[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pro-prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu: V Kongu som našiel radosť a vieru
P:3, 22. 06. 2023 09:08, ZAH

Vatikán 22. júna (VaticanNews) Pro-prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, kardinál Luis Antonio Tagle, sa ako osobitný vyslanec pápeža Františka zúčastnil na Národnom eucharistickom kongrese v Konžskej demokratickej republike. V rozhovore pre Vatikánske médiá hovoril o sile svedectva konžských kresťanov a o ich osobitnom pute s pápežom Františkom.

O svojich skúsenostiach sa kardinál Tagle podelil s členom edičného tímu Dikastéria pre komunikáciu Svätej stolice Alessandrom Gisottim. Pro-prefekt odcestoval do Konžskej demokratickej republiky v duchu svedčiť v srdci Afriky o blízkosti Cirkvi tým, ktorí trpia. Zúčastnil sa na národnom eucharistickom kongrese v Lubumbashi na juhu krajiny, a navštívil aj Gomu, hlavné mesto provincie Severného Kivu, kde obyvateľstvo už roky trpí násilím a ozbrojenými stretmi medzi vládnymi silami a militantmi M23.

Ako filipínsky kardinál zdôraznil, od tamojšieho ľudu a najmä katolíkov, ktorých videl na eucharistickom kongrese sa máme učiť predovšetkým radosti v utrpení: „Aké je tajomstvo tejto radosti?“ – položil si otázku kardinál a odpovedal „Viera a nádej, ktorú majú v Pána, a to je práve to, čo je srdcom Eucharistie! Išlo teda o slávenie, ktoré bolo zároveň svedectvom pre celý svet v tom, ako viera v Pánovej prítomnosti dokáže premeniť utrpenie na výbuch radosti“.

Na otázku, či už vidieť ovocie pápežovej návštevy v Konžskej demokratickej republike uskutočnenej začiatkom tohto roka, kard. Tagle odpovedal s veľkým potešením kladne:

„Povedal by som, že áno! Okrem spomienky, hlbokej spomienky na pápežovu návštevu, ktorá sa vtlačila do myslí a sŕdc ľudí, je tu aj dodržiavanie jeho posolstva. Mnohí ľudia, vrátane sociálnych pracovníkov, povedali, že slová Svätého Otca sú pre nich zdrojom nádeje, a že ak sa tie slová pozorne študujú, môžu ponúknuť cestu k zmiereniu a pokoju. To je niečo, čo ma tiež povzbudilo. Keď som sa stretol s duchovnými, rehoľníkmi, povedal som im: Prosím, nedovoľme, aby návšteva Svätého Otca zostala len spomienkou. Nie! Nech sa premení na pastoračný a misijný program.“

O návšteve Gomy, hlavného mesta Severného Kivu, provincie Konžskej demokratickej republiky, ktorá je najviac postihnutá násilím a bojmi, kardinál Tagle okrem iného uviedol:

„Bol som ohromený. (...) Ľudia žijú v situácii veľkého zúfalstva a biedy, ako v každom inom utečeneckom tábore. Ale sú tu aj takí, ktorí pociťujú tú horúcu túžbu po mieri, a tak dúfame, že všetci, ktorí sú zapojení do konfliktu – či už miestneho alebo medzinárodného, politického, vojenského alebo hospodárskeho – sa pozrú týmto ľuďom do očí a uvidia dôsledky svojich rozhodnutí. Nie sú to čísla, ale ľudské bytosti; a ako ľudské bytosti preukázali svoju vernosť Svätému Otcovi.“

Pro-prefekt potom spomenul, projekt realizovaný z vôle Svätého Otca, v rámci ktorého môžu mať ľudia čistú pitnú vodu. Ako kardinál dodal: „voda je znamením života, znamením Ducha Svätého; a vždy, keď si tam ľudia pôjdu nabrať vodu, som si istý, že sa budú modliť za Svätého Otca“.

Napokon na otázku o prínose tamojšej Cirkvi pre celý svet aj s ohľadom na synodu o synodalite, kardinál Tagle vyzdvihol živosť a mladosť africkej Cirkvi. Mladí ľudia s energiou spievajú a modlia sa a túto „energiu treba priniesť na synodu a do celej Cirkvi“, uviedol na záver rozhovoru pro-prefekt s dodaním: 

„Zároveň však v duchu synodality dúfam, že medzinárodné spoločenstvo – počnúc miestnymi cirkvami mimo Konga – bude počúvať volanie chudobných. Súčasťou synodality je pozerať sa na nich a vnímať ich ako bratov a sestry, ktorí sú s nami spojení a pochopiť, že naše správanie, naše rozhodnutia, naše činy, nech sme kdekoľvek, majú na nich vplyv. Dúfam, že to bude súčasťou synodálneho procesu.“( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20230622012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]