[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal vedenie Rady európskych biskupských konferencií
P:3, 27. 06. 2023 11:58, ZAH

Vatikán 27. júna (TK KBS/CCEE) Predsedníctvo Rady európskych biskupských konferencií prijal na audiencii 24. júna pápež František. Každoročné stretnutie s pápežom je príležitosťou na zhodnotenie činnosti CCEE a určenie priorít Cirkvi na európskom kontinente. Na programe rokovania boli okrem iného témy ako prezentácia kontinentálneho zhromaždenia synody, ktoré sa konalo v Prahe od 5. do 12. februára 2023, niektoré ekumenické otázky, výzvy spojené s vojnou na Ukrajine a angažovanosť Cirkvi pri prijímaní a duchovnej pomoci mnohým utečencom.

Na začiatku stretnutia predseda CCEE arcibiskup Gintaras Grušas odovzdal Svätému Otcovi list podpísaný všetkými generálnymi sekretármi biskupských konferencií Európy, ktorí chceli Svätému Otcovi vyjadriť svoju náklonnosť a blízkosť spolu s modlitbami za skoré uzdravenie po operácii 7. júna: „S obavami sme sledovali správy o vašej hospitalizácii a operácii, ktorú ste podstúpili, a naďalej sa modlíme za Vás, aby Vaša rekonvalescencia pokračovala čo najlepšie“, píše sa v liste.

Plné znenie listu CCEE pápežovi Františkovi 

Vaša Svätosť,

z Tirany, v ktorej sa koná naše každoročné stretnutie, chceme my, generálni sekretári biskupských konferencií celej Európy, vyjadriť Vám svoju lásku a blízkosť a zároveň Vás uistiť o našich modlitbách.

S obavami sme sledovali správy o Vašej hospitalizácii a operácii, ktorú ste podstúpili, a naďalej sa modlíme za Vás, aby Vaša rekonvalescencia pokračovala čo najlepšie. Ďakujeme Vám, Svätý Otče za to, že odkedy začala invázia na Ukrajine, neustále žiadate o ukončenie vojny a modlíte sa za obete tohto konfliktu. Spájame sa s Vami, aby sme vyprosili spravodlivý mier pre ukrajinský ľud. S radosťou očakávame Vaše najbližšie cesty do Lisabonu na Svetové dni mládeže a do Marseille na Stredozemné dni.

Tento rok slávime 20. výročie vydania posynodálnej exhortácie sv. Jána Pavla II. Ecclesia in Europa. Považujeme za prorocké, že tento dokument už v roku 2003 načrtol mnohé výzvy, ktoré teraz v Európe zažívame, ako plod synodálnej cesty. Preto sme sa rozhodli spojiť toto výročie so synodou o synodalite, do ktorej je zapojená celá Cirkev, aby sme sa zamýšľali nad synodálnym procesom, ktorý je rovnako prorocký, spoločne kráčali a svedčili o tom, že Kristus je nádejou pre Európu.

Ďakujeme Vám Svätý Otče za pozornosť, ktorú počas Vášho pontifikátu venujete Európe. Tu v Tirane si spomíname s pohnutím na Vašu cestu v roku 2014, ktorá bola balzamom pre náš národ, pripomínajúci si svojich mučeníkov.

Prosíme Preblahoslavenú Pannu Máriu a svätých patrónov Európy, aby orodovali za Vašu službu na Petrovom stolci, modlíme sa k Bohu Otcovi, aby Vás zachoval vo vedení Cirkvi a aby mohli napredovať veľké úlohy, ktoré nás čakajú. Prosíme Vás o Vaše apoštolské požehnanie.

-

Generálni sekretári sa zišli v Tirane od 22. do 25. júna na výročnom stretnutí na tému „Od Ecclesia in Europa k synode o synodalite. Cirkev v Európe na ceste 20 rokov od exhortácie svätého Jána Pavla II.“.

V liste pápežovi vyjadrujú poďakovanie za neustále výzvy na ukončenie vojny na Ukrajine a výzvu na „spravodlivý mier pre ukrajinský ľud“. Generálni sekretári tiež ďakujú pápežovi Františkovi „za pozornosť, ktorú počas svojho pontifikátu venuje Európe“, a pripomínajú nadchádzajúce európske cesty pápeža, ktorý bude od 2. do 6. augusta v Lisabone na Svetových dňoch mládeže a 23. septembra v Marseille na záver Stredomorských dní.

Pri príležitosti 20. výročia posynodálnej exhortácie Jána Pavla II. Ecclesia in Europa sekretári zdôrazňujú, že tento prorocký dokument, „ktorý už v roku 2003 načrtol mnohé výzvy, ktoré teraz v Európe zažívame, ako plod synodálnej cesty. Preto sme sa rozhodli spojiť toto výročie so synodou o synodalite, do ktorej je zapojená celá Cirkev, aby sme sa zamýšľali nad synodálnym procesom, ktorý je rovnako prorocký, spoločne kráčali a svedčili o tom, že Kristus je nádejou pre Európu“.

Pápež František, ktorý prijal tento list z rúk predsedu Mons. Grušasa, zaň poďakoval a opätoval tento prejav náklonnosti udeliac svoje požehnanie. Predsedníctvo CCEE bude mať počas tohto týždňa aj niekoľko stretnutí na niektorých dikastériách rímskej kúrie.

_
Zdroj: CCEE / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, ccee, msp, ml; pz ) 20230627019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]