[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V kostole v obci Stará Halič budú reštaurovať gotické nástenné maľby
P:3, 27. 06. 2023 12:27, DOM

Stará Halič 26. júna (TK KBS/TASR) Gotické nástenné maľby v Kostole sv. Juraja v obci Stará Halič v okrese Lučenec sa dočkajú obnovy. Fresky zo 14. a 15. storočia tam pravdepodobne namaľovali talianski majstri, vďaka získanému grantu budú môcť reštaurovať maľbu zobrazujúcu súboj sv. Juraja s nebezpečným drakom, uviedol správca kostola a dekan starohaličskej farnosti, páter František Olach.

Gotické fresky v Kostole sv. Juraja pochádzajú zo 14. a 15. storočia a namaľované boli pravdepodobne majstrami zo severotalianskeho regiónu Friuli. Podľa Olacha sú nástenné stredoveké maľby vytvorené pomocou talianskych maliarskych techník v regióne Novohrad raritou, v minulosti však boli zrejme považované za bezcenné. Pri prestavbách kostola boli viackrát premaľované, naposledy v roku 1904. K ich odkrytiu a čiastočnému reštaurovaniu došlo až v druhej polovici 20. storočia.

„Keď sme robili generálnu opravu kostola, ktorá sa skončila v roku 2014, chceli sme, aby sa zreštaurovali všetky fresky nanovo. Urobili sme prvý cyklus, tento je dnes kompletne zreštaurovaný,“ priblížil Olach. Ako dodal, obnovené boli v tom čase maľby zobrazujúce výjavy zo života sv. Mikuláša či freska zobrazujúca príbeh o neveriacom Tomášovi.

V Starej Haliči až doposiaľ na obnovu čakala hlavná freska, na ktorej je zachytený súboj sv. Juraja, rímskeho vojaka a mučeníka, s drakom. Projekt na jej obnovu mala farnosť pripravený už niekoľko rokov, opakovane sa pokúšali získať aj financie z Ministerstva kultúry SR. Vďaka hlasovaniu verejnosti v súťaži Poklady Slovenska, ktoré sa uskutočnilo v prvej polovici júna, budú môcť teraz nástennú maľbu obnoviť s použitím grantu od Nadácie VÚB vo výške 30 000 eur.

Ako priblížil Olach, reštaurátorské práce sú naplánované na druhú polovicu tohto roka. Realizovať ich bude reštaurátor, ktorý už v kostole pred niekoľkými rokmi obnovoval prvý cyklus fresiek. V budúcnosti chcú v obnove gotických malieb pokračovať posledným cyklom, a to freskami zobrazujúcimi sedem hlavných hriechov.

Prvá zmienka o kostole v Starej Haliči pochádza z roku 1250, postaviť ho dal Dionýz Tomaj z rodu Lossonczyovcov v neskororománskom slohu. O približne 100 rokov neskôr bolo k románskemu kostolu pristavané gotické presbytérium s typickou lomenou klenbou. Kostol a jeho vzácne fresky sú podľa Olacha po dohode prístupné i verejnosti. Návštevníkom ich príbeh predstavia rehoľné sestry z tamojšieho kláštora. (Zdroj: TASR)( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20230627020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]