[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz pápeža Františka novinárom: Odzbrojiť jazyk a podporovať dialóg
P:3, 24. 06. 2023 18:27, ZAH

Vatikán 24. júna (VaticanNews) Dôležité poslanie novinára zodpovedne a eticky informovať, vzdelávať budúce generácie a budovať lepšiu civilizáciu pripomenul pápež František v sobotu 24. júna, keď prijal delegáciu udeľujúcu medzinárodné novinárske ocenenie „Biagio Agnes“. Svoj príhovor im odovzdal v písomnej podobe.

Ocenenie pomenované podľa významného talianskeho žurnalistu bolo udelené už po pätnástykrát.

„Žurnalistika ako opis reality si vyžaduje schopnosť ísť tam, kam nikto iný nejde: vyžaduje si pohyb a túžbu vidieť, zvedavosť, otvorenosť i nadšenie“, spomína v texte Svätý Otec. Sústreďuje sa v ňom na tri prvky súvisiace s novinárskou prácou, „ktoré sa možno používajú čoraz menej, no stále majú čo naučiť“. Sú nimi zápisník, pero a pohľad.

„Zápisník nám pripomína, aké dôležité je počúvať, no predovšetkým nechať sa preniknúť tým, čo sa deje. Novinár nikdy nie je účtovníkom histórie, ale človekom, ktorý sa rozhodol prežívať jej dôsledky s účasťou, so spolupatričnosťou, so „súcitom“, zdôrazňuje pápež.

V novinárskej práci je spolu s inteligenciou treba používať aj svedomie, konštatuje Svätý Otec a pokračuje:

„Pero pripomína tvorivý čin novinárov a pracovníkov médií, čin, ktorý si vyžaduje spojiť hľadanie pravdy s poctivosťou a úctou k ľuďom, najmä s rešpektovaním profesionálnej etiky, tak ako to robil Biagio Agnes.“

Pápež spomína aj smutné fenomény dneška, akými sú falošné správy tzv. fake news, bojovná rétorika a manipulácia pravdy. „Potrebujeme pozorný pohľad na to, čo sa deje, aby sme odzbrojili jazyk a podporili dialóg. Pohľad musí smerovať od srdca“, konštatuje Svätý Otec. Len takto budeme môcť budovať lepšiu civilizáciu. Pápež zároveň zdôrazňuje zodpovednosť mediálnych pracovníkov, ktorí majú svoju profesiu vykonávať ako misiu.

Pápež napokon novinárov povzbudzuje „podporovať šírenie korektných informáci i vzdelávanie a odbornú prípravu mladej generácie“.

 

Pápež rehoľníkom: Prenechajte iniciatívu Duchu Svätému, ktorý prináša obrátenie

„Duchovný život kňaza rastie, keď sa prenechá iniciatíva Duchu Svätému.“ Aj týmito slovami sa Svätý Otec prihovoril členom rehole „Služobníkov Tešiteľa“ (Servi del Paraclito), ktorých charizmou je byť po boku kňazov v ťažkostiach. Pri príležitosti generálnej kapituly ich pápež František prijal v sobotu 24. júna na audiencii.

 

Miroslava Holubíková - Vatikán

Ako zdôraznil Svätý Otec rehoľníkom, pri ich službe je dôležité aby prenechali iniciatívu Duchu Svätému, pretože „ je to On, kto prináša obrátenie a harmóniu v živote kňaza.“ „Nevernosť sa nemá tolerovať, ale vyniesť na svetlo, do svetla Ducha. On jediný nás uzdravuje z nevernosti“ - upozornil pápež František. V súvislosti so súčasnou „osobitnou cestou očisťovania Cirkvi kvôli dráme zneužívania“ pápež pripomenul, že takýto „hriech kňaza znetvoruje“ a sťahuje do „bezodnej priepasti neresti, a čo je horšie i zločinu, ktorý ničí životy iných“.

Svätý Otec rehoľníkom, ktorí majú byť v službe takto zraneným spolubratom, ako i v iných ťažkostiach kňazstva zdôraznil:

„V takejto situácii sa od vás žiada byť „služobníkom Tešiteľa“, aby ste zasvätili svoj život sprevádzaniu niektorých bratov kňazov a zasvätených mužov a každému z nich ponúkli cestu askézy, obrátenia a duchovnej a profesionálnej obnovy. S Duchom Svätým a štýlom Dobrého Samaritána sa postavte vedľa týchto bratov, zdieľajte s nimi svoj život a každodennú modlitbu. (...) Umiestňujete ich predovšetkým do modliaceho sa spoločenstva, ktoré pomáha obnoviť harmóniu života, ktorú kríza povolania vždy ohrozuje. (...) Pozývam vás, aby ste prehĺbili spiritualitu nápravy, vychádzajúc z potreby očisťovania, v službe svätosti pastierov Božieho ľudu.“

Pápež svoj príhovor uzavrel žičením:  „Nech vám Duch Svätý, pomáha pozerať sa na každého z týchto kňazov Ježišovými očami, s jeho láskou, s jeho nežnosťou“.

Zuzana Klimanová - Vatikán ( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230624003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]