[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež poďakoval ROACO za ich dôležitú službu cirkvám na východe
P:3, 22. 06. 2023 14:50, ZAH

Vatikán 22. júna (VaticanNews) „Solidárna štedrosť je často jedinou konkrétnou odpoveďou na nespravodlivosť a bolesť, ktoré utláčajú toľko ľudských bytostí.“ Čítame v prejave, ktorý Svätý Otec odovzdal na audiencii Združenia diel na podporu východných cirkví (ROACO), s vysvetlením, že sa mu ťažko dýcha a má pooperačné ťažkosti. Viac ako stovke členov pápež poďakoval za aktívnu solidaritu, ktorou „liečia rany“ a „obnovujú nádej v zmätku konfliktov“.

Svätý Otec v úvode príhovoru hosťom, ktorých prijal pri príležitosti ich plenárneho zhromaždenia, poznamenal, že v súčasnosti vnímame kontrast reality s pôvodným Božím plánom, ktorý je „plánom pokoja, bratstva a svornosti pre všetkých“ Ako dodal, je to „plán, ktorý nás vyzýva, aby sme prestali bojovať jeden proti druhému a radšej spojili sily v boji proti hladu a chorobám.“ V tejto súvislosti pápež pripomenul, aby sme sa nechali osvietiť slovom zo Svätého písma:

„Ako dobre robí predovšetkým nám kresťanom, keď s otvoreným srdcom počúvame toto posvätné slovo, keď sa necháme osvietiť a viesť nie vlastnými plánmi, ale milosrdným Bohom, ktorý chce objať a zachrániť všetkých ľudí, všetkých Ježišových bratov!“

Pápež ďalej uviedol, že práve mladí ľudia chcú byť protagonistami spoločného dobra, ktoré by malo byť „kompasom“ sociálnej činnosti. Preto prítomných mladých ľudí povzbudil, aby „boli strážcami mieru pre všetkých“ a „prorokmi, ktorí snívajú a hlásajú svet, ktorý je iný a už nie rozdelený“.

Svätý Otec zdôraznil, že je potrebné „vychádzať z ukrižovanej a vzkriesenej lásky, aby sa „ľahšie odmietal nielen partikularizmus, ale aj triumfalizmus“ a tiež „solidarita vystavená na obdiv, teda, aby človek vyzeral dobre.“ A dodal:

„Prebodnuté Božie srdce nás oslobodzuje od dobročinnosti považovanej za obchod, kalkuláciu čistého filantropizmu, byrokraciu dobra alebo čo je horšie, sieť politických záujmov. Práve kríž, najvyššia účasť Boha na utrpení ľudstva, ukazuje kresťanom, najmä mladým ľuďom, autenticitu, ktorú hľadajú, odvahu svedčiť, silu prekonať individualizmus a ľahostajnosť, ktoré sú dnes v móde, a dať rásť súcitu. Súcit: slovo, ktoré leží v srdci našej viery, pretože nám ukazuje Božiu lásku, ktorá sa úplne zapája do ľudského utrpenia.“

Pápež členov ROACA v príhovore povzbudil, aby dali „vyklíčiť semená nádeje“ a poďakoval im za ich stálu pomoc obyvateľom Turecka a Sýrie po zemetrasení a tiež v Ukrajine vnútorne vysídleným osobám i utečencom. Vyjadril im vďaku i za projekty pomoci Svätej zemi, Blízkemu východu, tiež v Iráne a Eritrei. A odovzdaný príhovor pápež uzavrel slovami:

„Kiež by sa obrovské ľudské a prírodné bohatstvo, ktoré Boh daroval týmto krásnym krajinám, zveľadilo a prinieslo ich obyvateľom trochu pokoja“.

„Drahí milovaní, znovu vyjadrujem svoju vďačnosť za vašu službu. Žehnám každému z vás a vašu prácu. A vy, prosím, pokračujte v modlitbách za mňa.“( TK KBS, VaticanNews, mh, mj, ml; pz ) 20230622023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]