[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 22. 06. 2024   Meniny má Paulína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rady KBS sa spojili a pripravili materiály na Svetový deň starých rodičov
P:3, 13. 07. 2023 13:46, DOM

Bratislava 13. júla (TK KBS) Rada pre rodinu, Rada pre mládež a univerzity a Sociálna subkomisia pri KBS sa spojili v práci a pripravili materiály a preklady na tohtoročný Svetový deň starých rodičov a seniorov. Dôvodom tejto spolupráce bola výzva Svätého Otca Františka, ktorú vyjadril aj v posolstve na 3.svetový deň starých rodičov a seniorov.

„Je krásne vidieť ako sa tento rok slávenie Svetového dňa starých rodičov a seniorov zbližuje so slávením Svetového dňa mládeže; pri oboch sa pripomína Máriina náhlivosť (porov. v. 39), keď ide navštíviť Alžbetu, čo nás vedie k zamysleniu nad putom medzi mladými a starými. Pán dúfa, že mladí ľudia pri stretnutí so seniormi prijmú výzvu, aby si vážili pamäť a vďaka nim si uvedomia, že je darom byť súčasťou väčších dejín. Priateľstvo starého človeka pomáha mladému, aby svoj život nezúžil len na prítomnosť a uvedomil si, že nie všetko závisí od jeho schopností. Na druhej strane, prítomnosť mladých prináša starším ľuďom nádej, že to, čo zažili, sa nestratí a ich sny sa uskutočnia," píše Svätý Otec František.

„Chceme reagovať na výzvu pápeža Františka a túžime, aby v tento deň naprieč Slovenskom vzniklo mnoho iniciatív vo farnostiach a organizáciách, kde mladí vykročia smerom k starším ma naopak, čo bude aj odrážať tohtoročnú tému Svetového dňa starých rodičov a seniorov, a tak prispejeme k dialógu medzi generáciami," hovorí Michaela Bedřichová, členka Sociálnej subkomsie pri KBS.  

Pápež vyzval aj mladých, aby sa rovnako podielali na tomto významnom dni a hlavne, aby sa mladí pútnici putujuci do Lisabonu zapojili do tejto výzvy. Pripomína, že svedectvo starších ľudí je dôležité a významné pre všetky generácie, začínajúc tou mladou. 

Richard Kucharčík, tajomník Rady pre rodinu KBS vysvetľuje: „Vidíme, že téma dialógu medzi generáciami leží pápežovi Františkovi veľmi na srdci. Preto sme na stránke Rady pre rodinu pri KBS zavesili množstvo materiálov z Dikastéria pre život, laikov a rodinu ale aj materiály, ktoré sme vytvorili v spolupráci s O.Z.V.I.A.C. a eRKom.” 

V tomto roku do slávenia Svetového dňa starších boli pozvaní mladí ľudia. Na to reagovali aj organizátori. „Niektorí mladí pútnici budú v čase 3. Svetového dňa starých rodičov a seniorov už na ceste do Portugalska na SDM. Preto by asi nebolo správne zúžiť vyzývať k iniciatíve len mladých, ktorí idú do Lisabonu. Kvôli tomu vyzývame aj teba, aby si v tento deň navštívili svojich starých rodičov a osamelých seniorov. Rozprávaj s nimi a počúvaj ich životnú múdrosť. Nechaj si ich slová uložené hlboko v srdci ako Mária, ktorá počúvala Alžbetin chválospev,“ vyzval mladých Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež a univerzity. 

Svetový deň ustanovil v roku 2021 Svätý Otec František. V Cirkvi sa každoročne slávi na štvrtú júlovú nedeľu, blízko sviatku svätého Joachima a svätej Anny, Ježišových „starých rodičov“. Pápež František pripomína, že svedectvo starších ľudí je dôležité a významné, a vyzýva ich, aby „boli učiteľmi pokojného spôsobu života, ktorý je pozorný voči najslabším.“

Téma tohto ročníka je „Jeho milosrdenstvo z pokolenia na pokolenie“ (Lk 1, 50) „Táto téma odkazuje na požehnané stretnutie: stretnutie medzi mladou Máriou a jej staršou príbuznou Alžbetou (porov. Lk 1, 39 – 56). Tá, naplnená Duchom Svätým, adresuje Božej Matke slová, ktoré o tisíce rokov neskôr udávajú rytmus našej každodennej modlitby: „Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod tvojho života“ (v. 42). A Duch Svätý, ktorý už na Máriu zostúpil, jej vnukne, aby odpovedala chválospevom Magnifikat, v ktorom ohlasuje, že Pánovo milosrdenstvo sa šíri z pokolenia na pokolenie,“ prihovára sa v posolstve Svätý Otec František.

TK KBS informovala Rada KBS pre mládež a univerzity( TK KBS, rmu, ml; pz ) 20230713023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]