[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Halier sv. Petra: Viac ako sto miliónov EUR na potreby Cirkvi
P:3, 30. 06. 2023 17:22, ZAH

Vatikán 30. júna (VaticanNews) Vo Vatikáne bola zverejnená správa za rok 2022 o ekonomickej pomoci, ktorú veriaci zhromaždili na podporu poslania pápeža a z ktorej bola uhradená pomoc obyvateľom Ukrajiny i obetiam pandémie a prírodných katastrof vo svete. Významné kapitálové zisky boli zrealizované predajom nehnuteľného majetku.

Podpora obyvateľstva Ukrajiny postihnutého vojnou, pomoc obetiem záplav v Čade, zdravotná a potravinová pomoc pre obete Covidu-19 v Indii. Výstavba zdravotného strediska v Peru, školy pre migrantov vo Vietname, pôrodnice a detské oddelenie na Haiti. To sú niektoré zo sociálnych projektov, ktoré boli v roku 2022 financované z Haliera sv. Petra, ekonomickej pomoci, ktorú veriaci ponúkajú pápežovi na rôzne potreby Katolíckej cirkvi a na charitatívne diela v prospech odkázaných na pomoc.

Viac ako šesnásť miliónov EUR ľuďom odkázaným na pomoc

Ako vyplýva z výročnej správy za rok 2022, ktorá bola zverejnená 30. júna, príspevok na priamu pomoc odkázaným na pomoc tvorí dohromady 16, 2 miliónov EUR: ľuďom a rodinám v ťažkostiach, emigrantom a utečencom, diecézam, farnostiam a rehoľným inštitútom v núdzi, populáciám, ktoré zasiahli prírodné katastrofy, vojny, alebo tým, ktorí sú odkázaní na humanitárnu pomoc atď. V 72 krajinách prebieha 192 rôznych projektov, ktoré sú rozdelené takto: 34% v Afrike, 27% v Európe, predovšetkým kvôli vojne na Ukrajine, 24% v Amerike, 14% v Ázii a 0,6% v Oceánii. V tejto súvislosti, pokiaľ ide o podporu evanjelizačnej prítomnosti miestnych cirkví v stave núdze, správa zdôrazňuje vzdelávanie rehoľných sestier v Malawi, prevádzku prípravného seminára vo Venezuele a projekty v Guineji, Togu a Tanzánii. Súčasťou intervencií na rozšírenie a zachovanie evanjelizačnej prítomnosti nových miestnych cirkví je výstavba katedrály v diecéze Syleth v Bagladíši a cirkevných stavieb v Brazílii, Pakistane, Demokratickej republike Kongo a v Angole.

Významná podpora diecéz po celom svete

Celkovo dosiahli v roku 2022 príjmy Haliera sv. Petra 107 miliónov EUR. Z toho 34,5 milióna pochádzalo z darov zo zbierky, ktorá sa koná pri príležitosti slávnosti sv. Petra a Pavla vo všetkých diecézach po celom svete, z darov veriacich a z dedičstva, ktoré bolo odkázané v prospech zbierky alebo priamo pápežovi. Konkrétne 63% pochádzalo z diecéz, 29% z nadácií, 5,5% od súkromných darcov a 2,5% od reholých komunít. Najviac prispeli USA (25,3%), Južná Kórea (8%) a Taliansko (6,7%), ďalej Brazília (3,4%), Nemecko (3%) a Francúzsko (2,8%). Zostavajúcich 63,5 milióna EUR príjmov pochádza z finančných a ostatných príjmov. Správa zdôrazňuje, že „v priebehu roku 2022 sa zrealizoval významný kapitálový zisk z predaja nehnuteľného majetku fondu Haliera sv. Petra“ vo výške približne 50,3 miliónov EUR.

Dvadsaťpercentý príspevok na poslanie cirkvi

V roku 2022 dosiahli výdaje výšku 95,5 miliónov EUR. Okrem tých, ktoré boli určené na priamu pomoc najbiednejším, putovalo 77,6 miliónov na podporu Apoštolského poslania Svätého Otca, a teda na financovanie mnohých služobných aktivít, ktoré vykonávajú dikastériá, orgány a organizácie Svätej stolice. Tie zastrešujú oblasti od ohlasovania evanjelia až po podporu integrálneho ľudského rozvoja, od výchovy kňazov po vzdelávanie na všetkých úrovniach, od diplomatickej činnosti na podporu mieru po neustálu výzvu na bratstvo medzi národmi, od odovzdávania hlasu pápeža po celom svete po bohoslužobné potreby a vnútornú organizáciu života Cirkvi. V skupine, ktorú podporuje apoštolské poslanie cirkvi je 70 diakastérií, subjektov a organizácií, ktorých celkové výdaje tvoria 383,9 miliónov EUR, z ktorých 20% uhrádza Halier sv. Petra.

Michele Raviart – Vatican News( TK KBS, VaticanNews CZ pz; pz ) 20230630024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]