestnenými na horských svahoch, vystavených záplavám a zosuvom pôdy. „V budovách“, pokračuje misionár, „voda dosiahla prvé poschodie a teraz je najnaliehavejšou úlohou jej odčerpanie. V jurtových štvrtiach však dážď stany odniesol preč.

Napriek súčasným ťažkostiam sa však táto ázijská krajina pripravuje privítať pápeža Františka s otvorenou náručou. Navštívi ju ako vôbec prvý pápež v histórii, a to v dňoch 31. augusta - 4. septembra. „Bude to veľká radosť mať tu Svätého Otca“, hovorí páter Viscardi. „Pre malú cirkev, akou je tá naša, s počtom pokrstených len niečo vyše 1 400, to nie je malá vec mať medzi sebou pápeža. Je nás tak málo, že môžeme povedať, že sa s ním stretneme naozaj všetci, jeden po druhom!“. „Pápež František sa rozhodol prísť do Mongolska, čo svedčí o tom, ako veľmi si váži cirkvi na periférii“, uzatvára misionár, „bude to naozaj historická udalosť“.

Isabella Piro, Zuzana Klimanová - Vatikán 
 

Poznámka: Snímka: Ilustračná ( TK KBS, VaticanNews, ipi, zk, ml; pz ) 20230715005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]