[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novokňaz Martin Surový vydal knihu Dejiny farnosti Skalica v 20. storočí
P:3, 23. 06. 2023 10:57, DOM

Skalica 23. júna (TK KBS) Novokňaz Bratislavskej arcidiecézy Martin Surový vydal knihu Dejiny farnosti Skalica v 20. storočí. V nedeľu 25. júna 2023 o 16.00 ju predstavia vo farskom kostole v Skalici.

Kniha vyšla vo formáte A4, je v pevnej väzbe, na vonkajšej strane obalu je historická fotografia farského kostola sv. Michala archanjela a karneru sv. Anny, má 288 strán, obsahuje mnoho čiernobielych, historických i farebných fotografií z archívu autora i archívov Záhorského  múzea a Štátneho archívu. Po obsahu v úvode približuje stručne širšiu históriu Skalice i farnosti a situáciu katolíckej Cirkvi na Slovensku i v Čechách v 19. a 20. storočí. Nasledujú časti venované jednotlivým obdobiam a každá časť má fotografickú prílohu.

Autor potom širšie rozvíja niekoľko tém, ktoré majú vplyv na život farnosti ako farský časopis Michael, púte, cirkevné sviatky a slávnosti, pastoračné centrum a rehoľné sestry Congragatio Jesu. V závere sa autor zamýšľa nad súčasnosťou skalickej farnosti a naznačuje jej možnú cestu v budúcnosti. V časti Prílohy sa autor venuje filiálnym obciam Prietržke, Mokrému Háju a Vrádišťu, niektorým osobnostiam a určite zaujme abecedný zoznam kňazov, ktorí z farnosti pochádzali a slávili v nej svoje primície v 20. storočí. Tiež úplný zoznam kaplánov, ktorí v nej v 20. storočí pôsobili.

Tiež sú tu spomienky niektorých pamätníkov a nechýbajú poznámky a odkazy na pramene a literatúru. Na poslednej  strane sa veľmi stručne autor predstavuje a ďakuje všetkým, ktorí mu pri príprave knihy pomáhali, prof. Emílii Hrabovec, pracovníčkam Štátneho archívu v Skalici, archivárovi Arcibiskupského úradu v Trnave, riaditeľke Záhorského múzea v Skalici Viere Drahošovej, aj tým, ktorí sa s ním podelili o svoje spomienky.

„Kniha prináša mnoho informácií, ktoré sú   zaujímavé, obohacujúce a inšpiratívne, za čím je veľa hodín štúdia v archívoch, knihách, časopisoch aj na internete. Je to autorov vzácny, hodnotný a trvalý dar, ktorý okrem toho čo venoval rodnej farnosti ako katechéta, dobrovoľník, animátor, bohoslovec a diakon. Bude i východiskom do budúcna a iste z nej budú čerpať mnohí historici, ale aj mnohí, ktorých život farnosti zaujíma, lebo minulosť nikto nemôže poprieť, ani ju zmeniť, môže nás poučiť, varovať, alebo inšpirovať. Kniha vychádza predovšetkým zo spoľahlivých a hodnoverných dokumentov, archívnych prameňov a svedectiev. Veci ktoré sa udiali vo farnosti, sú dávané do súvislosti so svetovými, celocirkevnými i národnými udalosťami.

Kniha má širší význam než len pre farnosť, pretože je aj svedectvom aj o nie ľahkej dobe, ktorá tu bola a ktorá do života Cirkvi a ľudí zasiahla niekedy v pozitívnej, ale i negatívnej podobe. Sú zachytené mnohé pekné tradície, detaily, ktoré ako kamienky mozaiky zapadajú do celkového obrazu a vytvárajú bohatý celkový život farnosti a mesta. Posledné obdobie života farnosti možno chápať ako jeho kroniku. Vidieť z neho význam, ktorý pre našu farnosť mal časopis Michael, tiež význam časopisu Záhorie, ktorý vydáva už vyše 30 rokov Záhorské múzeum v Skalici. Kniha je ovocím autorovho mnohoročného záujmu o históriu a štúdia. Iste si ju mnohí radi prečítajú a budú sa k nej vracať, lebo budú vedieť, že poznatky v nej uvedené sú hodnoverné, prínosné a smerodajné pre ich život,“ napísal o novinke Ľudovít Košík.( TK KBS, lko, ml; pz ) 20230623031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]