[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre oslávili sv. Cyrila a Metoda a otvorili Rok kresťanskej kultúry
P:3, 06. 07. 2023 09:07, DOM

Nitra 6. júla (TK KBS) V Nitre sa 5. júla 2023 konala tradičná celonárodná púť a liturgická slávnosť ku cti sv. Konštantína-Cyrila a sv. Metoda, ktorou vyvrcholili tohtoročné Cyrilo-metodské slávnosti Nitra milá Nitra 2023.

Púť sa v starobylej Nitre – kolíske nášho kresťanstva konala v roku, v ktorom si pripomíname 1160. výročie príchodu slovanských vierozvestcov k našim predkom, 1155. výročie uznania jazyka našich predkov za liturgický jazyk a 60. výročie založenia Pápežského slovenského ústavu svätých Cyrila a Metoda v Ríme.

Hlavným celebrantom a slávnostným kazateľom bol Mons. Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg slovenského pôvodu zo štátu Pensylvánia v USA. Spolu s ním koncelebrovali arcibiskupi a biskupi zo Slovenska za hojnej účasti tisícok veriacich, ale aj prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára, ako aj ďalších predstaviteľov štátu, verejného, politického, kultúrneho a akademického života, diplomatov, predstaviteľov iných kresťanských spoločenstiev či spoluorganizátorov Cyrilo-metodských slávností a slávností „Nitra, milá Nitra“ – predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka a primátora mesta Nitra Mareka Hattasa a ďalších.

Slávnosť bola vysielaná aj v priamom prenose RTVS a Rádia Lumen, čo využil aj slávnostný kazateľ Mons. Kulick, ktorý sa účastníkom a sledovateľom liturgickej slávnosti prihovoril myšlienkami, v ktorých rezonovalo vyzdvihnutie duchovného a kultúrneho dedičstva sv. Cyrila a Metoda, ktorí na naše územie priniesli vieru a významne prispeli i k formovaniu morálnych základov slovenského národa.

Biskup Kulick vo svojej kázni vyjadril hrdosť na svoj slovenský pôvod, keďže Slováci v Amerike podľa jeho slov boli známi svojou tvrdou prácou, vytrvalosťou, zmyslom pre rodinu a hlbokou vierou. Pripomenul, že slovenskí vysťahovalci v Amerike si v časoch totalitného režimu na Slovensku veľmi dobre uvedomovali, že cirkev je prenasledovaná a ľudia nemôžu slobodne vyznávať svoju vieru. Upozornil preto aj na to, že  ľudia by nikdy nemali považovať slobodu za samozrejmosť. Ako povedal: „Využívajte ju správne a na správny účel. V neustále rastúcom sekulárnom svete môže sloboda zabiť kultúru, narušiť spoločnosť, rozbiť rodinu i zničiť vieru v Boha i seba samého. Dovoľte, aby požehnanie svätých Cyrila a Metoda pokračovalo vo vašej viere, vo vašich rodinách a vo vašej kultúre aj v podmienkach dnešnej doby. Vykročme do budúcnosti bez strachu a s dôverou v Božiu milosť.“

V závere liturgickej slávnosti zaznela zvučka Roka kresťanskej kultúry na Slovensku, ktorý otvorili košický arcibiskup – metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, generálny biskup Evanjelickej cirkvi augburgského vyznania a predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku Ivan Eľko a ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová.

Pozdravný list pápeža Františka prečítal a prihovoril sa apoštolský nuncius Svätej Stolice na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a poďakovanie všetkým vyslovil domáci nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Celonárodná cyrilo-metodská púť v Nitre pokračovala vo sviatočný deň popoludní aj Dňom otvorených dverí na Nitrianskom hrade, prehliadkami areálu hradu, katedrály – Baziliky sv. Emeráma a Biskupského paláca, čo využilo množstvo pútnikov a návštevníkov.

Informoval Tibor Ujlacký

K správe bolo vydané FOTO.( TK KBS, tu; pz ) 20230706035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]