[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Štyria nemeckí biskupi nebudú podporovať inštitút rady zamietnutý Vatikánom
P:3, 23. 06. 2023 10:16, ZAH

Nemecko 23. júna (VaticanNews) Štyria nemeckí biskupi sa postavili proti vymenovaniu synodálnej rady. Po zasadnutí Stálej rady nemeckého episkopátu biskupi Kolína, Eichstättu, Pasova a Regensburgu uviedli, že chcú „najprv počkať na jesennú synodu v Ríme“. Pripomeňme, že nemecká „synodálna cesta“ rozhodla o zriadení synodálnej rady ako riadiaceho orgánu miestnej cirkvi. Vatikán s tým nesúhlasil s odôvodnením, že by to odobralo suverenitu miestnemu biskupovi.

Biskupi Gregor Maria Hanke OSB, Stefan Oster SDB, Rudolf Voderholzer a kardinál Rainer Maria Woelki v spoločnom vyhlásení napísali, že „chcú spoločne a v koordinácii so synodálnym procesom univerzálnej Cirkvi pokračovať v ceste k synodálnejšej Cirkvi vo svojich diecézach“. Podľa ich názoru je plán zriadiť v Nemecku „synodálny výbor“, ktorý by následne vytvoril „synodálnu radu“, v rozpore s výslovným pokynom pápeža, ktorý je základom listu troch kardinálov zo 16. januára 2023.

„Preto v tejto chvíli nemôžeme súhlasiť s týmto krokom,“ uviedli biskupi a dodali, že „je potrebné sústrediť sa na prácu a výsledky Svetovej synody biskupov - a až potom sa pýtať na možné nové organizačné formy v Nemecku. Texty synodálnej cesty, ktoré už boli prijaté, by sa preto teraz mali vniesť do diskusie s Rímom a do synodálneho procesu univerzálnej Cirkvi.“ Štyria biskupi zdôraznili, že takýto plán bol dohodnutý počas návštevy ad limina v Ríme v novembri minulého roka, počas ktorej sa o novej inštitúcii nediskutovalo.

Biskupi tiež uviedli, že rozhodnutia prijaté v rámci nemeckej „synodálnej cesty“ vyvolávajú obavy mnohých veriacich na celom svete. Podľa ich názoru vedie nemecký tlak k väčšej polarizácii medzi veriacimi v Nemecku a na celom svete. Medzitým predsedníčka Ústredného výboru nemeckých katolíkov (ZdK) Irme Stetter-Karpová zdôraznila, že „skutočnosť, že štyria biskupi nechcú spoluurčovať ďalšie smerovanie (cesty), nám nemôže zabrániť v reformách“.

Nemecký episkopát oznámil, že keďže medzi biskupmi neexistuje jednota, je potrebné hľadať „alternatívny model financovania" práce synodálnej komisie, ktorá má pripraviť prácu nasledujúcej synodálnej rady. Prvé zasadnutie synodálneho výboru sa má uskutočniť 10. - 11. novembra 2023. (Zdroj: VaticanNews CZ / PL)( TK KBS, VaticanNews CZ / PL, ml; pz ) 20230623029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]