[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vojna medzi Azerbajdžanom a Arménskom ohrozuje kresťanské komunity
P:3, 22. 06. 2023 10:23, DOM

Arménsko 22. júna (TK KBS) Pokračujúca vojna medzi Azerbajdžanom a Arménskom ohrozuje existenciu kresťanských komunít na Blízkom východe, varoval v utorok na tlačovej konferencii bývalý veľvyslanec pre medzinárodnú náboženskú slobodu Sam Brownback a ďalší kresťanskí lídri.

Brownback sa o situácii v Arménsku presvedčil na vlastné oči, keď sa tam pred niekoľkými dňami vrátil. „Azerbajdžan s podporou Turecka skutočne pomaly dusí Náhorný Karabach,“ povedal Brownback a dodal, že ak Spojené štáty nezasiahnu, „budeme opäť svedkami vyhnania ďalšej starobylej kresťanskej populácie z jej vlasti“.

Veľvyslanec vyzval americký Kongres, aby prijal „zákon o ľudských právach v Náhornom Karabachu“, ktorý by „stanovil základné bezpečnostné záruky pre obyvateľov Náhorného Karabachu“. Vyzval tiež USA, aby obnovili predtým uplatňované sankcie voči Azerbajdžanu, ak bude pokračovať v blokáde.

Kresťania na Blízkom východe boli už v minulosti vystavení podobným útokom, uviedol Brownback. Tentoraz však, povedal bývalý veľvyslanec, sa náboženské čistky „páchajú s použitím zbraní dodaných USA a podporovaných Tureckom, ktoré je členom NATO“.

Arménsko sa nachádza medzi islamskými štátmi Tureckom a Azerbajdžanom, ale jeho kresťanské korene siahajú až do staroveku. Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí tvoria Arméni viac ako 90% kresťanov.

Konflikt o oblasť Náhorného Karabachu trvá, odkedy si Arménsko a Azerbajdžan, obe bývalé sovietske územia, po rozpade Sovietskeho zväzu nárokujú toto územie pre seba. Po prvej vojne v Náhornom Karabachu v roku 1994 získalo Arménsko nad Náhorným Karabachom veľkú kontrolu.

Napätie medzi oboma národmi opäť prerástlo do otvoreného vojenského konfliktu v septembri 2020, keď azerbajdžanské sily prešli k prevzatiu kontroly nad sporným regiónom. Otvorený konflikt trval len približne dva mesiace, pričom Rusko v novembri sprostredkovalo mierovú dohodu.

Azerbajdžan tak získal kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami regiónu, pričom jediným prístupovým bodom Arménska do Náhorného Karabachu zostal tenký pás zeme nazývaný „Lačinský koridor“.

V štúdii uverejnenej v časopise Population Research and Policy Review sa odhaduje, že počas konfliktu bolo v roku 2020 zabitých 3 822 Arménov a najmenej 2 906 Azerbajdžancov.

_
Zdroje: CNA / cirkev.cz( TK KBS, cna, cirk, ml; pz ) 20230622017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]