[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ševčuk: Prosíme svet o zastavenie ruského nukleárneho vydierania
P:3, 27. 06. 2023 09:48, ZAH

Ukrajina 27. júna (E-kai) „Tá katastrofa ďaleko presiahne Záporožie, chersonský obvod či Ukrajinu - žiarenie nepozná hranice. Nech sa žiadna vražedná ruka nezodvihne a nezničí takýmto spôsobom človeka a Bohom stvorený svet! Prosíme celý svet, aby urobil všetko pre zastavenie nukleárneho vydierania, aby zadržal zločin, ktorý chcú Rusi spáchať voči našej ťažko skúšanej Ukrajine,“ vyzval kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup Svjatoslav Ševčuk vo videopríhovore počas 71. týždňa ruskej agresie voči Ukrajine.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi upozornila na to, že pokojné mestá a dediny na celej Ukrajine sa opäť trasú pod náporom ruských rakiet a dronov. Tuhé boje prebiehajú pozdĺž celej frontovej línie. „Dnes však chceme opäť poďakovať Pánu Bohu a ukrajinskej armáde, našim chlapcom a dievčatám, za to, že žijú a môžu slúžiť nášmu Stvoriteľovi aj oddávna trpiacemu ukrajinskému národu. A ešte raz chceme povedať: Ukrajina je stále tu! Ukrajina bojuje! Ukrajina sa modlí!,“ povedal arcibiskup Ševčuk.

Upozornil na informácie o tom, že ruskí okupanti podmínovali jadrovú elektráreň v Záporoží. „Pri porovnaní s katastrofou, ktorú spôsobili Rusi na vodnej elektrárni v Kachovke vidíme veľa podobných znakov a vnímame, že je pripravený ďalší zločin, o ktorom pred rokom jeden z ruských generálov povedal: „Alebo bude tá zem ruská, alebo ju premeníme na nukleárnu púšť,“ pripomenul arcibiskup a vyzval: „Prosíme celý svet, aby urobil všetko pre zastavenie nukleárneho vydierania, aby zadržal zločin, ktorý chcú Rusi spáchať voči našej ťažko skúšanej Ukrajine“.

Hlava ukrajinskej cirkvi vyzvala svet, aby si spomenul na príčiny vojny a z tohto pohľadu hovoril o spravodlivom mieri ako o lieku na tento zločin. „Vidíme, že pod vplyvom ruskej propagandy si veľa ľudí na svete mýli tieto veci. Niektorí tvrdia, že Rusko bolo vyprovokované niekým zvonka, geopolitickými pohnútkami či vojenskými alianciami. V skutočnosti sa príčiny nachádzajú v samotnom Rusku - mení sa na totalitárny štát stalinistického typu“ – povedal arcibiskup Ševčuk.

Podčiarkol, že každá alternatíva je takouto totalitárnou štruktúrou vnímaná ako ohrozenie - či už na spoločenskej úrovni v podobe slobodnej, demokratickej Ukrajiny, či na kultúrnej úrovni vo forme ukrajinského národa ako samostatnej etnickej skupiny, či v podobe slobodného, demokratického sveta alebo iných foriem svetového pravoslávia. „Vnútorná choroba, choroba komunizmu, stalinizmu, ktorá sa premieňa na ideológiu ruského sveta, postrkuje Rusko k túžbe po kontrole celého sveta zvnútra. To je príčina. Všetko ostatné sú len dôsledky“ – povedal hlavný predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada( TK KBS, ekai, mha, ml; pz ) 20230627011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]