[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave bude výstava výtvarníčky Jany Zaujecovej Gloriae Dei creatum
P:3, 28. 06. 2023 09:26, DOM

Bratislava 28. júna (TK KBS) V Bratislave otvoria výstavu textilnej výtvarníčky Jany Zaujecovej Gloriae Dei creatum (Utvorené na slávu Božiu), autorky súboru rúch pre slávnostnú omšu s pápežom Františkom v Šaštíne (15. 9. 2021). Súčasťou výstavy bude aj prezentácia vybraných rúch pre liturgiu zo Šaštína, ako aj prezentácia rúch všetkých liturgických farieb, informovala kurátorka výstavy Pavla Lazárková Trizuljaková. Vernisáž výstavy bude 1. júla 2023 o 16:30 v Kaplnke sv. Jána Evanjelistu vo Františkánskom kostole v Bratislave. Výstava potrvá do do augusta 2023.

Cieľom výstavy je spomienka na návštevu pápeža Františka na Slovensku v Šaštíne v septembri 2021, predstavenie liturgického roka vo výbere farebnosti rúch. Každé liturgické obdobie bude mať farebné zastúpenie. Zároveň na mieste predstavia autorkinu liturgickú tvorbu. Zameraná je hlavne na vrchné liturgické rúcha kazuly (ornáty) a dalmatiky.

Výstava pozostáva z kolekcie liturgických rúch všetkých liturgických farieb (biela, zlatá, zelená, červená, fialová a ružová). Nosnými exponátmi budú rúcha zo slávnosti Sedembolestnej Panny Márie, na liturgiu v Šaštíne 15. 9. 2021 ktorú celebroval pápež František. Centrálnym prvkom výstavy bude prezentácia bielo zlatistého rúcha špeciálne vytvoreného pre pápeža Františka. Súbor rúch budú dopĺňať verše poetky Anny Amadiny ako aj texty (význam liturgických odevov, symbolika techník, materiálov, spracovania...) v slovenskom a anglickom jazyku.

Ide o autorskú výstavu Jany Zaujecovej, pri ktorej slovenskej verejnosti predstavuje kolekciu liturgických odevov, ktoré všetky, spĺňajú svoj liturgický účel. Jana Zaujecová sa tvorbe liturgických rúch venuje od roku 2003. Kolekciu liturgických rúch autorka vystavila v minulom roku v Katedrále sv. Emerama v Nitre.

Miniatúrne textilné svety, ktoré umiestňuje na rúcha

Jana Zaujecová na rúchach vytvára miniatúrne textilné svety, ktoré umiestňuje na rúcha. Odovzdáva posolstvo zakódované v plstených štruktúrach. V odevoch badať napätie medzi detailom a celkom, prepracovaný detail kontrastuje s monumentálnym odevným celkom. Kombinácia farieb je vyvážená, tón v tóne, autorka pracuje s množstvom nuancí  a jemných farebných kontrastov.

Prostredníctvom prepracovanej autorskej techniky plstenia podáva citlivé interpretácie sakrálnych tém, ktoré najčastejšie spracúva pomocou náznakov reality, tušených znakov.

Neraz využíva aj klasickú tému kríža, avšak vždy s nových textilným akcentom. Formálne spracovanie samotného symbolu kríža je jednoznačné, symbol je jednoduchý, najvýraznejšie hovorí textilné prepracovanie a prehnetenie materiálu pod rukami autorky. Plstené časti autorka dopĺňa hodvábnymi detailmi na spôsob textilnej koláže. Ovčie rúno kombinuje s ďalšími materiálmi ako je surový hodváb, hrubý, drsný hodvábny buret v štrukturálnom kontraste s jemnejším - šantungom,.

Kto je Jana Zaujecová?

Jana Zaujecová vyštudovala v Ateliéri voľnej textilnej tvorby  (u prof. E. C. Minárikovej) a v Ateliéri odevného dizajnu (u prof. J. Sabovej) Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Následne absolvovala doktorandské štúdium na Katedre scénografie (u prof. M. Čorbu) Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Počas štúdia sa zúčastnila zahraničných študijných stáží vo Fínsku, Veľkej Británii, Rakúsku či Maďarsku. Jej rôznorodú výtvarnú činnosť, prameniacu z hlbokého precítenia reality života, ako i duchovna, mala možnosť vystavovať samostatne, tak i na viacerých platformách spoločných výstav na Slovensku i v zahraničí. Vo svojej voľnej textilnej tvorbe využíva prírodné materiály ako ľanové plátno, staré drevo a najmä ovčie rúno spracované autorsky technikou plstenia. Aktuálne pôsobí ako externá pedagogička na Katedre reštaurovania historického textilu VŠVU v Bratislave.

Dlhodobo sa venuje tvorbe autorských liturgických rúch – mnohé úspešne realizovala pre predstaviteľov Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, na Sicílii, v Bolívii i vo Vatikáne. Najvýznamnejším zadaním bolo v roku 2021 vytvorenie rúcha, mitry a štóly pre Svätého Otca Františka a kolekcie rúch pre koncelebrantov arcibiskupov a diakonov na slávnostnú liturgiu v Šaštíne.

Spolupracovala a spolupracuje na rôznych projektoch s viacerými múzeami na Slovensku v súvislosti s historickým odevom. Príležitostne sa venuje i kostýmovej scénografii. Za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení. Posledným ocenením je cena rady KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru Fra Angelica v roku 2022.

Bratislava, vystava, Zaujecova, plagat

TK KBS informovala Pavla Lazárková Trizuljaková( TK KBS, pla, ml; pz ) 20230628020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]